Koronavirus - výsledky hromadného testování a co to znamená pro svatby

Ahoj holky, dnešní zprávy o tom, že protilátky nemá ani jedno celé procento populace je docela špatná zpráva, tudíž onemocnění bude chodit ve vlnách, dokud si populace nevybuduje kolektivní imunitu a to bude běh na dlouhou trať. Druhá a další vlna může být o dost horší, z důvodu toho že pasáží přes citlivou a neimunní populaci se virus může stát potenciálně více nebezpečným, nakažlivějším, agresivnějším a samozřejmě je to větší přiležitost pro vir nějakým způsobem zmutovat. Což komplikuje imunitní odpověď (viz různé druhy chřipek) a vývoj vakcíny. Nejsem imunolog, mikrobiolog ani jiný odborník na tuto tématiku a spoustu věcí pořád o viru nevíme. Jsem veterinář a mám zkoušk z imunologie, mikrobiologie a i epizootologie. Viru jako takového a v této podobě se nebojím, víceméně od března tvrdím, že nakazit a projít si tím budeme muset všichni a je to jen otázkou času. A ano jsem riziková skupina, mám chronické plicní onemocnění, ale furt se toho nebojím. Co ve mě vzbuzuje velikou nejistotu je chaotické chování vlády zejména v poslední době s uvolňováním opatření. Souhlasím a podporovala jsem krizová opatření v začátku epidemie, i za cenu osobních obětí. Ale momentálně už je z toho zase šaškárna, kterou umí snad jenom naše politická scéna. A vyplouvají na povrch takové hnusy...No to je teďka jedno. Vůbec si nedovedu představit (a momentálně asi ani naše vláda), jak budou zvládat další vlny, jaká budou opatření a jaký vliv to bude mít zejména na svatby. Proto jsem založila tuto diskuzi. Už mě potkalo rušení dubnové předsvatební cesty a rušení květnové svatby, která by byla bývala za týden. Svatbu jsme přesunuli na říjen, což by teoreticky kolidovalo s další vlnou a já už další odklad prostě nedám. Uvažuji jenom o formalní svatbě na radnici, dokud je situace dobrá a lepší se. Co si myslíte, holky, vy? Jak pohlížíte na své budoucí svatby? Má vůbec cenu na něco čekat, když je budoucnost nejistá a zahodit další rok plánování? Já si chci vzít akorát svého partnera, všechno ostatní okolo toho dokažu oželet. Chci totiž mít jistotu, že před státem a právem budeme vystupovat jako jednotka a kdyby nedej bože jeden z nás onemocněl a najednou o sobě nemohl rozhodovat, že to právě bude můj manžel, který bude mít přístup ke všem informacím a činit rozhodnutí, tak jak bych chtěla já.
Odpovědět
Profilova fotka
Hele, není tady nějaká doktorka, která by mi potvrdila informaci, že protilátky se dají zjistit ze žilní krve? Podle mě celá tahle hurá akce s pícháním do prstíku nemohla ani dopadnout jinak :D To, že to bude chodit ve vlnách je jasné, je to vir, chřipka taky chodí ve vlnách. Ale momentálně mám pocit, že dřív umřeme na vyděšení, než na koronu...
Odpovědět
My máme svatbu 11.7.2020, do nedávna jsme přemýšleli, jestli svatbu ano nebo ne. Partner totiž chce jedině takovou, jakou jsme si naplánovali, žádná omezení nebo nic.. A po všem tom hloubání jestli ano nebo ne a proč ano nebo ne jsem si udělala tento závěr: Nikdo neví, jak to dál bude, na podzim pravděpodobně druhá vlna, takže přeložit z léta na podzim je blbost, pravděpodobně to tady bude napořád jako chřipka, takže přeložit na příští rok může znamenat stejné dilema jako teď. A tak ten letní termín by mohl být to správné "okénko", kdy bude snad relativně klid a konečně se vezmeme.. Po 11ti letech už bych to ráda měla "za sebou", máme dvě děti a taky bych už ráda konečně i právně byla rodina jak se patří..
Odpovědět
@barbora2019 Protilátky se zjišťují jen a pouze z krve. A je úplně jedno, jestli ti jí vytáhnou z žíly klasickým odběrem a nebo píchnutím do prstu. Skutečně stačí kapka krve na to, aby se zjistilo, jestli je přitomný specifický imunoglobulin pro covid. Ne každý vir chodí ve vlnách. Třeba SARS a MERS, kteří jsou z rodiny koronavirů, rychle vzplanuly a rychle vyhasly. Jiné koronaviry třeba způsobují takové ty jednodenní zažívací potíže a taky to nemá vlnový charakter. HIV je taky vir (retrovirus) a nechodí vlnách. Tvrzení je to vir, chodí ve vlnách je dost zavádějící a nikdo ani teď neví s jistotou, jestli u covidu další vlny budou nebo ne. Ovšem s velkou pravděpodobností ano.
