Netradiční příjmení bez -ová

18. říj 202014

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, jak je to s příjmením po svatbě.
Oba jsme české národnosti, žijící v česku ale partner má netradiční příjmení a líbilo by se mi mít po svatbě jeho příjmení v mužským tvaru. Stejně tak potom i dceru bychom rádi pojmenovali bez koncovky -ová.
Je to možné, nebo jeden z nás prostě musí být cizinec nebo v cizině žít?
Děkuji, Martina

 • zaškrtneš na radnici, že je příjmení cizí nebo chceš žít v cizině (nemusí to být pravda, jak by to kontrolovali?), pak budeš mít příjmení bez ová 😉

 • @qlarinka  máš s tím osobní zkušenost?

 • Přesně tak, ve formuláři zaškrtneš, že chceš mí příjmení v mužském rodě bez ová, a zakroužkuješ důvod. Ovšem v oddacím listu je potom napsané že děti v případě dcery bude s ová, to potom musíš řešit po narození s rodným listem na matrice.

 • Sponzor fóra
 • @qlarinka  vážně to jde takhle jednoduše? Já z toho měla dost obavy ale fakt bych chtěla bez -ová, zní to strašně dobře s mým křestním jménem a myslela jsem si že mi to nepovolí.

 • Ja mam neprechylene prijmeni i jako svobodna a teda musim rict, ze dost zalezi, na koho kdo narazi. U nekolika kamaradek a znamych to byla jen formalita (staci zakrizkovat, ze zadateka je jine, nez ceske narodnosti - narodnost je stejne abstraktni pojem jako nabozenstvi a neda se nikde overit, fura lidi si to plete s obcanstvim, nicmene jsou to dve uplne rozdilne veci), u me se na matrice kroutili jako hadi i pres to, ze jsem jim prinesla doklad o prihlaseni adresy v cizine. Ale umoznili to.

 • @martina_varadova @zihuatanejo
  mamka to tak má po druhé svatbě, a to ji měla v 50+, svatba myslím před 5 lety, vůbec jí s tím nedělali potíže, v tom formuláři jsou asi 3 možnosti, proč to tak chceš (život v cizině, cizí příjmení a to poslední už nevím), stačí jedno zaškrtnout... Jak to pak mají děti, to nevím, to už mamka neřešila 🙂

 • Já to budu taky řešit. Někde jsem četla, že některé matriky to vůbec neřeší a některé chtěly třeba adresu bydliště v cizině. Což mi přijde jako blbost, když je ta podmínka "má nebo bude mít bydliště v cizině". Pokud se tam teprve chceme stěhovat, logicky nemáme ještě adresu. Nicméně tam napíšeš nějakou náhodnou adresu a dál to už neřeší

 • @martina_varadova  moje teta s tím neměla vůbec problém a to bylo před 15 lety, takže teď to musí být v pohodě! Já si ciznce beru a určitě -ová za jeho jménem nechci... myslím, že ani v jednom případě to nebude problém 🙂

 • @martina_varadova  my jsme měli poučenou matrikářku, takže to byla pouze formalita, zakřížkovala jsem tu variantu žiji nebo budu žít v zahraničí. Neřekla ani popel. Ale protože mám určitý vhled do práce matrikářek, tak vím, že bohužel je možné leccos. Nedejte se, zákon je na Vaší straně. S tím příjmením dcery je to bohužel tak, že svatbou uzavíráte také dohodu o příjmení budoucích dětí a dívka je vždy s -ová. Dle mých informací se pak musí matrice žádat o změnu na mužský tvar a jde to, ale tady osobní zkušenost ještě nemám.

 • @kayak  Jojo, to byl i muj pripad, madam si tam dulezite kopirovala doklad o mem bydlisti v zahranici a na odstraneni prechyleni mi rekla: "On to sice zakon o matrikach umoznuje, ale my to nedelame radi."

  Dalsi sranda je v tom, ze po svatbe si sve prijmeni budu nechavat a na matrice jsem pri zarizovani papiru musela tento dotaznik vyplnit znovu, takze jsem prakticky znovu zadala o to, abych se mohla jmenovat v neprechylenem tvaru... a to i presto, ze se tak uz roky jmenuju. Bordel na koleckach. 😬

 • @rheb  To jsem slyšet nechtěla 😬 Budu doufat, že naše matrika s tím teda problém mít nebude. Zatím jsem s paní matrikářkou byla v kontaktu jen mailem a psala smajlíky, tak snad to bude dobrý 😆 Stejně je to blbost, mělo by to být jednotné na všech matrikách...

 • Manželovo jméno končí na samohlásku, takže po mě nechtěli ani se přihlašovat k jiné národnosti a ani prohlášení, že budem žít v zahraničí.
  Kdyby manželovo jméno končilo normálně na souhlásku, tak bych měla s ová. Ale tím, že končí na samohlásku a znělo by to divně, tak jsem ani nepřemýšlela. Ale jinak si myslím, že česká jména by se přechylovat měla.

 • @iviiiii  a já si myslím, že každý by měl mít možnost jmenovat se jak chce 😎

 • @zihuatanejo  Urcite jsem pro urcitou volnost ve véyberu. Ale zase si myslim, ze by melo byt prihlednuto i k samotnemu jmenu a jeho puvodu. Mela by se vzit v potaz i nejaka kulturni tradice.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat