Mám platit bydlení sama? Přítel "nemá" peníze

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Ahoj holky, obracím se na vás s prosbou o posouzení chování mého přítele a o radu, jak vše řešit. Jsme spolu 2,5 roku, z toho spolu 2 roky bydlíme v podnájmu. Příští rok v létě plánujeme svatbu a ještě předtím jsme se chtěli přestěhovat do většího bytu, protože tento by nám s (budoucím) dítětem nestačil. Uvažovali jsme buď o dalším podnájmu, nebo o koupi bytu. Před několika měsíci se ženil můj bratr a ihned po svatbě si se svou manželkou koupili byt. Peníze získali částečně od našich a částečně od jejích rodičů, částečně si vzali hypotéku. Sami nepřispěli ničím a hodně mě to na bratrovi mrzelo. Rodiče slíbili, že i mně jednou na byt jednou přispějí stejnou částkou jako bratrovi (dělá to cca 1 milion Kč s tím, že pak by měli na účtu jen velikánskou nulu). To jsem samozřejmě odmítla s tím, že bych je nikdy o všechny jejich peníze nepřipravila. Tento rozhovor proběhl i před mým přítelem, takže slyšel, kolik peněz mám od rodičů dostat. Hned začal vyhledávat vhodné byty, které by odpovídaly našim požadavkům. V několika jsme se byli podívat a líbily se nám. Když jsme se ale bavili o financování a počítali jsme, kolik peněz bychom dali dohromady v hotovosti, přítel s naprostou samozřejmostí oznámil, že on nic nepřispěje, protože "nic" nemá. Já přitom vím, že má stavební spoření, na které každý rok ukládá asi 30 tis Kč, ale to údajně vyprší až za tři roky a teď na něj sahat nemůže, protože by přišel o jakousi mizernou státní podporu. Dále vím, že jen za letošní rok ušetřil minimálně 40 tis Kč, nicméně tyhle peníze použít "nemůže," protože je "musí" převést právě na to stavební spoření. Ty peníze pak budou samozřejmě jeho, protože si je vydělal, a použije je na něco pro sebe nebo jako rezervu pro případ, že bych ho chtěla v manželství oškubat. Jeho rodiče "nic" nemají a nic nepřispějí (pak z něj vylezlo, že se jich ani neptal, ale že je přece nemůže připravit o jejich peníze - tak raději připraví o peníze ty mé, super přístup). Byla jsem úplně v šoku a vůbec nechápu, jak si z této pozice, kdy "nic" nemá, může vymýšlet nákladné rekonstrukce, které by dle něj byly u těch bytů potřeba, a očekávat s naprostou samozřejmostí, že to všechno zaplatím já, potažmo moji rodiče. Jsem z toho úplně znechucená a přešla mě chuť vůbec plánovat společný život a společné bydlení. Nad bratrem jsme oba ohrnovali nos, že se nechává vydržovat od svých (mých) rodičů a teď najenou zjišťuji, že je přítel ještě horší a nechal by se klidně vydržovat také od mých rodičů.... Nevím teď, co mám dělat. I kdyby nám rodiče přišpěli jen částí peněz, co slibovali, byt bychom si v pohodě mohli na hypotéku dovolit, přítelovy peníze vlastně nepotřebujeme. Nejsem si ale jistá, jestli s ním za těchto okolností vůbec můžu být. Prosím o váš nezaujatý názor.....
Odpovědět
1
2
@mysicka_lb nebudes mat lahky zivot s takym muzom... nielenze bude pozerat na kazde euro co utratis, ale nedopraje ani Tebe ani detom co Ta bude hnevat. Co ak si potom za tie peniaze co bude mat nasporene kupi auto a bude len jeho? Stale budes musiet pocuvat, ze to je jeho auto a nemozes sa na nom vozit napriklad na kavu s kamaratkou alebo na nakup. Ked si kupite byt spolu pred sobasom maj sa na pozore. Pocula som o dvojici kde muz platil energie len prve dva roky a potom ked sa zacali viac hadat prestal platit a kedze byt bol oboch pol na pol a bolo vsetko co sa tyka poplatkov pisane na zenu tak jej rastol dlh a on sa usmieval. Ista si nemozes byt pri takom muzovi ani vtedy ked budete manzelia moze mat dlh o ktorom nebudes vediet a mozes prist aj o strechu nad hlavou. Treba si ozaj dobre premysliet s kym chces zit co je to za cloveka.
