Vliv vzdělání na ochotu muže pomáhat. Co myslíte?

Zobraz úvodní příspěvek
Rád bych se Vás tady zeptal, co si myslíte o tom, jaký má vliv vzdělání na tom, jestli muž doma pomáhá či ne. Než začnete psát své soudy, přečtěte si zajímavý odkaz na studii, kterou dělali naši sociologové. Hezký den. http://www.ceeol.com/aspx/issuedetail...
Odpovědět
Profilova fotka
digina: souhlasím. Já mám taky VŠ vzdělání a docela náročnou práci, po které chodím domů vyplivnutá, služební cesty atd..nicméně pro své vzdělání nemám pocit, že by můj manžel měl automaticky pracovat více nebo méně, i kdyby jeho vzdělání bylo jakékoli ;-) není to o vzdělání, ale o čase a o tom jak se lidi domluví..jednou máš volno ty a tak něco uděláš a naopak..takhle bych to nestavěla..s pana Fialy mám tentýž pocit jako danask8..obdivuji daleko více lidi, kteří jsou sociálně inteligentní a nemusí své vzdělání sdělovat v každé diskuzii, ať je na jakékoli téma..chtělo by to trochu více empatie, Romane, a to ti bohužel žádná VŠ nezaručí :-|
Odpovědět
to danask8, a jak víš, že já se o 4 děti nestarám :-) Mindrák bohudík nemám, spíš mne štve, jak si spousta lidí (teď nemyslím) jen tento server stěžuje. Teď zrovna na poplatky u lékaře a obecně reformu VF. Ale proč si lidi stěžují, když dnes, kdo se stará, tak má peněz dost. Kdo neměl tam nahoře dáno a je třeba mentálně postižený, o toho se náš sociální systém postará, ale "normální" zdraví lidé by si neměli stěžovat, ale místo toho se starat, aby se měli lépe. Ohledně vašich námitek na to, že do všeho tahám vzdělání. Trochu si zde testuji reakce lidí na různé podněty, které poté využiju ve výuce. To jen na dokreslení všeho. Dámy, vše nej do nového roku. (I těm bez doktorátu :-D )
Odpovědět
Profilova fotka
Ahojky, Romčo, z tvého příspěvku jsem postřehla, že mít se dobře, znamená mít dostatek peněz. Každý má jiné hodnoty, ale co si budeme povídat, bez peněz to nejde :-| . Jen mě docela zarazilo jak jsi napsal že kdo se stará, tak má peněz dost. Nemůžu říct že nemáš pravdu (já sama patřím k těm "bláznům", kteří po práci dělají ještě domácí práci, takže jsou i dny, kdy pracuji skoro 18 hodin ]-( ) . Neříkám že mám málo peněz, vystačím s nimi zatím v pohodě, ale postupně se ze mě stává vyčerpaná troska. A to je podle tebe dobře????? Nedovedu si představit absolvovat tento maraton a při tom ještě vychovávat děti. To bych pak rovnou mohla jet do Pelhřimova a prohlédnout si krematorium :-| . A to už pak nemluvě o zanedbávání výchovy přes nedostatek času =-) , hrůza. Tohle téma je myslím bez konce :-| .
Odpovědět
digina • 28. prosinec 2007 ve 22:20: Ted jsem zrovna psala klientovi ze jsem k dispozi i po vecerech a o vikendu a posilala jsem mu soukromy cislo, kdyby se mi nemohl dovolat na sluzebni s potreboval by rychle neco vyresit ]-( Taky bych obcas menila za manualni cinnost nekde v dilne. Ale to by nas za chvilku nebavilo :-D :-D Romane, chapu ze je pro tebe vzdelani alfou omegou vseho, ale zatim se tu k vetsine zucastnenych chovas jako ke cvicenym opicim bez mozku, neustale trvas na svem nazoru, ktery nejsi ochotny zmenit, neakceptujes nazory ostatnich a presvedcujes je o sve pravde. Zeptam se rovnou? Jaky je vyznam tve ucasti v tomto DF? Predpokladam ze jedine ten, abys do vyuky mohl implementovat par zabavnych prihod. Nebo se pletu?
Odpovědět
romanfiala - A jak to mate s domacimi pracemi vy?
Odpovědět
Teda holky já koukám jak blázen! Co to tady řešíte? Možná s těma milionama to bude trošku jinak. Znám spoutu bohatých lidí, na kterých to člověk nepozná a rozhodně se tím takhle nechlubí...Jinak pokud si výpomoc člověk může dovolit, je to fajn, ale v ČR to má malou tradici a spousta domácností na tento luxus ještě nedosáhne. Co se týče zasahování do soukromí a prohrabávání věcí, tak s tím bych trocu polemizovala. Agentury s paní na výpomoc mají své zaměstnance sakra prověřené a nemohou si dovolit zaměstnávat zloděje. To samé u výpomocí na volné noze. Většinou to jsou starší a úslužné paní, které jsou rády za každou korunu a chovají se podle toho. Nejlepší je si najmout prověřenou osobu. Ale já jsem do té fáze ještě nedospěla :-).
