Za svatebního svědka cizince. Je to možné?

Ahoj všem vespolek, chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte zkušenosti, zda je možné mít za svědka cizince. Můj snoubenec žil dlouhodobě ve Francii a našel tam i svou spřízněnou duši, nejlepšího přítele. Byl by moc rád, aby mu šel za svědka. Kamarád samozřejmě umí to, co ho snoubenec naučil - nic slušnýho:-) Poradíte?
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, co se jazyka tyce, si myslim, ze neni problem.. Jen mu ukazete, kam se ma podepsat a vic delat nemusi... U obradu svedci nemluvi.. Ale nevim, jestli nahodou neni v zakone uvedeno, ze svedek muze byt pouze osoba starsi 18 let, ktera má české státní občanství... =-)
Odpovědět
No právě.... to on mluvit nebude a podepíše se, ale jestli neni problém že nerozumí:-)
Odpovědět
Bez něho se asi nebude chtít ženit:-D
Odpovědět
Profilova fotka
jestli to nejde, budu mít stejný problém :D zkusím to zjistit.
Odpovědět
Profilova fotka
sambucca, my s manzelem meli obrad v CR a oba svedci byli italove. jde to a neni to nijak omezeno v zakone. Jenom v pripade ,ze svedek nerozumi cesky je nutna pritomnost soudniho tlumocnika, ikdyz zbytek svatebcanu vcetne snoubencu jsou cesi. nasi svedci neumeli cesky ani pozdravit, ale vzhledem k manzelovi a jeho rodine tam tlumocnik byl. ceny se pohybuji okolo 300,- na hodinu a vzhledem ke kratkosti obradu to neni nijak velka investice. jinak na matriku dodas jenom kopii jeho obcanskeho prukazu ;-) . v pripade, ze cesky umi, musi osobne na matrice podepsat prohlaseni, ze rozumi,..tak pozor, aby ho pani matrikarka nezkousela ;-)
Odpovědět
Aha, a musi to byt nejaky urednik? Nebo tlumocnikem muze byt kdokoli?
Odpovědět
Našla jsem jen tohle: i Prohlášení o uzavření manželství se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků. Po uzavření manželství se do knihy manželství a oddacího listu zapisují jména, příjmení a rodná čísla svědků; jde-li o cizince, který nemá rodné číslo, datum a místo jeho narození. Z uvedeného vyplývá, že se svědek při uzavření manželství prokazuje průkazem totožnosti, tzn. občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Odpovědět
Snoubenec tam bude mit spoustu pratel s Francie, ale vzhledem k tomu ze tam zil 15 let umi pomalu lip francouzsky nez cesky, prijde mi tahat soudniho tlumocnika petadvacet kilometru za Prahu kvuli par minutam zbytecny....
Odpovědět
Profilova fotka
muze to byt kdokoli, kdo ma soudni overeni na tlumocniceni. nemuze ti to treba tlumocit kamarad (to jde jenom u neobvyklych jazyku) ;-) . zkus se informovat na matrice
Odpovědět
diky za info, nejak to zbastlime:-)
Odpovědět
Profilova fotka
sambucco, svědek nemusí ani rozumět. osoba starší 18 let a předloží platný pas, to je celý. my jsme měli za svědka američana a žádnýho tlumočníka jsme nepotřebovali.
Odpovědět
Profilova fotka
sambucco, jestě jsem našla tvůj příspěvek z 16:47. přesně tak to je. tlumočník je potřeba jen když je cizinec jeden ze snoubenců, pokud tedy neumí česky. když tak si to ověř na matrice, já si to taky ověřovala. takovou nepříjemnou matrikářku jsme měli a tlumočníka nechtěla.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
mimochodem, matrika na praze 6, jestli ti to pomůže ;-)
Odpovědět
kotelm: no super, to bude mit muj chlap radost! Dalsi vec co nemusi resit :-D Diky
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
Podle matrikarky nasi staci obcanka (radsi pas) a podepsane potvrzeni na matrice ze rozumi cesky tahat all :)
Odpovědět
@kote1m byla jsem na jedny svatbe a bylo to stejny. Svatba tady, svedek amik, nemluvil ani slovo cesky. Stacil mu pas.
Odpovědět
Profilova fotka
@kote1m myslite, ze by stacilo ID(italska obcanka:-) misto pasu? Dekuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Profilova fotka
beru si Francouze, takze svedek je taky Francouz, prestoze na papirech z randice je napsani, ze svdek cizinec musi mit platny pas, po overeni na radnici mi bylo receno, ze staci i obcanka, pac i to je doklad (pak by to ale chtelo opravit ty jejich papiry, pac je to zavadejici) jinak co se obradu tyce, musi byt povinne soudni tlumocnik, nestaci ani kamarad, co mluvi vyborne reci
Odpovědět
nasa svedkyna bola tiez cudzinka, nebol ziaden problem dolezity je bud obcanak alebo pas, je im to jedno ale najlepsie je mat oboje pri sebe ak by niekto zacal prudit :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Holky, ja si brala anglicana v CR, jeho svedek taky anglican, obrad nam prekladal bracha a potrebovali jsme jen cest. pasy. Brnkacka bez problemu :)
Odpovědět
Profilova fotka
@monsulina ja resim ten samy problem, ale jelikoz vetsina pritelovo kamaradu nema pas, jezdi do ciziny na italskou obcanku, tak by nemel byt problem. Je to doklad totoznosti tak co
Odpovědět
Profilova fotka
@im4fun tak snad jo ;-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Ahoj, chtěla bych se zeptat, takže když by byl svědek Slovák s trvalým pobytem na Slovensku, s přechodným v ČR, tak stačí předložit jeho občanku, nebo musí mít i pas? A zařizuje se ještě něco navíc? Nebo prostě stačí s matrikou jednat, jako kdyby byl Čech?
Odpovědět
Profilova fotka
@lady_giraffe musí mít platný pas kde bude mít to vízum, příteli taky svědčí cizinec, který ještě nemá trvalý pobyt
Odpovědět
@koada Slováci musí mít nějaké vízum? =-)
Odpovědět
@lady_giraffe stačí platný OP :-)
Odpovědět
@kacenkabj Díky, to je dobrá zpráva 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@lady_giraffe má přechodný pobyt v čr, takže musí mít nějaký průkaz, pas, kartičku, kde je to zaznamenáno plus slovenský OP
Odpovědět
@koada Aha, ok. Jinak není třeba nic speciálního? (zařídit např.)
Odpovědět
Profilova fotka
@lady_giraffe Ne, přítel je taky cizinec má teda trvalý pobyt v ČR svědčil právě tomuhle kámošovi v únoru - ženich cizinec s přechodným pobytem, plus povolením k práci, nevěsta cizinka - přijela na turistické vízum a úplně v pohodě. Měl u sebe pas vydaný v rodné zemi a právě "to vízum" prostě potvrzení o trvalém pobytu a bylo to ok.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?