Zvaní na svatbu

Zobraz úvodní příspěvek
Nejspíš teď půjdu proti davu, ale některé nápady, co všechno hostům nezaplatit, mi příjdou už opravdu hloupé. Můj názor je, že když někoho zvu na svatbu, tak ho na ni opravdu zvu a nevymýšlím, co bych ho ještě mohla nechat zaplatit. Mám strach, že za chvíli budu svatby vypadat tak, že na hostině příjde číšník s jídelním lístkem, ať si host vybere co chce a při odchodu to nezapomene zaplatit. A to co se tady pořád dokola řeší? 1. Tvrdý alkohol- je úplně jedno, že ho ženich a nevěsta nepijí, ale jde snad o to pohostit hosty ne? A pokud nechtějí pít to nejluxusnější, proč jim aspoň levnější výběr nedopřát? Výmluva nechci aby se někdo opil, tak mu dám jen pivo a víno, je pěkně hloupá, protože z piva a vína se dokáže sežrat taky každý. 2. Ubytování- často se stává, že hosté přijedou z daleka. Projedou spoustu peněz na benzínu, přivezou dar, co si nevěsta s ženichem vymyslí a ještě si mají platit ubytování v hotelu drahém který jim vymyslí? To je snad vtip ne? 3. Pozvu všechny na obřad, na oběd jen polovinu a zbytek ať příjde pak na raut- to je snad ten nejhorší výmysl na světě. To vám příjde vážně úplně normální, že lidi přijedou až bůh ví odkud a vy, aby jste trochu zašetřili jim řeknete tak a teď si 3 hodiny dělej co chceš, protože oběd ti platit nebudu??? Příjde mi úplně nepochopitelné, jak se tady řeší co nejluxusnější místa a pak se šetří na hostech. Host je snad někdo, koho mám pohostit ne? Když to nechci, tak ho nezvu. Není normální dělat svatbu pro 100 lidí na super luxusním místě a pak přemýšlet, jak ušetřit na hostech. Dám příklad. Jedné kamarádce, se ženil příbuzný a jelikož to chtěli nóbl, udělali to 400 kilometrů od domova. Pozvali 80 lidí, nechali si je zaplatit ubytování a alkohol. K pití byla pouze kolová limonáda, voda s citronem, hnusné víno a pivo. Tato kamarádka nebyla s manželem a 5ti letým synkem nikdy ani u moře, ale za svatbu příbuzného dali 8000. Projeli benzín, přivezli dar (dle seznamu na internetu), zaplatili drahé ubytování, museli si koupit něco k pití (hnusné pivo a víno, obyčejnou vodu nebo kolu pravdu nepije každý) a jako vyrchol jim tam hrál DJ CéDéčko. Možná by bylo dobré si uvědomit, že to není jen o vás. Pokud na velkou svatbu nemáte, tak ji raději nědělejte...
Odpovědět
my zveme všech našich 50 hostů na celý den. Pro rodinu a svědky máme nachystanou servírovanou hostinu, pro ostatní bude k dispozici raut už na oběd a pak následně pro všechny i na celý večer. Pití, včetně tvrdého alkoholu platíme, ale máme vytvořený nápojový lístek. Kdo bude chtít něco extra, tak si to zaplatí. Bylo by mi hloupé, aby hosté, které jsem sama pozvala, museli vytahovat peněženku a přemýšlet, na co ještě mají. Ohledně ubytování mi přišlo přirozené, že kamarádům, kteří kvůli nám jedou z daleka (někteří dokonce ze zahraničí), zařídím nocleh. Stejně tak bych se propadla hanbou, kdybych jim po obřadu řekla:" Tak, děkujeme za návštěvu, uvidíme se za 4 hodiny na party. Do té doby si dělejte co chcete." Nevim, no, já ty lidi zvu proto, že si s nim chci ten den užít a ne je odbýt už po obřadu a na party je nechat platit. Ale to je holt otázka priorit a svědomí každého.
Odpovědět
Kamarádka teď byla na svatbě, kde nejen, že jeli x kilometrů a přivezli dar, ale měli povinnou svíčkovou (jako že si ji prostě museli dát), kterou si ale museli zaplatit. :-D To píšu jen proto, že už se to bohužel stává realitou. Já souhlasím se vším, jen ne s tvrdým alkoholem - my jsme jej neměli z přesvědčení. Tvrdý alkohol nenávidím a prostě jsem ho na svatbě nechtěla. Tečka. S šetřením na hostech to nemělo nic společného. Stejně tak třeba chápu, když vegetariáni z přesvědčení nemají na rautu maso. Prostě se rozhodli ve svém životě nejíst mrtvá zvířata, tak přeci nemůžeme očekávat, že na jejich vlastní svatbě nakoupí x kilo "mrtvol" jen proto, že strejda Pepča bez řízku neumí žít. Takže souhlasím s tím, že na hostech není slušné šetřit, na druhou stranu si myslím, že bez tvrdého alkoholu nebo třeba bez masa se hosté bez problému obejdou. Já se teda bez masa obešla, horší mi přijde to nepozvání na oběd nebo mít svatbu pomalu ve Vídni a nezajistit ubytování.
