Rodinné konflikty - jak usadit znepřátelné rodiče a partnery

Ahoj, prosím o radu. Máme s přítelem menší dilema ohledně zasedacího pořádku, neboť naše rodinné kontakty nejsou zrovna na nejlepší úrovni. Oba máme rozvedené rodiče, přítelova mamka je po druhé vdaná, jeho otec je sám, z jeho strany jsou ale schopni se do určité míry snést, nebylo by ale zrovna nejvhodnější je posadit k sobě. U mě je to horší, naši jsou rozvedení, mamka zůstala sama a táta je s partnerkou, kvůli které se dal rozvést. Já s oběma rodiči vycházím skvěle, ale mamka velmi těžce nese přítomnost tátovy nové přítelkyně. On ale odmítá přijít na svatbu bez ní, vím,že když ho požádám, aby přišel sám, bude se cítit dotčený, uražený a svatbu si vůbec neužije. Máma se naopak cítí pohoršeně, pokud na svatbu pozvu tátu s partnerkou. A ne, situace se opravdu neuklidní, tento stav trvá již 3 roky a dá se říct, že je horší a horší, co se týká mamčina vědomí o tom,že se občas s tátou i jeho přítelkyní potkám. Takže přemýšlet nad tím,že by oba pro jednou ustoupili a pro můj krásný den se rozhodli nedělat problémy, asi nepřichází v úvahu. Jediné co chci já je, abysme si s partnerem svatbu užili,vše proběhlo v klidu a pokud možno, měla jsem na svatbě oba rodiče Plánujeme mít cca 50 lidí, pro mě by bylo nejlepší vzít se jen ve 2 se svědky, ale nechci, aby přítel kvůli mé rodinné situaci nemohl mít na svatbě své blízké, se kterými má on i já moc príma vztahy. Rozhodli jsme se proto zrušit formální hostinu, máme v plánu obřad, přejezd do penzionu, přípitek a polévku a poté celoodpolední raut. Nejlepší by bylo nedělat žádný zasedací pořádek, ale přijde mi, že 50 lidí - navíc z ne zrovna spřátelených rodin, si nějak rozumě posedá na místa. Zasedací pořádek by byl lepší, ale nevím, jak vše naplánovat - zda nechat klasickou U/T tabuli a nebo stoly rozházet, jak koho posadit atd. Máte některá prosím podobnou zkušenost? Děkuji za každou odpověď.
Odpovědět
Z toho co píšeš asi nejspíš nejlépe vychází malé kulaté stoly - u vašeho ty s manželem a svědci, a poté různé části rodiny zvlášť (např. mamka s babičkou, dědou, tetou... záleží kolik lidí ze které strany máte). To zda pozvat nebo nepozvat tátovu přítelkyni je vždy těžké, já jsem manželku mého otce zvala, považuji to za slušné, nicméně moje mamka s tím problém neměla, je to už přes 15let a vycházejí spolu celkem rozumně, co se týče takových společenských akcí. Kdyby to moji mamku takto ničilo, tak nevím, jak bych se zachovala... :-|
Odpovědět
Přidám svou zkušenost. Můj partner se také rozváděl (nejen) kvůli mě. Předloni se vdával jeho syn. S oběma jeho dětmi vycházím v pohodě, bývalou ženu jsem nikdy neviděla. Ale předpokládám, že ke mě chová naprosto stejné "city" jako Tvá mamka k tátově přítelkyni. Když partnerův syn začal plánovat svatbu, počítal s tím, že nás pozve oba. Já jsem požádala partnera a jeho syna o rozhovor. Poděkovala jsem mu za pozvání, řekla jsem mu, že si toho velmi cením. Na rovinu jsem mu řekla, že si myslím, že přítomnost má i jeho mamky na svatbě nebude dělat dobrou atmosféru. I když jsme obě rozumné ženské, prostě to nebude dělat dobrotu. Takže jsem mu na rovinu navrhla, že v rámci zachování pohody a veselí na svatbě na ni nepůjdu. Oba na mě čučeli jako puci :-D a partner už pronášel něco jako že to nelze a tak. Dala jsem jim čas na rozmyšlenou a nakonec oba přišli s poděkováním. Svatba se povedla a já jsem si v ten víkend užila dámskou jízdu :-) . Dodnes jsem přesvědčená, že jsem se rozhodla dobře. Nevím, jaká je přítelkyně Tvého táty, zda by byla schopná toto udělat. Já bych asi zvládla to, že budu sedět na obřadu někde vzadu, zatímco v první řadě bude sedět můj partner se svou bývalou ženou, což je naprosto v pořádku. Ale aby rodiče neseděli u hostiny vedle novomanželů, to fakt ne, ale asi by mi přišlo divné sedět někde bokem se strejcem z Horní Dolní a poslouchat jeho opilecké kecy. Takže z mého pohledu výhra pro všechny. Je to přeci jen hlavně den vás - dětí.
