Rodina se nám plete do svatby - jak to řešiť?

Ahojte, svadbu máme až 8.2.2020, ale už teraz mám "nervy na prasknutie". Chceli sme maličku svabdu, max súrodenci a rodičia, ale rodina má iný názor. Primárne teda tá moja. To je, pozvi ešte taktoho a toho a to keď pozveš toho, tak musíš aj toho ďalšieho.. z mojej malej svadby je už teraz 40 hostí a to je svadba o rok, kam sa to číslo vyšplhá? Ďalej nás už teraz nútia zariaďovať miesto, fotografa atď., aj keď času dosť. Mojím snom nikdy nebola veľká, honosná svadba, viem, že niekto to tak má, ale ja vôbec robím nejakú "oslavu" kvôli rodine, nie kvoli sebe. Zato jediné po čom som kedy túžila bolo mať krásne svadobné šaty - vyhliadla som si na internete jedny, ani nie drahé (12.5 tisíc), ale mamke sa nepáčia, furt mi vyberá iné, znechucuje mi tie moje.. A pritom som jej už xkrát hovorila, že to nemá cenu, na jeseň idem na zmenšenie pŕs a zmení sa mi postava, tak nemá význam to teraz riešiť... ukázala som jej tieto svoje "vysnené šaty" len preto, že ma furt otravovala, či už niečo riešim a toto bolo fakt jediné, na čo som sa tešila. Svadbu neplatíme my, ale napoly môj otec a rodičia môjho priateľa, takže by mi mohlo byť vcelku jedno, koľko dáme za hostí, koľko za fotografa, dj-a (rodina skoro zinfarktovala, keď som povedala, že žiadneho sme neplánovali a chcú ho tam mať), ale ja mám pocit, že mi to proste kazia trochu. Nechcela som a nechcem veľkú svadbu a príde mi teda nefér, že ma do nej rodina tlačí, aj ked ju platia... Čo myslíte, nechať to tak, alebo si presadzovať svoje? Nie som vyložene typ, čo by sa "naťahoval" a im na tom asi záleží viac ako mne, ale zase si hovorím, že je to moja svadba a dúfam, že bude jediná, tak by aspoň niečo mohlo byť podľa toho, jak ja chcem. Ani tortu mi nedovolia takú, akú chcem - som vegán a viacej ľudí z rodiny je, tak mi švagriná navrhla, že zoženie od svojej zmánej super vegánsku tortu, ktorá bude všetkym chutiť, aj nevegánom, aby sme nemuseli mať dve, ale to sa nepozdávalo vôbec v partnerovej rodine, že "oni takú jesť nebudú".. aj keď kopukrát u nás jedli vegánske torty a buchty a ani to nepoznali.. a už vyberali, že akú čokoládovo-smotanovú tortu budeme mať a pritom ani nepozerajú na to, že ja by som to ako nevesta nemohla. Neviem, možno som sebecká... čo myslíte?
Odpovědět
Profilova fotka
@ah1234 Na Tvém místě bych se zeptala sama sebe, jestli by nebylo lepší se sbalit a vzít se někde sami, jen se svědky, třeba i v zahraničí na dovolený. Už jenom proto, že rodina nerespektuje Tvoje veganství, bych neměla moc zájem s nimi oslavovat svoje manželství. U nás bude taky vegan catering. Kde jinde by ses měla dobře najíst, než na svojí svatbě? A kde jinde by ses měla bavit a cítit se skvěle, než na svojí svatbě? Jsem jednoznačně pro "útěk" a tajnou svatbu. 😄
Odpovědět
no, u nás se zastává názor, kdo platí, rozhoduje. bohužel, pokud vám to platí rodiče, tak předpokládají, že do toho mohou víc zasahovat. my si to platíme celé sami a taťka se nabídl, že nám přispěje, čehož si cením, ale tím, že jen přispěje, tak do toho nijak nezasahuje.
