Svatba v katolickém kostele. Jaké jsou pro to podmínky?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj,ráda bych se zeptala:s přítelem bychom se moc rádi vzali v kostele.Já jsem pokřtěná,ale u církve československé-husitské a přítel není pokřtěný vůbec.Můžeme mít svatbu v katolickém kostele?Nevíte náhodou někdo,nezažili jste podobnou situaci?Vím,že stačí,když je alespoň jeden z partnerů pokřtěný,ale nevím,jesli nevadí,že ne u římsko-katolické církve.Díky :-)
Odpovědět
procetla sem tu par diskuzi na tema svatba v kostele tak ten muj dotazek hodim treba sem abych nemusela zakladat nove tema ;-) posledni dobou porad tak ruzne uvazuju...dle me bych se mohla oznacit za cloveka vericiho 100% bych jednou chtela svatbu v kostele jen posledni dobou tak "filozofuju" jestli se vlastne za katolika muzu povazovat protoze nesouhlasim se vsim co katolici "tvrdi"? 1) nepovazuju predmanzelskej sex.zivot a napr.spolecny bydleni za neco spatnyho 2) nesouhlasim s odsuzovanim antikoncepce 3) nepovazuju za rozhodujici kazdou nedeli chodit do kostela 4) v posledni dobe nechodim ke zpovedi protoze to nejak "nepotrebuju" nebo nevim jak to vyjadrit...zajimaly by me nazory ;-) protoze nad tim premyslim
Odpovědět
Mě připadá šílené, jak mluvíte o svatbě v kostele!
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj kate267 mám na víru podobný názor jako ty.Moji rodiče byli každý jiné víry a když jsem se narodila já nechtěla mě římskokatolická církev pokřtít.Naši sice nechodili do kostela, ale žíli jsme jako "věřící". Pak jsem poznala svého partnera, který je ze silně věřící rodiny.Když jsem to zjistila byla jsem ráda a věřila že by mi neublížil. Po roku našeho vztahu jsem dostala odvahu se nechat pokřtít, ale ne kvůli němu, ale kvůli tomu že jsem to tak cítila.Zrovná v tu samou dobu jsem zjistila, že jsem těhotná a věřila jsem, že se s partnerem veznem, ale on naráz obrátil a nechtěl se ženit.Teď máme 19 měsíční dceru, nejsme vzítí a jemu ani nevadí, že jsme se nevzali.Mě osobně vadí, že žijeme v hříchu.On a jeho rodina považuje v neděli chodit do kostela za samozřejmost, ale mít nemanželské dítě jim nevadí.Tak z toho jejich chování vidím,že není věřící jen tím jak se tváří, ale hlavně tím jak se chová.
Odpovědět
bakula: dekuju za reakci a souhlasim s tebou podle me je vira taky o tom jak clovek zije jaky hodnoty se snazi naplnovat a ne ze je videt kazdou nedeli v kostele ;-) a to s pritelem je me lito snad se odhodla a vezme si te.. zoja: nejak sem nepochopila cos tim myslela :-N
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj holky, pro Kata267: já nevím, kde jsi se připravovala na křest, případně kdo tě vedl k víře (pokud jsi pokřtěná v dětství), ale připadá mi, že to, co popisuješ jako že katolíci "tvrdí" je buď výsledkem hodně bigotního kněze či jiného člověka nebo jen pohled člověka ne úplně žijícího v církvi. Myslím, že nic z tvých bodů není tak černobílé jak popisuješ. Ale vzhledem k tomu, že jsi chodila ke zpovědi apod., tak asi máš své zkušenosti. Ale při svatbě je důležité hlavně to, zda manželství chcete uzavřít před Bohem, ne? Nebo