Nová občanka a cestování na starý pas?

Ahoj nevěsty a vdané paní, Chtěli bychom pár dní po svatbě vycestovat na svatební cestu, nicméně jsem si propočítala, že bych nestihla podat žádost o nový občanský průkaz ve stanovené zákonné lhůtě do 15. dnů od vydání oddacího listu, za což jak jsem se dočetla, hrozí nemalá pokuta. Svatba se koná 20.7.2019 a na matrice nám oznámili, abychom si oddací list vyzvedli hned 22.7.2019 ráno. Na svatební cestu odlétáme zanedlouho poté a mimo státy EU, tudíž budu potřebovat cestovní pas, který mám a je dle zákona platný ještě 3 měsíce po svatbě. Problém ale nastává v tom, že nevím, zda mám ještě před odletem zažádat o nový OP, bojím se totiž, aby díky tomu nepozbyl platnosti cestovní pas. Nebo zda mám počkat až po návratu z cesty, ale tím pádem bych nedodržela 15ti denní lhůtu a musela bych tedy poté nejspíš zaplatit pokutu. A nechce se mi si připlácet za expresní vydání dokladů a zároveň poté narychlo měnit ještě údaje u cestovní kanceláře v den odletu. Chci se tedy zeptat, zda je možné zažádat o novou OP ještě před odletem a zároveň vycestovat na pas s dívčím příjmením. Nemáte s tím někdo zkušenost|? DĚKUJI!!! :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Hned po svatbe jsem odjela pryc na dva tydny. Nevyzvedla jsem si ani oddaci list, natoz abych si zazadala o novou obcanku...proste jsem vyresila az po navratu (ridicak dokonce az po vic jak pul roce, protoze mi do toho vzdycky neco vlezlo a tam je taky naka casova povinnost to hlasit). Nikdo nikde neresil zadnou lhutu, pokutu jsem neplatila
Odpovědět
My jsme teda oddaci list dostali asi po 12 dnu od svatby. A 15 dnu je pracovnich takze bych to vubec neresila a odjela. O zadne pokute jsem nikdy neslysela. Samozrejme zadat o op muzes a vyletet s pasem na divci jmeno.
Odpovědět
Já se vdávala před třemi týdny, občanku už mám novou a za 4 dny odlétám na starý pas. Neboj, ono na letišti nikdo nebude vědět, že máš novou občanku.
Odpovědět
@milanana Oddací list jsme si vyzvedli cca po mesici. Pani matrikarka nam to dokonce doporucila, prave proto abychom se vyhnuli pripadnym nedorozumenim ohledne platnosti/neplatnosti pasu/obcanky. Nicmene ze zakona plati pas 3 mesice po svatbe! Takze zadne starosti. Jo, a taky jsme leteli mimo EU. Dulezite je, aby letenka a pas byly na stejne jmeno.
Odpovědět
Profilova fotka
O OP jsme žádali před odletem na svatební cestu (vyhotovené byly po návratu) a pak jsem letěla na starý pas. Ten platí ještě 3 měsíce po svatbě, takže by vydáním nového OP nemělo ke zneplatnění dojít.
Odpovědět
Profilova fotka
Za mě říkám, že je úplně jedno, kdy požádáš o nový OP. 1) až po návratu: V zákoně je uvedeno, že o nový OP se musí zažádat do 15 dnů od PŘEVZETÍ OL. Kdy si ho převezmete, je na vás. Novomanželé na oddací list obvykle spěchají a hned v pondělí volají, jestli si pro něj už mohou přijít. Takže bych informaci od matrikářky viděla spíš "můžete si přijít 22.7.", ne "musíte si přijít 22.7.". Navíc nikdo nebude zkoumat (a nikde se to nezapisuje), kdy jste si OL skutečně vyzvedli. (Kdyby to trvalo půl roku po svatbě, tak možná by to někdo asi zkoumal, ale tohle je určitě v pohodě.) 2) před odjezdem Pas je platný 3 měsíce. Tečka. Změna příjmení / stavu na to nemá vliv. Kdo si Tě bude v ČR lustrovat podle pasu, tak už uvidí nové příjmení. A uvidí také to staré. A uvidí platnost. Všechno v pohodě. Starý OP je platný do doby, než si vyzvedneš nový. Pokud zažádáš před odjezdem, po návratu nejspíš už na Tebe bude nejspíš čekat nový.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?