Odpovědět
Profilova fotka
Já si myslím, že ten virus tady s námi bude ještě hodně dlouhou dobu. Ale doufám a věřím, že v takové míře, kdy se bude dát normálně fungovat. Ze začátku to byl strašný stres na všechny. Něco neznámého, všichni se báli a děsili se, co přijde. Teď mi naopak přijde, že je atmosféra už víc uvolněná a lidé jsou víc v klidu. Už to nějak akceptovali a nepanikaří. Také mi připadá, že je to víc pod kontrolou - tomu největšímu šíření se zabránilo a už se to nějak udržuje stabilně (samozřejmě těžko říct, co bude za měsíc). A o vládě raději nemluvit, teď už to je jak tahání náhodných čísel z klobouku. A ke svatbě - Já bych řekla, že si to musí ujasnit snoubenci a nastavit si to v hlavě. Já to tak udělala a můj postoj je teď úplně jiný a jsem úplně v klidu. My jsme se zasnoubili v lednu a řekli si, že to chceme stihnout tento rok. Na podzim bychom chtěli už plánovat miminko a koupit nějaké to bydlení a jsme staromodní, takže chceme mít nejdříve svatbu. I papírově a z hlediska práv by to bylo mnohem lepší. Žádné "tak to přesuňte o rok nebo o dva, nic se nestane" na nás neplatí. :-D Prostě jsem si umanula, že to bude tento rok :-D Naplánovali jsme si to na květen (cca 20 lidí, jen rodina a kamarádi), na červen koupili letenky na Azory a těšili se na tento rok. No... a korona řekla ne :-D Svatbu jsme před měsícem z května přesunuli na srpen (máme mezi hosty rizikové skupiny). Můj taťka (má dýchací problémy) mi sám řekl, že když bude stále riziko nákazy, tak asi nepřijde. A přítlovic prarodiče taky už nejsou nejmladší, sotva chodí, skolí je i rýma. A teď, když mi svitla naděje, se začalo strašit s dalšími vlnami... Takže jsem řekla - bude to buď v srpnu podle nového plánu se všemi bez roušek (obřad, veselí, hostina a raut, zábava atd), nebo to proběhne v srpnu na radnici jen se svědky :-). Chceme se totiž jen vzít a mít to oficiálně. Chci mít jeho jméno. Chceme nosit prstýnky a říkal o sobě "to je můj muž/manžel" "to je má žena/manželka". Oslavit to můžeme kdykoliv potom. A věřím, že ten den si určitě užijeme, ať už bude pravá veselka, nebo jen malý obřad. Uděláme si ho krásný tak či tak. :-)
Odpovědět
@monyska Tomu taky naprosto rozumím. Proto mi víc starosti dělá to, jak se k tomu postaví vládní garnitura a jestli bude mít nějaký plán. Protože aby se to měnilo ze dne na den jako teď a zřejmě podle toho, která skupina nejvíc křičela na facebooku, prostě pro plánování svatby není ideální. A navíc nacpat všechny svatby v republice do období červen-zaří, to prostě taky nejde.
Odpovědět
@rezavaliska Skvělý názor! Přesně tak jsem myslela svůj úvodní příspěvěk. Nás bude čekat rozhodování o tom, jestli si říjnový termín tedy necháme. Protože pak už není možnost s tím nijak moc manipulovat a posouvat to jinam, leda na příští rok a to už je to co už fakt nedám. Byli jsme hrozně fixovaní na termín 15.5.2020 a moc nás to mrzí, že to nepůjde (hospody jen z okénka nebo na zahrádce, roušky a šaty nestihnu, oblek měl být do konce dubna a ticho po pěšině...). Uvidíme co přinese večerní diskuze s nastávajícím, dám mu to tady asi přečíst. A pak to probereme ještě s rodiči.