co pro Vás svatba v kostele znamená? Já také v našem společenství zrovna nemlčím a na diskuzích ohledně metod antikoncepce (ne o jejím odsuzování) jsem zrovna nedávno působila jako rozvraceč či fúrie :-D (zpětně lituju přednášející :-) ), ale při úvahách o svatbě bylo rozhodující něco jiného. Bakula: to je smutné, určitě tě to muselo ranit, a zcela souhlasím, že chození do kostela rozhodně nedělá věřícího. S tím pokřtěním dítěte je to hodně případ od případu, ani my sami nevíme, zda bude možné naše dítě nechat pokřtít v dětství. Ale jsem s tím vyrovnaná, přijímám to tak, že když to nepůjde hned, jistě to půjde časem, případně si samo najde cestu ke křtu (to je jen přání ;-) )
Odpovědět
Profilova fotka
kata: A přemýšlela jsi o tom, proč to tak v církvi je? Proč není předmanželský sex a bydlení dobré, proč bere jen přirozenou metodu plánování rodičovství a nic umělého, proč je pro člověka dobré, aby chodil,na bohoslužby, aby se zpovídal? To, že se s tím neztotožňuješ svědčí spíš o tom, že jsi o tom málo přemýšlela, málo jsi četla, málo hledala odpovědi proč tomu tak je. Všechno, s čím ty nesouhlasíš, je tady jen pro dobro člověka. Taky jsem byla pokřtěna v dospělosti, taky jsem měla pochybnosti o tom, jestli vůbec církev ví o co v dnešním světě go. Taky jsem různé "zákazy" chápala jako nespravedlivé a neopodstatněné. Jak ale člověk duchovně roste, pochopí, že ne církev, ale on nechápal správně. bakula: Mrzí mě, že se tvoje přání nesplnilo, ale copak jsi nevěděla dřív, že se ženit nechce? Myslím, než jsi otěhotněla. Špatná není církev, ale to, že jste spolu nekomunikovali, každý jste měli jiné představy, pochopitelně to, jak se k tomu on a jeho rodina postavili není dobré, ale nevidí to oni třeba tak, že jsi otěhotněla schválně, aby si tě musel vzít? Mluvili jste o tom spolu upřímně? Mně by to taky vadilo, kdybych měla s někým dítě a jemu vůůbec nevadilo, že mě trápí, že nejsme rodina.
Odpovědět
holky sem rada ze se zapojujete protoze fakt si rada prectu vase prispevky...co se tyce me tak sem byla pokrtena uz jako mimco a nikdy sem o tom nijak zvlast nepremyslela protoze se to proste bralo jako fakt ale v posledni dobe me to tak napada no..jinak to co sem psala v tech bodech je proste fakt ze cirkev propaguje nebo ne? nebo taky muze byt samozrejme tim knezem jak psala maya... andelka: sak ja sem nikde nenapsala ze by ty "pravidla" nebyly pro dobro cloveka jen tvrdim ze ja osobne se s tim neztotoznuju tot vse ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
andelka:My jsme o svatbě a budoucím životě spolu mluvili dávno předtím než jsem otěhotněla. Neotěhotněla jsem schválně aby si mě vza to bych nikdy neudělalal!!!!!!!!!Než se to stalo mluvili jsme o tom společně a taky společně se domluvili, že pokud otěhotním tak se veznem.Ale bohužel se tak nestalo.Vím, že to není vina církve jen jsem doufala, že pokud mám křesťana tak mě nenechá na holičkách. Ze začátku jsem mu to nemohla odpustit a až po společné debatě mojí a našeho děkana jsem pochopila, že na to musí přijít sám co udělá a kdy to udělá. Tehdy mi děkan u zpovědi moc pomohl.