Odpovědět
Profilova fotka
@mysicka_lb Když jsem si tvůj úvodní příspěvek přečetla poprvé, vařila se ve mně krev. Pak jsem si přečetla celou diskuzi a znovu tvůj úvodní příspěvek. Jak tato debata, kterou popisuješ, probíhala? Zcela klidně a konstruktivně? Na mě to spíš působí jako hádka, ve které se často řeknou věci, jež nejsou myšleny vážně a jež pak člověka mrzí, ale už nejdou vzít zpět. To, že peníze ze stavebního spoření použije pro sebe, protože jsou jeho, ti takto řekl zcela on sám s chladnou hlavou? My jsme s manželem oba horké hlavy a občas si taky řekneme věci, které kdyby slyšel třetí člověk, pomyslí si, proč já/on jsme s tak strašným člověkem, jako je ten druhý. Když můj manžel občas něco plácne, co mě mrzí, tak se na něho podívám a zeptám se ho, jestli to myslí opravdu vážně. Pak to spolu rozebereme (až se uklidníme :-D ) a vždycky dojdeme k tomu, že šlo o nedorozumění. Pokud se však jednalo o věcnou debatu, kde tvůj přítel takto argumentoval zcela vážně a s chladnou hlavou, vzala bych nohy na ramena a utíkala co nejdál. Je sice moc fajn, že si rozumíte a nosí ti dárečky, ale jak už tu bylo řečeno, z lásky se nenajíte. Co mě však totálně nadzvedlo, je tvůj argument, že raději budeš utíkat v 38 s osmiletým dítětem než v té době čekat na prince na bílém koni a trnout, jestli se ti podaří otěhotnět. Promiň, ale dítě není pes, kterého si pořídíš, abys nebyla sama. Je to lidská bytost, která bohužel má tu smůlu, že si nemůže vybrat, jestli chce přijít na svět, proto si myslím, že o tomto kroku by měl člověk přemýšlet ještě zodpovědněji než o svatbě. Jsou to totiž právě rodiče, kteří jsou za tohoto bezbranného tvora zodpovědní, takže je podle mě jejich povinnost udělat maximum pro to, aby mu zajistili úplnou a milující rodinu. Jasně, nikdo z nás neví, jestli zrovna to jeho manželství vydrží, stát se může cokoliv, ale z tvojí odpovědi jsem získala pocit: "To je jedno, že je ten můj chlap děsný a nepostará se o mně (a o naše dítě), hlavně že budu mít to dítě a nezůstanu sama." A teď mě kamenujte ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@makovaapanenka ukamenovat? ani peříčko bych na tebe nehodila ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kineka Nóóóó, tady jeden nikdy neví ;-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dobry den,potrebovala bych poradit... Mam svuj vlastni byt, ktery splacim hypotekou, tudiz, kdyz sem se vratila po 6 letech se zahranici, libila se mi predstava v nem bydlet. Avsak z financnich duvodu, bych to sama nezvladla, proto jsem ho dala do pronajmu. Pote jsme potkala sveho pritele. Vse bylo fajn, a tak mi navrhl, at zkusime spolu bydlet, ze mi financne pomuze. Souhlasila jsem a uz to slo sama. DOmluvily jsme se na mesicni najem (stejny dil) ktery by stejne platit tak i nekde jinde, jen s tim, ze budeme spolu a nemusi bydlet nekde jinde s cizimi lidmi. V te dobe zrovna ztratil zamestnani (manager ve financnictvi) ale i tak jsme byla ujistena, at se nelekam, ze ma sve rezervy a praci si najde jakmile bude psychicky pripraven.Uz jto neco pres 2 mesice a stale jsem od neho nevidela ani korunu. Stale slysim jen vymluvy, proc mi je nemohl poslat apod. Kdyz se k tomu udajne vzdycky chystal, zrovna jsme se hadaly a proto opet tak neucinil. Nase spory nejsou jen z financniho hlediska, ale i pro to, ze je vybusny a obcas cholericky (naposled prorazil sadrokartonovou zed pesti). Porad mu neco nebo nekdo vadi. Pak kdyz "zehli" je hodny jako beranek. Ale z jeho hlediska, kompromisy dela jen on, protoze jakmile se chova takhle, ja se uzavru do sebe a prestanu komunikovat a jen brecim. JA stale cekam, kdy mi da penize za 2 mesice najmu a stravu,kterou jsem dotovala ja. Dosly mi vsechny penize, nemam ani na zaplaceni inkasa z minuleho mesice, a i kdyz vi, ze jsem kvuli tomu psychicky hodne na dne, porad ceka a s penezmi, ze "az uvidim, ze se oba snazime" penize ti bezproblemu dam. Me se ale uz nechce cekat, mam 100 chuti ho vykopnout a penize si radeji pujcit od rodicu. Ani nevim, jestli ho mam rada, protoze se na nej nemuzu spolehnout ! Co delat, abych ty penize od nej dostala??
Odpovědět
K@tamaricka86 Budem tvrda, hoci zvycajne sa tomu vyhybam. Ale neda mi. Posli ho okamzite kade lahsie. Ocividne je to parazit, navyse vydierac a agresor! Chces skoncit tak, ze raz neprerazi sadrokarton, ale tebe zuby? Vyraz ho z bytu, na peniaze sa vykasli, len sa zbav jeho.
Odpovědět
@tamaricka86 Vyhoď ho. Je to vyděrač a nespolehlivý šmejd. S takovým se nedá žít, natož plánovat budoucnost...
Odpovědět
Profilova fotka
@tamaricka86 Na to, co jsi napsala, se opravdu nedá poradit nic jiného, než abys ho okamžitě vyhodila! Na tvém místě bych si místo něj našla nějakou spolubydlící, případně rovnou více spolubydlících, aby ses nemusela stěhovat i ty sama a měla z čeho bydlení financovat. Pokud za to ten chlap stojí (o čemž pochybuju), nakopne ho to k tomu, aby ti zaplatil a více se snažil. Osobně by mě ale vyděsilo už jen to jeho cholerické chování, měla bych obavy, abych příště neskončila jako ta zeď, až ho to zase popadne:-((
Odpovědět
Profilova fotka
@makovaapanenka Děkujuu! V mnohém jsi měla pravdu, když jsme si o tom promluvili znovu s chladnou hlavou, zjistili jsme, že jsou naše názory a plány do budoucna až překvapivě podobné. Jen jsme si prostě nerozuměli. S tím dítětem ale nesouhlasím, nechci ho jen jako živou panenku a můžu tě ujistit, že by v láskyplném prostředí vyrůstalo ať tak, nebo tak....
Odpovědět
Profilova fotka
@tamaricka86 Vymenit zamek a zpenezit jeho veci v bazaru.At si je vyplati sam.Nejsi prece armada spasy.
Odpovědět
Profilova fotka
@mysicka_lb Jsem ráda, že jste si to vyjasnili, žádná kaše se nejí tak horká, jako se uvaří :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 letech
Profilova fotka
@mysicka_lb jak to vlastně dopadlo
Odpovědět
Článek se načítá
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?