Křtiny v dnešní době? jsou alternativy?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor na křtiny. Zajímají mě různé pohledy různých lidí, především v kontextu dnešní doby 🙂. Vždy jsem to brala tak, že chci mít pokřtěné děti. Sama jsem věřící, křtěná nejsem, a vlastně je mi trochu líto, že jsem si cestu k víře musela najít sama, a nebyla jsem k tomu vedena od mala. Proto bych ráda dala svým dětem alespoň ,,základ´´ ve formě křtin a vedení k víře. Pořád se ale motám v kruhu - samozřejmě křest není podmínkou pro to být ,,dobrý věřící´´. Samozřejmě se dítě samotné může nechat v dospělosti, až se proto samo rozhodne. Ostatně, sama nepotřebuji chodit na mši jen proto, abych mohla věřit. Beru v potaz i to, že křest je určitý slib, závazek, a neměl by se dělat ,,pro srandu králíkům´´, na druhou stranu si říkám, proč klást tolik podmínek pro to, aby bylo dítě pokřtěné? Není to snad to nejmenší, co pro něj církev může udělat? Mám pocit, že situace je vlastně černobílá - buď jsi křtěný a pak by ses měl chovat tak, jak si křesťanství žádá, nebo pokřtěný nejsi, v tom případě s tebou vlastně nechceme mít nic společného. Řeším to hlavně proto, že ani já, ani manžel, ani kmotr nejsme křtění, neměli jsme svatbu v kostele, nemáme prarodiče, kteří by se mohli zaručit. Je to ale dobrý důvod proto, proč nemáme nárok na křest dítěte? A jak se díváte na roli kmotra v moderní době? Skutečně by měl vést hlavně k dobré víře? Nebo se i tato role formuje? Přiznám se, že se mi moc líbí alternativa svateb, kdy farář neřeší, kdo je pokřtěný, přesto oddá v kostele, promluví o víře, dá v této oblasti rady. Existuje i taková forma křtu? Opravdu se těším na diskuzi, věřím, že bude podnětná! 🙂 Díky!
Odpovědět
kdysi jsem mluvila s husitským farářem, který přesně takové rodině děti pokřtil, takže to asi jde, jen je potřeba natrefit na faráře a církev, která to umožní
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, je jedno, jestli žijete ve století 12. nebo 21.. Při křtu se zavazují rodiče dítěte i kmotr, že budou vychovávat dítě v živé víře v Boha. Křtem je odpuštění dědičného hříchu, v případě křtu dospělé osoby jsou odpuštěny hříchy dosud. Křest je dar, kterým jsme byli ponořeni v Krista Ježíše. Křest je to NEJVĚTŠÍ, co pro dítě může církev udělat. A právě je jedna z podmínek, aby minimálně jeden z rodičů byl křtěný a praktikoval víru a stejně tak kmotr, aby vedli a vychovávali dítě zodpovědně ve víře, jak slibují při jeho křtu. Je to velký závazek a jeho neplnění je těžkým hříchem.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?