Odpovědět
Profilova fotka
Můj manžel má vyčerpávající práci, a tak mu s domácími pracemi často pomáhám: Když mě o to požádá, vynesu koš, někdy i uvařím a dokonce pověsím záclony. Poslední dobou to ale manžel přestává stíhat, a tak uvažuje o tom, že si najde na výpomoc pána na úklid, nebo třeba nějakého studenta. Zdá se vám to postavené na hlavu? A co tohle? Mám vyčerpávající práci, a tak mi někdy s domácími pracemi často pomáhá manžel: Když ho o to požádám, vynese koš, někdy i uvaří a dokonce pověsí záclony. Poslední dobou to ale přestávám stíhat, a tak uvažuju o tom, že si najdu na výpomoc paní na úklid, nebo třeba nějakou studentku. Až nám budou oba příspěvky připadat stejně normální, bude v rozdělení domácích prací konečně rovnoprávnost. Zatím mi přijde nefér, že úklid a vaření je automaticky starost ženy :-(
Odpovědět
Profilova fotka
Lenkeena, tvůj příspěvek je určitě zajímavý ;-) , ale upřímně řečeno, mě by se nechtělo např. měnit gumy u auta, vyměňovat olej, štípat dříví, sklidit uhlí..........., je toho hodně co bych nechtěla dělat ani se o tuto práci s manželem dělit 8-) . Raději upeču pekáč buchet i nádobí naházím do myčky :-D. A pokud budeš namítat, že výše popsané práce můžeme nechat provést v servisu, dříví nechat přivést naštípané..., tak to je i s domácími pracemi, jsou firmy, které se tím přímo živí 8-( . Je to prostě takový nekonečný kolotoč, jak si to kdo zařídí, tak to má :-o .
Odpovědět
Digi - přesně tak, jak si to kdo zařídí takové to má - já raději připevním poličku nebo utáhnu šroubek, ale k plotně mě nikdo nedostane. Můj drahý zas raději uvaří výborný segedinský guláš než aby vysál :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Odmalička slýcháme, že jsou práce "mužské" a "ženské" - Digino, tobě to rozdělení vyhovuje, máš štěstí, ale mně ne a je opravdu těžké se postavit "proti všem" a zařídit si to jinak. My žijeme ve městě, dříví neštípeme, auto nemáme, a tak je potřeba obstarat "jen" ten úklid a vaření. A jak tyhle "ženské" práce aspoň částečně "převést" na něj, když jsou mu jako muži úplně cizí? Snažím se ho "převychovat," ale je hrozně těžké bojovat proti všem předsudkům. Ty předsudky jsou přitom zakořeněné i ve mě, uvědomuju si to a snažím se jich zbavit, ale přesto, když vidím ženatého muže s nevyžehlenou košili, pomyslím si automaticky o jeho manželce, jak že se to o něj stará... Své děti bych chtěla vychovat jinak, nedělat mezi nimi rozdíly podle pohlaví.
Odpovědět
Profilova fotka
No představa že dělím práce na ženské-chlapské natož podle toho jaké mám vzdělání mi připadá trochu moc. Jako že já někdo má učňák tak bude vytírat a uklízet a jiný vejšku,tak semo tamo něco uvaří??? Nebo že já sem ženská tak budu stát u plotny,drbat schody,prát,žehlit a on je chlap tak bude rubat dříví a nevím co??? :-S U nás prostě co je zrovna potřeba,tak to se udělá,mám hodně práce...Tak Vítek klidně i vyžehlí a něco upeče,když zase on,tak mu klidně uklidím dílnu a když je prostě potřeba,tak oba jdeme do lesa na dříví a rveme tam klády oba ;-) Nikdy bych to nedokázala nějak rozdělovat a někomu říkat na co "má právo" dělat a na co ne,každý dělá to co je potřeba a co umí a je to v rámci jeho možností... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Holky, můžu vám jen závidět. Proč to tak nejde všude? Proč jsou reklamy na prací prášky určeny ženám a ty na auta a nářadí zase mužům? Proč se v ženských časopisech píše o jarním úklidu a v mužských ne? Proč ho musím vždy POPROSIT, aby vytřel podlahu a vynesl koš?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Blani, to máš dobře zařízené ;-) . Lenkeena, no tak pokud máte na starosti pouze úklid a vaření, tak to je o něčem jiném, manželovi rodiče vlastní les, a dost často tam chodí makat a dře jak Bulhar, a to nemluvím o ostatní práci kterou musí ještě dělat. Těžko bych mu po takovém dni říkala, ať jde uvařit guláš x-) , když já jsem např. celý den doma. Manžela v žádném případě "neotravuji" s každou prasklou žárovkou, nebo s uvolněným šroubem, takové věci si také udělám. Jak psala Ferinka, prostě to co je zrovna potřeba udělat, udělá to ten, který má v ten moment čas. A je jedno co to je za práci. Holky, a jaképak vaření a úklid. Ani s jedním to nepřeháním. Uklízím jednou za týden, vaření tak maximálně o víkendu a třeba i oba dva dny je stejné jídlo. Žádná Magdalena Rettigová rozhodně nejsem a nestydím se za to.
