Jste pověrčivé, nebo na pověry nedáte?

Profilova fotka
Krásný den, zajímá mě, kolik z vás tady dodržuje svatební tradice, zvyky a pověry? 🙂 Co jste ze svatby vypustili, i když vám okolí říkalo "ale to nesmíte, to přináší smůlu", nebo naopak, co jste zařadili "pro jistotu" do programu, abyste si přinesli štěstí? 🙂 Já třeba nedávno zjistila, že svatební dort musí ochutnat všichni hosté, jinak to prý přináší smůlu. Což mě trochu zarazilo, protože moje svědkyně je alergická na mléčné výrobky a dort bude tradiční (tedy s mlékem) = tedy si z něj může dát maximálně ovoce, co bude nahoře na ozdobu. 😄 Rozhodit se tím nenechám, žádná smůla prostě nebude, ale přišlo mi to zajímavé téma k diskuzi 😄
Odpovědět
Profilova fotka
My třeba měli: neviděl mě ve svatební šatech, nalíčenou a učesanou, uviděl mě až mi přinesl svatební kytici, noc před svatbou jsme spali odděleně, zametali jsme střepy, nesl mě přes práh, jedli společně polévku, krájení dortu a krmení, první tanec, zamrazili jsme dort na první výročí... Možná si ještě vzpomenu 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@iviiiii Mražení dortu vidím poprvé. 🙂 To je zajímavý nápad. Vydržel tak dlouho v mrazáku (pokud jste už měli výročí)? Jestli se nějak nezkazil, nezměnil barvu/chuť...? Tak dlouho jsem asi v mrazáku totiž nic neměla 😄 Většinou všechno sníme během pár měsíců.
Odpovědět
Profilova fotka
@rezavaliska Jsme manželé 4 dny 😄 Ale nevidím důvod, proč by to nevydrželo. Mívám rok v mražáku třeba ovoce a občas se stane, že najdu i maso 😄 Ono když je to trvala zmraženo bez kolísání teplot...🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě jsem házela kyticí 🙂
Odpovědět
My moc tradic nedodržovali. Manžel se mnou vybíral svatební šaty i náušnice. Co jsme nakonec měli byl hod kyticí, rozbití talíře, první tanec a krájení dortu (na to jsme ale nesvolávali všechny hosty).
Odpovědět
Profilova fotka
Co přinese novomanželům v den svatby štěstí, nebo smůlu a pozitivně či negativně ovlivní osud jejich manželství ? Ze svatebních zvyků a tradic jistě nic. Jak by mohlo ovlivnit manželství počasí ve svatební den, vykročení pravou nohou, či rozbíjení talíře ? Nijak, tyto tradice jsou spíše po pobavení hostů, jako tradiční módní doplněk, nebo tradiční kulturní prvek. My jsme do naší svatby zařadili rozbíjení talířů, svatební dort (původně symbol hojnosti), svatební závoj a kytici (původně měla chránit nevěstu před zlými duchy), tanec novomanželů, tanec s rodiči, snubní prsteny (tuším římský symbol, že žena patří muži), já měla modré svatební náušnice od tchýně, atd. - no to všechno jsem zařadili do svatby pro pobavení hostů, nebo proto, že je to hezký, ne proto, že by jsme věřili, že nám to přinese šťastné manželství. To bylo párů co rozbíjelo talíř a už nejsou manželi. Takže pokud se na nějakou tradici zapomene, nic se neděje. To jaké bude manželství závisí jenom na samotných novomanželích.
Odpovědět
Já měla něco nového, modrého a půjčeného a pak hod kyticí, ale to nebylo původně v plánu, to si vymohly kamarádky, že se chtějí taky vdávat🙂. Jinak my měli dost netradiční svatbu, tak nebyli ani ty svatební tradice...
Odpovědět
Profilova fotka
@katarina_30_3 Jasně. Máme to stejně, rozbitý talíř manželství nezachrání a je to jen o těch dvou lidech, ale přišlo mi to jako zajímavé téma 🙂 Občas totiž slýchávám "ale to přináší smůlu" a vím, že hodně lidí na to věří 🙂 Nejvíc vtipné mi přijde, když mi to říkají lidé a ani vlastně neví, proč se to říká. Měli jsme mít svatbu v květnu a to bylo "ale to se nemá, to přináší smůlu". Když jsem se jich zeptala proč, tak sami nevěděli, že se to jen říká a někdo dokonce tvrdil, že svatby v květnu mají vyšší rozvodovost (kde na to přišli, doteď netuším) 😄. Když jsem jim tu pověru objasnila a vysvětlila, tak většinou jen tiše řekli "aha" a bylo to 😄 Kdyby někdo nevěděl. Svatba v květnu = Svatba v máji, do roky máry. Vycházelo to z toho, že když žena hned po svatbě otěhotněla, tak pak buď o dítě přišla, protože musela dřít na poli, nebo ho pak rodila v té největší zimě, kdy nebylo dost jídla, nebyly vhodné podmínky a nebyla kvůli kalamitám dostupná porodní bába atd. Takže byla vysoká pravděpodobnost, že to matka s dítětem nepřežily. Což dnes už ani nehrozí 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?