Odpovědět
Profilova fotka
@zenichdavid @mrslilitha Ale tady se neřeší, kdo je pozván na svatební oběd a kdo až večer. To jsou dva modely scénáře svatby a oba normální a běžné! Pak jsou samozřejmě další modely, domácí, zahradní, s vlastním jídlem, pitím, grilováním....Ale momentálně jde o to, jak se chovat k "pozvaným" hostům. Buď se dělá svatba od začátku do konce pro jednu a tutéž společnost, rodinu i kamarády, a nebo se dělá svatba obřad a oběd pro rodinu a večerní zábava pro rodinu a kamarády. Ale v obou případech by mělo platit, jsi host, zvu tě a oslavuj dle svých chutí a libosti. Vidívám to zcela běžně, a i kamarádi, co chodí večer, přinesou nějaký dar, či obálku. Proto mi přijde krajně nevhodné si obálku vzít, poděkovat a na oplátku mu říct, jdi na bar a tam si zaplať, na co máš chuť! Jestli někdo jde sám od sebe na obřad a je zván až na večer, je to jeho věc, co pak bude dělat. Od toho jsou pozvánky k svatebnímu stolu a k večernímu rautu pro kamarády. Pozvánky jen k obřadu jsem ještě neviděl. Viděl jsem jen oznámení, v kolik a kde si kdo řekne Ano, a k tomu dotyčný dostal kartičku, jestli je zván i na oběd a oslavu, nebo až na večerní raut.
Odpovědět
Profilova fotka
Takových nevychovanců, co jdou na svatbu jen kvůli tomu, aby stáli na baru a pili to nejdražší, jsem za ty roky fakt moc nepotkal. A pokud o nich víte, tak je přece nemusíte zvát! Naopak jsem párkrát viděl, když někdo chtěl udělat gesto s drahým pitím, sám od sebe sáhnul do kapsy a zaplatil to, i když nemusel. Je to čistě o lidech, jaké si pozvete a jak na svatbě dodržují sami od sebe jistý bonton. Najděte si diskuze, kde se řeší, kolik nakonec stála oslava na hlavu dle počtu hostů. V průměru ty obědy i rauty vyšly od 1000-2000 na hlavu. Většinou každý host takový obnos dá darem, spíš více, takže teoreticky hostům sice platíte oslavu, ale oni si na ni potažmo přispějí, ne-li si ji zaplatí! Tak proč jim něco zakazovat, nebo omezovat? Nikoho nesoudím, nic nevnucuji, ale z pohledu pozorovatele a přítomnosti na zhruba 350svatbách, všech možných variant, svatby, kde si hosté měli něco platit z konzumace, neměly tu pravou šťávu.
Odpovědět
@dualmusic Hm tak třeba nějaké bohatší rodiny dávají takové dary. My sice budeme mít cca 50-55 lidí, ale více jak 10-15 tisíc určitě nevybereme a to budeme ještě rádi. Ani jeden nemáme majetné příbuzné. Takže počítáme, že třeba jedna 8 členná rodina nám dá do obálky 1000,- za všechny a konec. 8000,- nám tam opravdu nedají :-D Příspěvek na svatbu jsme dostali pouze od mých rodičů, a jsme za to samozřejmě vděční. Chceme si ale většinu platit sami, proto jsme přijali pouze půlku a zbytek ať nám dají darem do obálky. Od tchýně dostaneme také max 1000,- do obálky (jak už psal někdo přede mnou, ví o svatbě 3/4 roku a přesto rozhodně více nedá, ale to už je jiná kapitola). Takže i z toho důvodu máme omezené finance a děláme to pouze formou rautu, nikdo z hostů s tím zatím nemá problém. Na to, abychom platili všem 50 hostům naprosto všechno bychom neměli ani za rok-dva, bohužel. Takže tak ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@slunickova52 Každá svatba je jiná, každá rodina je jinak sestavena, jinak majetná... Nikde není psáno, že musí být oběd, svíčková, naopak raut od začátku až do konce, proč ne? Každý dle chuti. Svatba nemusí být v luxusní restauraci, může být i doma, pokud to nějak jde, jsou starosti s vlastním pitím, jídlem, každá varianta je něčím výhodná a něčím komplikovaná. Neexistuje žádná šablona, jak co udělat, nebo ne. Základní myšlenka tohoto tématu je, nevyhazovat za zbytečnosti a nešetřit tam, kde se šetřit nemá. V jaké je to formě, to už je opravdu individuální. Pozvánka na hostinu - vždyť to snad samo o sobě vyjadřuje nějaký smysl! Pozvat a Hostit!