Odpovědět
@shigella Děkuji mockrát, stoly jsou u nás jen hranaté, ale to je detail. Ono je to těžké, mamku to sice ničí, nicméně by tím nemusela ničit mě, táta by zase mohl ustoupit, ale to se asi nestane. :-)
Odpovědět
@tamaraad Vaši velkorysost musel jistě partnerův syn velmi ocenit, já k jeho přítelkyni nechovám žádné antipatie, ale výběr mezi ní a mamkou je jasný (mamka!!!). Obávám se ale, že ona právě tento ústupek sama nenavrhne a pokud to udělám já, nepůjde ani táta a bude akorát naštvaný. Libilo by se mi, kdyby seděli včele rodiče - biologičtí, a tátova partnerka někde jinde u ostatních stolů, nicméně to zase neprojde z tátovy strany, protože on už k mámě přeci "nepatří" a nenechá partnerku někde samotnou. Bude na něm, jestli se rozhodne zaujmout místo u ní a vzdát se tak místa "v čele" a nebo zdali se posadí alespoň na polévku a přípitek do čela. Přítelovi by se tato varianta líbila více, nežli rozdělené stoly, ale já stále váhám. Ještě mě napadlo, jestli partnertku táty nepozvat pouze na obřad .... ale nevím,jestli to není blbé.
Odpovědět
@barunka31 No, pokud Tvůj otec nedokáže pochopit, že na Tvé svatbě k Tvé mámě prostě patří, tak to asi pak bude tvrdý oříšek. Obávám se, že pokud otcovu partnerku pozveš jen na obřad, tak to otec stejně nepřekousne. Zase Tě bude vydírat stylem "buď oba nebo ani jeden". A to mi přijde hodně smutné. Měl by si uvědomit, že to je především Tvůj den a že Ty bys měla být ta, kdo si klade (rozumné) podmínky nebo má přání třeba jako to, že rodiče budou sedět při obřadu v první řadě nebo u hostiny vedle novomanželů. Držím palce, ať se to nějak rozumně rozlouskne (škoda, že nejsem Tvoje macecha :-D :-D :-D ).
Odpovědět
@tamaraad škoda, děkuji :), ještě je problém ten, že partnerova mamka je znovu vdaná - jejího manžela však oba (já i partner) považujeme za rodinu a nepřipadá v úvahu, že by v čele neseděl s námi .... když tuhle situaci vztáhnu i na mou stranu - tak táta s partnerkou nejsou sezdaní, můj vztah s ní však není takový, jako má přítel se svým "nevlastním" otcem...takže k v podstatě stejné situaci na obou stranách budeme mít jiný přístup - a to už můj táta nepochopí vůbec - bude argumentovat tím, že Karel (nevlastní otec) v čele je, zatímco jeho partnerka ne .... já děkuji za trpělivost a ochotu mi s tím poradit, mě tahle rodinná situace docela ničí, takže mi každý názor moc pomůže :)
Odpovědět
@barunka31 Rozumím tomu dobře, že včele stolu bude sedět partnerova mamka s novým manželem a i partnerův otec?
Odpovědět
Ano, ale rozděleně - jeho táta, babička a děda, jeho máma + její přítel (máme poměrně širokou tabuli) - oni s tím takto souhlasí.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Řešíme s partnerem něco podobného na mé straně rodiny. Trochu si to zesložiťuji situaci ještě tím, že bych čistě citově byla raději, kdyby mě k oltáři vedl někdo jiný. Vím ale, že si to nemohu dovolit. Řešení zatím vypadá tak, že táta mě odvede a na hostině bude mezi mamkou a jejím manželem a tátou a jeho manželkou sedět sestra a její rodina. Předem si o tom s tátou popovídám, a pak se dám na modlení, aby kvůli mě všichni 4 vydrželi v klidu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
Máme podobnou situaci. Tabuli máme , dá se říci do U, v čele jen my dva... A rodiče? Každý na jiném konci stolu. Táta blíže, máma dál (nemám s ní dobré vztahy). Jelikož jsou hrozné vztahy v mé i jeho rodině nemáme zasedací pořádek vůbec podle pravidel stolování. Udělali jsme si ho dle svého, jak je/bylo potřeba - hlavně, aby se tam nepovraždili :-))
Odpovědět
Profilova fotka
Nasi jsou taky rozvedeni a kazdy maji jineho partnera. Mame kulate stoly po osmi a puvodne jsem mela v planu je taky na hostinu “rozsadit”. I kdyz s maminym pritelem vychazim skvele (s tatovou pritelkyni je to uz narocnejsi), chtela jsem proste na sve svatbe sedet se svymi rodici a svedky - s nejblizsimi. Slo opravdu jen o obed, potom uz je to uplne jedno a pro oba by bylo fajn misto, ne strejdove a tety z horni dolni. Moje mama malem dostala infarkt, kdyz jsem ji to rekla a ze teda ona v zadnym pripade nebude sedet jinde a jak to po ni muzu vubec chtit... takze jsme museli ten zasedaci poradek upravit a svedky posadit jinam... takze radeji neocekavat, ze rodice pochopi nase prani...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?