Církevní obřad bez mše - jak probíhá?

Profilova fotka
Holky, měla jste některá církevní obřad bez mše? Trvá prý minimálně půl hodiny. Zajímá mě jeho průběh, jak postupuje farář a tak... Díky moc za sdílené zkušenosti :)
Odpovědět
Až budete chodit na předsvatební poučení , tak tam s Vámi průběh obřadu proberou. Ta půlhodina je spíše maximum. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Kamarádka měla právě takový obřad, myslím, že půl hodiny trval určitě. Na začátku pan farář všechny přivítal, pak bylo jedno čtení z Bible, pak nějaký to zpívání z kůru, pan farář měl kázání (tady se asi může hodně lišit délka), čtení přímluv, modlitba, vlastní obřad (sliby, výměna prstýnků atd) a konec :-) Možná jsem trošku přeházela pořadí, ale tohle byly všechny hlavní součásti obřadu. Prý se vše dá hodně přizpůsobit, vybrat si čtení, napsat si přímluvy, určit, co člověk při obřadu chce slyšet a co ne, jediné, co snoubenci neovlivní, je kázání faráře :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Náš obřad byl asi půl hodiny a asi takový jako psala nathercie. Moc doporučuju, bylo to něco nádherného a nezapomenutelného ;-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Ahoj, chtela jsem se zeptat, kdyz jeden ze snoubenců neni verici, probiha obrat v kostele stejne dlouho jako kdyz jsou oba verici? tzn. jsou mse atd? nebo je to zkracene? predem diky za info.
Odpovědět
Profilova fotka
Lister, to se různí od jednotlivých církví i oddávajích a domluvě mezi vámi. My měli obřad u Církve husitské, u které jsem křtěná. Muž není věřící. Obřad trval cca 50 minut a rámcově byl stejný jako u přátel, kteří se ve stejném kostele a u stejného faráře brali na jaře. Během příprav na manželství jsme ale měli několik možností průběh obřadu ovlivnit a změnit ve smyslu "zmenšit církevnost". Jediné, co manžel chtěl a co bylo, byla úprava slibu - já ho končila s dodatkem A k tomu mi dopomáhej všemohoucí Bůh, on měl o tuhle větu kratší :-) Kolegyně - něvěřící si loni brala katolíka - obřad měli po dohodě s knězem spíše civilní a on jejich manželství nakonec požehnal. Oddáni byli za nějakých dvacet minut. Spíš než tady se zeptej přímo v kostele, kde byste si svatbu přáli :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Profilova fotka
V tomto případě bývá většinou nejdelší částí kázání - záleží, jak moc je farář ukecanej ;-) Ale také na délce jednotlivých čísel muziky, na režii různých přesunů ("štrůdl", místo matriky atd.). Půl hodiny je standardní doba, svatba (beze mše) delší než hodina je zvrhlost pro všechny zúčastněné. Vše lze samozřejmě zredukovat na nezbytné minimum (= slib + prohlášení oddávajícího o uzavření manželství), což by se vešlo do 10 minut, ale to už bych viděl jako druhý extrém :-) Mše u katolíků bývá, pokud jsou oba snoubenci katolíci, nebo (vyjímečně) je jeden katolík a druhý pokřtěným křesťanem z jiné církve, má však příslušné dispense od biskupa (nejen ke sňatku, ale např. také k přijímání eucharistie v římskokatolické církvi). Z praktického hlediska katoličtí kolegové umožňují svatbu v rámci mše, pokud jsou dotyční praktikující katoličtí věřící (tzn. žijí v církvi, chodí ke svátostem aj.), z čehož možná vzniká dojem, že svatba se mší je nějaká "lepší" nebo prestižnější záležitost - z hlediska člověka, který v církvi nežije, však mše nemá žádnou přídavnou hodnotu - obřad je stejně platný tak jako tak. U evangelíků Večeře Páně (ekvivalent mše) na svatbě popravidle nebývá - teoreticky by to sice bylo možné, ale pouze v případě, kdy by se svatby zúčastnila i celá místní farnost (sbor). V praxi jsem to nikdy neviděl. Co se týče detailních a přesných pravidel v římskokatolické církvi, to by musel objasnit spíše nějaký katolický kolega.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?