Odpovědět
Já jen k tomu rautu večer, - neměla jsem proti tomu nic do doby, než jsme tak byli pozvaní. Přišli jsme na 17. hodinu, jak bylo uvedené. Polovina svatebčanů co byli celý den už byla "lízlá". Nevěděli jsme kam s posadit, židle navíc nebyli a i když bylo volno, tak všude na židlích byly kabelky nebo saka, tak jsme měli pocit, že někoho podsedneme. Pak byl večerní raut a všichni se začali vracet ke stolu pojíst a ti nově příchozí jsme postávali jak trubky :-D Spoustu lidí neznáte, sem tam s námi někdo pokecal, ale pro nás zábava dost vázla, takže jsme to kolem 9 večer vzdali a v tichosti odešli. Za mě je to, jako přijít na ples o půlnoci.
Odpovědět
@slunickova52 tolik hostů, myslím, že vyberete víc a nakonec budete překvapeni ;-) my si ji hradíme svatbu sami s tím, že dary nechceme a požádali jsme o příspěvek na svatební cestu. Svatba bude tuto sobotu, ale už teď jsme obdrželi z mé strany penízky - 50tis., to byl přesně náš rozpočet na svatbu. Takže co dostaneme do manželový strany už bude navíc. Taky jsem to nečekala ani ve snu by mě nanapadlo, že dostaneme tolik peněz, až mi to bylo blbý brát, když vím, jak škudlí od výplatě k výplatě...Je pravda, že naši jsou rozvedený, takže jsem dostala od každého zvlášť a babička s 15tisícovkama mě teda vyrazila dech ;-)
Odpovědět
@agenz Od mých rodičů už jsme také dostali, 15 tisíc. Ještě mi doplatí šaty a více od nich nechceme, i tak je to až dost. Dále z mé strany zbývají pouze 2 babičky, tam toho moc nečekám a budu ráda, že alespoň dorazí na obřad. A pak strýcové a tety s rodinami, celkem 2 rodiny a jeden strýc je sám, tam očekávám právě od každého tu tisícovku do obálky. Ze strany ženich je příbuzných o dost více, ale nikdo majetný :-D Všichni jsou rádi, že nějak vychází, sami mají dluhy, hodně dětí a těžký život. Náklady na svatbu nám dary rozhodně nepokryjí, s tím jsme smířeni a s tím jsme do toho šli. Co vybereme to vybereme, rozhodně nebudu zapisovat kdo nám kolik dal :-D Oběd jsme nechtěli dělat tak jako tak, nemáme klasickou svatbu, pouze obřad a pak večerní party. Tak toho snad nikdo moc nečeká 8-)
Odpovědět
@weka Tohle je blbý no.... Dle mého se pozvání lidí "zvlášť na raut" musí zvládnout. Pokud je tam hodně lidí od oběda a zábava tak jakoby pokračuje dál, tak je to pro nově příchozí problém. Pokud je ale oběd a raut oddělen třeba také nějakou pauzou (aby se svatebčané mohli převléci) případně i na jiném místě a většina jde až na ten raut (oběd pro rodinu), tak dle mého takhle trapné chvilky spíše nenastanou. Kamarádka to měla tak, že měli oběd pro rodinu, pak pauzu a večer se přesunuli na chalupu mimo Prahu na večerní posezení s přáteli (v naprosto neformálním oblečení, u ohně, atd.) a zábava vypukla nanovo :)
Odpovědět
@najbrtka přímo v jednom místě to nemáme,ale většina kamarádů je z okolí a kromě jedné kamarádky všem přišlo samozřejmé a bezproblémové někam přejet. I kamarádky z daleka v tom neměly jediný problém. Po obřadu si zajdou někam na oběd, posedí, přejedou na raut a ubytujou se a odjedou až druhý den. Podle mě, akorát.
