Zcela nové příjmení, matrika, obřad

Ahojte, Chceme se snoubencem mít zcela nové příjmení, vymysleli jsme si nové, které neexistuje. Čili nebudeme mít ani partnerovo, ani mé. Měla jste to některá s partnerem podobně, jaký je správný úřední postup prosím? Slyšela jsem, že nejlepší je změna příjmení u partnera, kdy při svatbě si pak jednoduše já už jen vezmu to jeho nové. Máte někdo tuhle zkušenost? K samotnému obřadu - jak to celé vlastně funguje, ještě jsme nebyli na matrice, oddávající nám bude přidělen, nebo si můžeme vybrat kohokoliv my chceme? Přemýšlíme také o svatebním rituálu namísto klasického úředníka z matriky - někdo praktickou zkušenost jak skloubit oddávajícího rituálem + úředníka z matriky? Děkuji mnohokráte za rady 🧡
Odpovědět
Profilova fotka
Nevím co je rituál ale matrikar vám to dělat nebude - pokud to teda neni známý, ale sňatek ma své body, které se musí dodržet. Pokud je to velká matrika třeba brno, praha ostrava, tak vám bude Matrikar přidělen. Na Malých dědinách je jeden max dva. Příjmení, jména atd lze na velkém matricnim úřadě - musí to mít ale vážný důvod nebo opodstatnění - např. Toto jméno bylo dědy a zanikne v celých Čechách. Jméno vyjadřuje nadávku apod. Jediné co lze nyní už než důvodu je, ze žena může mít neprechylene jméno.
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova To se mi úplně nezdá s tím příjmením, že by to šlo jen z vážných důvodů. Slyšela jsem případ, kdy si proste snoubenci vymysleli nové příjemní a důvody byly jen, že se jim prostě líbí a prošlo jim to. Jde mi jen o ten praktický postup, jak na to. Jestli s tím má někdo praktické zkušenosti. Oddávajícího jsem viděla i tady v diskuzích, že si lidi vybírají. Čili jsem se chtěla doptat, jestli se teda přiděluje nebo jak, když tu holky diskutují, že si vybírají vlastního…
Odpovědět
Zmenit prijmeni se da uplne normalne na matrice, sama znam par lidi, kteri si tim prosli. Jedine, co je potreba, je zaplatit spravni poplatek, uvest nove zvolene prijmeni (nemusi se ani v CR dosud vyskytovat) a uvest tam nejaky duvod, co k tomu cloveka vede, coz je ale spis formalita. (I tak bych ale nezkoumala trpelivost uredniku a nepsala tam zamerne nejake uplne pitomosti.) A toto nove prijmeni pak pri svatbe jen prijme druhy z partneru. 🙂
Odpovědět
@rheb Moc děkuji za informace i uklidnění, že to lze, tušila jsem, ale uklidnila jste mne 🙂.
Odpovědět
@saphaira V jedne byvale praci jsem vedela asi o ctyrech nebo peti lidech, kteri si nechali zmenit prijmeni, v okoli si vybavim dalsi tri. Duvody k tomu meli ruzne, casto vsak rodinne, nebo takove, ze se jim jejich jmeno nelibilo, ci bylo komplikovane. Staci zajit na matriku v miste vaseho bydliste, tam vam urcite poradi. 🙂
Odpovědět
@saphaira ano, jde to. Můj kolega si změnil najednou jméno i příjmení. A myslím si, že za tím nebyly žádné rodinné důvody nebo komplikované či vulgární příjmení. Prostě mu to přišlo strašně cool.
Odpovědět
@rheb @tamaraad Díky moc holky 😍
Odpovědět
Profilova fotka
@saphaira Ti oddávající, co si holky vybírají v diskuzích, jsou církevní. Tam si lze opravdu vybrat určitou osobu. V některých církvích jsou obřady volnější (unitáři, někteří husité) a možnosti realizovat vlastní nápady větší. Někteří by zajisté byli svolní i k rituálu, ale pořád tam musí být jisté náležitosti.
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova třeba v Ostravě si vybrat oddávajícího lze. Oddává tam jeden herec (Tři tygři, kdo zná) a hodně se stává, že si snoubenci vyžádají přímo jeho. My bydlíme v městě sousedním, malém, i zde to jde.
Odpovědět
@niky555 Díky za ujasnění 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, ono hlavně záleží na tom, pod jakou matriku spadáte. Vše mají jiná pravidla a oddávající jiné přístupy. My měli svatbu v přírodě a vyšli nám se vším vstříc (Děčín). Co se týče změny jména - můžete si dát jaké chcete. Ale postup partner a pak přirozeně partnerka je asi nejlepší 🙂 A skvělý nápad! 😉
Odpovědět
Profilova fotka
Jestli můžu prosit za úředníky, tak PROSÍM, ať si partner po změně příjmení nenechává do dokladů napsat stav. Ať si nemusí hned po obřadu nechávat dělat nové doklady.
Odpovědět
Článek se načítá
@misannie Mohla bych se zeptat, v cem je lepsi, aby si prijmeni menil napred partner? Logictejsi mi prijde, aby si ho zmenil ten, ktery k tomu ma padnejsi duvody (smesne prijmeni, slozite prijmeni, rodinne problemy…) Prece jen mi prijde lepsi snazit se minimalizovat riziko toho, ze by nekteremu urednikovi neprisel jeho duvod typu: “Proste se mi nelibi” jako dostatecne validni.
Odpovědět
@rheb myslím, že v příspěvku @misannie není konkrétně myšleno, že je lepší, když si příjmení změní právě partner (muž). Jak již bylo uvedeno výše, je jednodušší z pohledu svatebních formalit, když si ještě před svatbou změní jeden z partnerů změní příjmení a druhý partner toto příjmení svatbou přijme, než kdyby si podávali žádosti o změnu příjmení oba již před svatbou. A je jednou, kdo si to příjmení změní, na svatbě může samozřejmě přijmout i muž příjmení ženy.
Odpovědět
@tamaraad Vychazela jsem z vety: “Ale postup partner a pak přirozeně partnerka je asi nejlepší.” Aby si oba menili prijmeni pred svatbou by skutecne bylo zbytecne. 😀
Odpovědět
Profilova fotka
@rheb Ano, myslela jsem to přesně tak, jak píše @tamaraad 🙂 Určitě jsem tím nechtěla říct, že to musí být nutně partner, kdo si první změní jméno. Jen to je obvyklejší, když žena přejme příjmení partnera. Jinak je to čistě na vás, jaký postup zvolíte a co vám vyhovuje víc🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?