Odpovědět
Profilova fotka
@muslongissimuss Toho 15.5. mě mrzí. Obzvlášť pokud k datu máte vztah. My jsme jej naštěstí neměli. Bylo nám to jedno, který den to bude a vlastně doteď nám to jedno je :-). A určitě to proberte a řekněte si, své představy a obavy. Určitě na něco přijdete. My si dělali před rokem srandu, že až jednou budeme mít svatbu, tak ve 4 na radnici, že by nám to takto stačilo. Ale když jsem se zasnoubili, nechali jsme se trochu strhnout a řekli si, že by byla škoda nepozvat nejbližší a neudělat to tak, jak se patří. Ať na to mají vzpomínky i oni a ať dodržíme ty české tradice. Ale čím déle je tady ta korona, tím víc mi docházelo, že na takových věcech vůbec nezáleží. Nepotřebujeme nóbl pozvánky, luxusní svatební dort ani perfektně sladěnou květinovou výzdobu... A to stejné mi řekl i partner, že nic takového nepotřebuje. Mi stačí, když budu mít nějaké pěkné šatičky, květinu klidně z květinářství od vedle a účes, co si sama vykouzlím v koupelně. Hlavní je ten ženich a to pouto mezi námi. :-) A rodina i přátelé by to pochopili a nikdo nemá nic proti. Zapít se to může kdykoliv a kdekoliv :-D. Ale je to hodně o těch představách. Znám nevěsty (a dokonce i ženichy), kteří chtějí mít velkou svatbu se vším všudy a nejede přes to vlak :-D
Odpovědět
Ahoj, svatbu už máme za sebou, tak jen jak bych to řešila já, kdybych měla ty samé informace co máme dnes. Prosbě by svatba byla a klidně jen ve 4lidech, protože jak psala @rezavaliska, chtěli jsme vzít a mít to oficiálně, stejné příjmení, prstýnky a tak. Stejně nikdo neví co bude, možná další vlny, ale jisté to není, třeba se to prožene planetou a zmizí a nebo to bude ještě horší. Získat kolektivní imunitu a pomohlo by to vůbec, když chřipka je tu každý rok s jiným kmenem a protilátky prodělanou chřipkou stejně nezískám.
Odpovědět
@lekulina právě, to jsou všechno otázky, co se mi honí hlavou a že nemáme jednu jedinou věc jistou. Prstýnky nám doma už sedí přes měsíc a při představě, že by takhle tady mohly sedět rok.Protože na podzim další vlna, na jaře třeba zas. Furt dokola a nebo taky ne. Taky se může přidružit jiný virus, budou jiné komplikace - ekonomika, bydlení. Momentálně se mi vyčkávání nejeví jako dobrá strategie. A na slovo "tak uvidíme" už dostávám alergii.
Odpovědět
@muslongissimuss Osobně bych využila stávající příznivé situace a měla svatbu co nejdřív to jde. Z Vlastní zkušenosti vím, že se to dá zvládnout rychle. Zásnuby v dubnu, svatba v srpnu a to jen proto, že dřívější termín na našem místě už nebyl volný, jinak by klidně byla i v červnu:-). Ale jsme z Prahy a tady je větší nabídka než poptávka a svatba byla v pátek, a srpnové pátky, prý nejsou tak preferované jako soboty. Takže dodavatelé mají volno a taky spoustu věcí jsme si zařizovali sami. Držím palce, to rozhodnutí bývá nejtěžší.
Odpovědět
Podle mě ta nízká promořenost znamená, že svatba teď v následujících dnech je vlastně dost bezpečná :-D :-D Jinak my jsme nepřekládali, byli jsme smířeni se svatbou se svědky. Teď jsme zjistili, že teda svatba bude moci být i s hosty, tak to plánujeme s hosty. Akceptujeme, pokud někdo nebude chtít přijít. Gratulace holt nebudou. Nejvíc asi tak teď řeším tancování, jestli se toho nevzdat a neutnout to víceméně po dortu, no...
Odpovědět
Profilova fotka
Možná někomu pomůže v rozhodování o svatbě od 11. května 2020: https://www.mvcr.cz/clanek/pokyn-k-po...
Odpovědět
Článek se načítá
Já si myslím že není na co čekat, obzvlášť pokud ti stačí malá svatba která nevyžaduje dlouhé plánování. A taky se přikláním k názoru že letos v létě může být právě to okno kdy věci budou relativně normální než přijde zas další vlna. Ale je taky možné že virus zmizí sám od sebe, doporučuji se podívat na rozhovor se Soňou Pekovou: https://radiozurnal.rozhlas.cz/sona-p... Jinak my budeme mít svatbu 11.7 a termín jsme si zamluvili asi před 3 týdny, až když vláda začala rozvolňovat opatření.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?