Odpovědět
@dualmusic já jsem ale neřekla, že si má na baru všechno zaplatit sám. Já jsem jen řekla, že tvrdý alkohol si může každý zaplatit. U nás se většinou stejně tvrdý moc nepije, jedem ve vínu a pivu a to samozřejmě platíme. Tak nevim, o co jde.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Hlavne ze zakladatelka diskuze na svym profilu fnuka jak ji uz nebavi nic kolem svatby platit ale rozciluje se, ze nekdo na svatbe nechce platit alkohol ;-)
Odpovědět
@dualmusic Souhlasím. My jsme místo darů chtěli peníze, a nakonec nejen, že se nám svatba celá proplatila, ale navíc jsme dostali k tomu i pár darů "navíc". A to naše rodina a přátelé nejsou žádní zbohatlíci. ;-) A my teď s manželem půjdeme kamarádům také na svatbu, jsme též zvaní na všechno a podle toho se zařídíme i co se týče svatebních darů (ať už to byl dar finanční nebo věcný).
Odpovědět
@lucineni A ty jsi taky normální? To, že napíšu, že mě kompletně nic kolem svatby momentálně nebaví, neznamená, že fňukám nebo nechci platit. Já si hostů vážím a vážím si toho, že se rozhodli, naší svatby účastnit. Hlavně, že tvůj fotoblog je prázdný... A kolektivně, na svém příspěvku trvám. Navíc jsem jasně napsala, že to nechápu u velkých, luxusních svateb. Pokud někdo chce, aby svatba vypadala luxusně, nemá šetřit na hostech. Raději ušetřím na výzdobě, kterou na druhý den stejně vyhodím, než na hostech. Ano, chápu, že někdo dělá malou svatbu a nemůže si dovolit jim platit všechno. Možná by to chtělo líp číst...
Odpovědět
Profilova fotka
@nikinnna A mozna by to chtelo se uklidnit, jinak te klepne pepka ;-) V albu nic nemam, protoze jsem zaregistrovana dva dny ;-)
Odpovědět
@lucineni Já jsem velice klidný člověk, rozčiluji se zřídka a dotyčný to opravdu pozná. Jen bys nemusela vytrhávat z kontextu, není slušné převracet věty...
Odpovědět
@mrslilitha má to své pro i proti...takhle mě někdo pozvat, tak možná budu chvíli frflat...ale můj muž je pohodář, takže vím...že by jsme určitě jeli a užili si to...navíc byli rádi..že jsme i pozvaní..ale jak říkám, má to své pro i proti
Odpovědět
@najbrtka určitě. Já sama byla na třech svatbách z toho 2 byly jako bude ta naše a mě to prostě nevadilo. Na jedné jsem byla i na hostinu a bylo to nic moc, protože sníst oběd a dort a dát si kafe byla povinnost. Navíc bylo venku asi 35 stupňů, restaurace byla prosklená a bez klimatizace. Hrůza. Navíc vzhledem k tomu že vsichni byli i na hostině tam bylo par lidi, většinou rodina, ktere jsem neznala. Za me vítězily první dvě svatby, protože na rautu byli kamarádi a byla to pecka.
Odpovědět
@alca666 to je pravda, obřad je nejdůležitější a i dnes se na něj spousta lidí chodí dívat (většinou se jedná o kolegy z práce), i když nejsou zvaní na hostinu nebo večerní zábavu
Odpovědět
Profilova fotka
@mrslilitha Reagoval jsem hlavně na to, že aby byl oběd s rodinou a raut pro kamarády až večer - že nejste divní a že nejste nevychovovaní! Je to zcela běžné a normální. Přesně tak, každý, ať si udělá svatbu jakou chce. Dle Vašeho názoru se tvrdý nemusí platit, dle mého, když si pozvu hosty, tak je zvu a hostím. Je to rodina a lidé, které znám, mám rád a chci je tam. A chci je tedy hostit. A jak si kdo představuje význam slova "hostit", to je individuální... Vy máte názor, že by panáky někoho zruinovaly, dle mne naopak hosté nešetřili na darech a vlastně se vše vrátilo novomanželům v podobě darů a skvělé atmosféry. Ale oproti Vám vycházím ještě z praxe. Byl jsem na vícero svatbách, než Vy, a jako pozorovatel mám potvrzeno, že svatby, kde si hosté měli platit něco z konzumace, na žádné se to nedalo nazvat Veselka! Což se stalo naštěstí jen asi 3x. Jsou to jenom Vaše a moje rozdílné názory. Tak o nic nejde!
Odpovědět
Profilova fotka
Myslím, že v pořádku, když kamarádi příjdou na raut odpoledne a oběd je čistě rodinný.. na raut ty co nemají auto dovezeme, ale prostě chceme mít rodinu na oběd pouze a zbytek už na zábavu... nikdo není z daleka, takže by to neměl být problém... už jsem na několika svatbách byla také zvaná na raut a užili jsme si to výborně...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?