Odpovědět
Holky, tak to já bych manžela nikdy nenechala například žehlit. Připadne mi to šílený, představa chlapa u žehlicího prkna. Jo, uvařit, z lásky, to je něco jinýho. I si ho dovedu představit s vysavačem, i když s prachovkou už méně. My ale máme paní na úklid, kterou zařídil manžel, abychom neměli moc práce ;-) Žehlím většinou sama, protože mám hafo času a vařím většinou taky já, i když manža občas taky něco uvaří.
Odpovědět
Profilova fotka
Já nevím,že žehlení většině u chlapů připadá holkám divné,mě vdycky mamka vyprávěla,že táta když jsme byly se ségrou miminka,tak nejraději žehlil naše mini šatičky,že jsme jeho malé princezny a není úchylák :-D :-D :-D
Odpovědět
my se teda o praci delime fifty-fifty, zehlime si kazdej svoje veci(kazdej den, co prave potrebujem)..kdyz mam cas a manzel pospicha, tak mu vyzehlim(nebo kdyz je to nejaka slozitejsi kosile..) a naopak on mi vyzehli treba dziny, kdyz nestiham ja. Vareni a uklid kuchyne je taky automaticky napul. Ranni kafe vari jenom manzel, na to je odbornik(je to takovy nas ranni zvyk). Na klasicky uklid jako je luxovani, prach, vytirani podlahy, koupelnu mam taky pani, ktera dochazi 1x tydne. Co delam urcite sama je prani v pracce a myti wc - proste si myslim, ze to delam lip a taky lip rozeznam barvy obleceni ;-) . Manzel mi pomaha povesit pradlo. Celkove bych rekla, ze vyzaduju vetsi poradek, takze jsem spis iniciator potrebnych uklidu, ale nemam problem manzelovi rict, aby neco udelal a ani nepredpokladam, ze ho to napadne samotnyho(to by uz musel bejt doma sakra bordel :-) ). Mne staci, ze kdyz reknu, ze je neco potreba udelat, tak to udela, at je to cokoli. Jeho nejoblibenejsi hlaska je: "Nejdu, to je zenovy prace" :-D
Odpovědět
tak se přidám...můj nastávající má VŠ, ale musím říct, že mi často připadá, že se o domácnost stará mnohem více než já.... já jsem z práce unavená, otrávená, bez energie...natáhnu se doma a chci mít chvilku klid....ale on přijde domů a sám od sebe začne ládovat myčku nádobím, zbytek nádobí umyje, vynese koš, kolikrát umývá podlahy atd atd....až se začínám cítit blbě, že on dělá tohle všechno samozřejmě a já se do toho vždycky musím dlouho nutit :-D
Odpovědět
Profilova fotka
VŠ oba, manžel právník, já auditorka, vařím denně (různá jídla), úklid denně :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Pavli, myslíš to ironicky???? ;-) Haassinka, já jsem také každodenní mrtvolka, navíc chodím domu v pozdních hodinách (manžel také), takže o víkendu se snažím dost odpočívat. :-o
Odpovědět
Já taky vařím skoro denně, jsme hooodně prožraná rodinka. Ale proto, že mě to baví, jinak manželovi stačí chleba s tvarohem a je spokojenej. Kuchyň pak uklidí on........ ;-)
Odpovědět
digina: to já víceméně také, ale ještě jeden den z víkendu "musím" uklidit tátovu firmu tady dole v baráku...poměrně dosti práce.... a doma mezitím většinou uklízí přítel:-) takže to máme celkem hezky rozdělené:-) i když ne, že bychom si to takhle někdy stanovili...on to prostě dělá asi rád:-) naštěstí :-N azafata: a co každý den vymýšlíš k jídlu? :-S já bych vařila, jenže nemám žádné nápady...hlavně to nesmí být nic exotického a raději rychlého:D
Odpovědět