Odpovědět
kata: Nejsi jedina, kdo se presne s temito vecmi neztotoznuje. svatbou v kostele uz proslo mnoho paru, ktere spolu bydlely predtim, meli spolu dite... Jak pise Andelka. Je dobre polozit si otazku - proc? Co mi vadi na tom, ze cirkev doporucuje, aby spolu lide nebydleli. Slovo doporucuje pouzivam schvalne, protoze vse je treba chapat jako doporuceni. Mame svobodnou vuli a rozhodujeme se sami. ad 1) Sex je chapan jako uplne odevzdani druhemu. A k uplnemu odevzdani dochazi svatbou. to je podle me logicke, i kdyz je samozrejme vzdy velmi tezke to dodrzet. nikdy bych o sobe nedokazala s jistotou rict, ze to vydrzim az do svatby. 2) Antikoncepcve neni zakazana. Existuji tri druhy, rozdeleni: doporucene, nedoporucene, zakazane. Doporucenou je prirozena metoda sledovani. Nedoporucene jsou kondom a HA, ktera ale nenici oplodnene vajicko a zakazane jsou jakekoli, ktere nici uz oplodnene vajicko. Ono se totiz pocita s tim, ze kazdy par je jiny, a pokud treba nemohou mit po 35 letech deti z duvodu zdravotnich, tak je nasnade pouzivat kondom, nez se "seknout". antikoncepce nema byt na ukor vztahu. a to nikdy. Ale je dulezite nebyt pohodlny a venovat usili tam, kde je treba. 3) pokud nepovazujes za dulezite chodit kazdou nedeli do kostela, take nejsi sama. ani ja sveho casu nechtela a ani ted se mi nechce, kdyz mam nejaky svuj "problem" nebo proste neco, kvuli cemu se mi tam nechce. Nicmene kdyz jsem se jeden cas opravdu zacala snazit chodit do kostela kazdou nedeli a nejen tu - nasla jsem v tom najednou ten duvod a touzila jsem tam byt, co nejvic to jde. Je jasne, ze se cloveku nekdy nechce, ale jak to v zivote byva, jsou casy svetle a jsou casy tmave. A v tech tmavych se bez snahy neobejdem:-) ad 4) casto, velmi casto se mi k zpovedi nechce, protoze nevidim duvod tam jit. Vetsinou se ale za tim skryva prave to, ze nejsem ochotna si priznat sve chyby. A jelikoz me hrichy nejsou veci me osobne, ale veci verejnou (svym jednanim vzdycky ublizim i nekomu dalsimu), tak je holt nezbytne si ty hrichy priznat ve zpovedi. Z druhe strany musim rict, ze zpoved je veci velmi povznasejici a nikdy se mi nestalo, ze bych po ni nemela chut "zacit znovu", coz je i ve vztahu velmi dulezite... Tot asi me chabe zkusenosti a nazory :-D
Odpovědět
werumka: uzasne si to napsala :-) ja vim ze ty vsechny pravidla sou vicemene doporuceni ale kdyz bych to mela brat prave do dusledku (napr. kvuli te zpovedi) tak mnohe ze techto veci sou brany jako hrichy ale problem je v tom ze ja to prave jako neco spatnyho nevnimam a me osobne to nijak netizi proto nemam potrebu chodit ke zpovedi (doufam ze sem to napsala nejak srozumitelne :-D ) taky by me docela zajimalo kolik lidi katoliku treba zrovna tato doporuceni dodrzuje protoze muzu rict ze ja ve svym okoli neznam nikoho :-D ....