Delba domacich praci je celkem zajimave tema, coz o to. Ale jinak me docela fascinuje, jak roman.fiala vzdy pomerne arogantnim zpusobem nahodi nejaky pruzkum, a vsichni se ho tolerantne ucastni. A taky to, ze at uz je puvodni tema jakekoli, nakonec se vzdy bavime o jeho vzdelani. Mam 2 teorie (ale mozna jsou pravda obe zaroven). 1) Za prezdivkou roman.fiala se skryva nekdo, kdo studuje ne ekonomii (jak on tvrdi), ale psychologii, a toto forum pouziva pro pripadovou studii na tema "Jak vzbudit vyrazne negativni prvni dojem s pouzitim co nejmensiho poctu zdanlive nevinne znejicich vet." 2) Roman Fiala existuje, a je to strasne fajn clovek. Bohuzel ma ale rafinovaneho nepritele, ktery mu nici reputaci tim, ze vystupuje na ruznych diskuznich forech (a vubec vsude jinde, kde je to mozne) pod jeho jmenem a chova se strasne nesympaticky. Opravdovy Roman se, chudak, snazi napravovat napachanou skodu kdekoli ji objevi, ale bohuzel, obcas neco unikne jeho pozornosti (tak treba svatebni forum jeste nenasel, protoze ho nijak zvlast nebavi probirat s holkama, jestli menstruacni kalisek ano ci ne, a jestli je lepsi uzavrena ci otevrena pata u svatebnich bot).
Odpovědět
Haasinka: různý ryby, těstoviny, thajská jídla, saláty, kachny, prostě všechno možný. Na víkend na oběd třeba španěláky, svíčkovou a tak, něco složitějšího, v týdnu spíš lehké rychlejší věci. Taky polívky různý.........
Odpovědět
Profilova fotka
Tak me zajimalo, jestli se doctu, ze si pan Fiala mysli, ze muzi s VS a "dokonce s doktoratem" jsou "nekdo vic" a nemusi doma pomahat ... jako obvykle, zadny nazor pan Fiala nehodil, ale mozna o to vic byly ty prispevky zajimavejsi. Musim rict, ze udrzovat barak v cistote nam zas tak moc velkou praci neda. Uklizime po sobe pravidelne, takze utrit prach a uklidit koupelnu a vyluxovat nam zabere 1x 1.5 hodiny za tyden nebo za 14 dni. Je pravda, ze zatim nemame deti, ale prozatim se pri peci o barak stacim starat i o sebe, o svoji skolu, praci, nase zaludky a soukromy zivot :-))). Az budeme mit deti, asi si poridime "au-pair", abych mohla dal pracovat. Rozhodne ale po ni nebudu chtit, aby prala nase pradlo a uklizela nam v loznici, zehlit bych ji klidne nechala, to nesnasim :-) . S varenim nevim -nikdo moje deti nenakrmi zdraveji nez ja ;-) Budu se asi bat, ze bude prepalovat olej, kdyz bude varit :-).... vareni bych asi opravdu nesverila nikomu jinemu, leda, ze by to byl stejny posuk na zdravou vyzivu jako ja :-). Kdybychom meli tolik penez, ze bych mohla zustat doma, urcite bych si pani na domacnost nevzala (alespon si to myslim ted bez deti). Mozna, jak nekdo psal, najmout si nekoho na umyti oken, ale me proste neprijde, ze pece o barak, je pro zenu v domacnosti natolik vysilujici, ze se nema cas starat sama o sebe. Treba s detma zmenim nazor.
Odpovědět
Profilova fotka
Digina: Proč ironicky? Jednak jsem na úklid maniak, jednak mám dva psíky. Takže vysávání a vytírání denně. No a vařím většinou "do zásoby" v neděli, různá jídla, takže tak do úterka až středy mám navařeno :-) Jinak obecně přes týden když přijdu z práce vařím jednodušší jídla (těstoviny, zapečený jídla apod., o víkend se vyžívám, ráda vařím i peču. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Pavli, tohle opravdu "normální" =-) člověk, při dnešním pracovním vytížení a stresu vůbec, nemůže stíhat :-o . A ještě k tomu dva pejsky....., opravdu nechápu, ale ráda si nechám poradit ;-). S tím slovem "normální" to neber jako urážku, rozhodně to tak není míněno, ale to jsi určitě pochopila ;-) .
Odpovědět
Profilova fotka
...vzdělání a dělba práce...co to je za téma!!??? To spolu souvisí??? Já bych to spíš zařadila do doby Forda - vznik pásové výroby :-D :-D
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?