Odpovědět
Tak uz znas :-) To s tou zpovedi chapu - setkala jsem se s tim jednak osobne, jednak treba u kamaradek. Vim, ze to velmi casto vyresily (i ja jsem to vyresila) nejakym dobrym knezem, s kterym muzu otevrene o vsem mluvit a mam k nemu duveru. Takovi jsou, jen nekdy chvili trva je najit:-)
Odpovědět
werumka: no prave v tom mozna bude zakopanej pes, ja sem si totiz vzdycky pripadala jakobych tam sla s tim ze jemu je to stejne fuk proste me rekne pomodli se to a to a hotovo...werumka tak to je uzasny ze to takhle dodrzujes a muzu se zeptat jestli mas pritele a kolik ti je (pokud to neni tajny :-D )? protoze ja si to fakt nedovedu predstavit ze bych to vydrzela (ne ze bych chtela ja s tim nesouhlasim jak uz sem psala :-D )
Odpovědět
Článek se načítá
promin su uplne mimo az tedka sem si vsimla tvyho alba ze uz se vdavas :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
werumka to napsala moc pěkně, opravdu. Akorát si nejsem jistá jestli jde užívat slovo doporučení, když většina z těch bodů jsou už v Desateru. No pokud se i Desatero bere jako doporučení, tak asi jo. Málokdo asi dělá rád a od srdce něco, co mu někdo nařídí. Já měla hodně problém se zpovědí právě, když jsem se měla zpovídat z toho, že spolu s přítelem spíme. Věděla jsem, že je to chyba, litovala jsem toho, a styděla jsem se pojmenovat to. Šlo mi to až když jsem začala chodit ke zpovědi ke knězi, který nás oba zná, dokonce nás pak oddával. On nás zal, naši situaci, že nežijeme v jakoby manželství, že nám to prostě občas ujede, většinou z lítosti, že i když se milujeme, nemůžeme spolu být, nemůžeme se vzít. Do kostela taky nechodím každou neděli, ale cítím to, že bych měla. Mám prostě občas stavy kdy je moje "zbožnost" nahoře a kdy dole. Není to pořád stejné, člověk klopýtá a zvedá se a tím se přibližuje k Bohu. Taky souhlasím s tím, že ne všechno lze aplikovat na všechny stejně. Musíme se dívat na individuální potřeby (jako že je menší hřích používat kondom, než pak jít na potrat kvůli zdravotním problémům). bakula: Děkan má pravdu. Jen tvůj přítel je ten, kdo musí pochopit a přijmout fakt, že nejedná dobře. Věřím, že brzy prozře a udělá, co je dobré pro vás všechny.
Odpovědět
andelka s tou zboznosti nekdy nahore a nekdy dole si to pekne vystihla :-) a co se tyka te zpovedi tak u me je taky trosku treba problem (nebo jak to spravne nazvat) ze me prijde ze nemam jakoby nic takovyho z ceho bych se chtela zpovidat zni to asi fakt hrozne ale ja to tak nejak citim..a to abych se zpovidala treba prave ze sexu to neudelam protoze to nepovazuju za spatny a v zadnym pripade toho nijak nelituju :-)
Odpovědět
Profilova fotka
kata: No jo, zpovídat se člověk může jen z toho, čeho lituje a ví, že to hřích je. Já taky v té době chodila ke zpovědi 1x do roka. Věděla jsem, že se to nemá, ale...no je to složité a každý má jiné důvody proč to či ono porušuje. Je dobré si o tom, co hřích je, ale ty to tak nevidíš, popovídat s knězem, nebo někým, kdo má v tomto více zkušeností. Zpověď taky musí mít určitou přípravu, nejde to jen tak přijít do kostela a dostat nápad, že se půjdu vyzpovídat. Já o tom většinou přemýšlím tak týden dopředu. A to by člověk ani neřekl, kolik se toho nakonec nasbírá. ;-)
Odpovědět
no to mas fakt asi je to hlavne o tom najit proste kneze kterej cloveku bude vyhovovat a pak uz to jde asi lip :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Přesně tak. Sice každý kněz je zástupcem Krista a skrze něj uděluje rozhřešení a taky se určitě nebude pohoršovat, protože už toho slyšel tolik, že ho nic nepřekvapí, ale stejně je lepší mít jednoho stálého zpovědníka, který tě zná a ví třeba souvislosti, prostě zná tě i tvoje problémy. Pak to jde mnohem lépe. Já se jednou při zpovědi i rozbrečela, ale vůbec mi to nepřišlo trapné nebo blbé. Náš kněz je skvělý a chápavý, můžu mu říct všechno.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Profilova fotka
Ahoj,chtěla bych se zeptat,jestli některá nevíte jak je to v chrámu sv. Víta v Praze?Na kolik sezení se chodí?Děkuji :-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?