Odpovědět
1. Shánět místo a fotografa osobně ten rok dopředu doporučuji. Není to pravidlo, ale Zákon schválnosti funguje super a zrovna třeba tam, kde byste to chtěli v určitý den už může být plno ... A čím později to budete řešit, tím hůř se pak vybírá. 2. Jak píše Mija, pokud Vám svatbu platí rodiče, bohužel, jsou to oni, kdo mají právo rozhodovat. Pokud nemáte možnost si to zaplatit sami, bude potřeba asi s rodiči sednout a prodiskutovat, že je to vaše svatba (né jejich) a že chceš, aby to bylo tak, jak to uznáte za vhodné vy ... Nikdo ale nebude garantovat to, že se s nima nějak dohodnete. Co na to jít z opačné strany, říct jim, že si to vše zaplatíte samy a pokud oni chtějí přispět, ať přispějí formou daru. Tím pádem si vše zařídíte podle sebe a svojich možností ... Taky jsme hned na začátku oznámili, že si vše platíme sami, nic po nikom nechceme a tak ani nenecháme nikoho zasahovat do toho, jak to budeme mít nachystané a vymyšlené. Rady si vyslechneme, ale sami zvážíme, jak s něma dál naložit ... Představa, že mi moji a partnerovy rodiče chystají svatbu, jak v historii, tak se ani (upřímně) nevdávám ... Útěk a tajná svatba, to je na mě zase moc. Rozhádat si celou rodinu/obě rodiny, to by pro mě nebyl ten správný krok ... Já, jak jsem psala, bych prostě došla a "Mámo, táto, vše si platíme samy, vše bude podle nás. Jste pozvaní."
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme hned zpočátku na jakékoliv nabídky zaplacení svatby hlásili, že svatbu si zařídíme a zaplatíme sami a pokud nám chtějí něčím přispět, tak až ex post formou svatebního daru. A jakákoliv rozhodnutí ohledně místa, hostů, šatů, jídla i všeho dalšího jsme v podstatě jen oznámili a udělali si podle sebe, případně se zeptali na názor, ale konečné rozhodnutí bylo na nás. A bylo to, všem to vyhovovalo. Vřele doporučuji. ;-)
Odpovědět
@drabik přesně tak, naprosto nejlepší přístup. Uděláš si vše po svém, pozveš si koho chceš a hlavně! Nejsi otrokem názorů a nápadů ostatních.
Odpovědět
Profilova fotka
@nicorodriguez Je teda nutno říct, že pokud by si člověk vysnil svatbu o 150 lidech a pak se třásl, aby se mu to v darech zaplatilo, tak to taky není ideální, ale jestli zakladatelka chce svatbu jen s rodiči a sourozenci a navíc až za rok, tak si myslím, že i kdyby teď neměli našetřeno nic, tak to do té doby jedno k druhému dají dohromady i bez financí od rodičů.
Odpovědět
Baby ono je to s tym platenim take zlozitejsie. Ja som otcova jedina dcera a my sme taka tradicna rodinka - proste by stary rodicia zinfarktovali keby zistili ze to neplati otec a on by sa otec asi aj urazil. Nutne podotknut, ze on sa moc nestaria lebo na to nema cas. Mam mu potom posielat ucty 😁 priatelova rodina to plati lebo to pokladaju za povinnost ak to plati moj otec, ale ti sa teda uz staraju no. A moja mamka sa stara a pritom neprispieva vobec (ona nema moc penazi, zije sama z ucitelskeho platu, tak tatko navrhol, ze on zaplati celu nasu cast). Ale uplne chapem, co chcete povedat, kto plati ma nejake slovo a ma pocit ze ma najvacsie slovo, ale mna to skor mrzi cele :( my sme mladi, studujeme, pracujeme, mame 6 mesacne miminko a psa.. nezijeme si zle, mame kupeny 4 izbovy byt, mozeme si dovolit kvalitne potraviny, vylety a tak, ale zase nemame x tisic na svadbu. Takze sk by sme sito platili sami, tak skutocne mame svadbu len svedkovia a rodicia+surodenci. Ja by som za to ani tie peniaze nedala, to radsej osobne dam do niecoho co nam treba (nemame dokoncenu rekonstrukciu a tak). Takze svadba je skutocne hradena z penazi rodiny, inak by nebola a skutocne nie je pre mna "najdolezitejsia na svete". Ale proste by som asi nejak chcela aby to nebrali tak, ze ked to platia je to vsetko o nich a ze ked to nie je moja zivotna priorita, tak si ma mozu stylizovat k obrazu svojmu - proste mam pocit ze sa tam zo mna stava taka ich "babika" (napr s tymi satami, alebo vedia ze sa hrozne nerada fotim ale uz musime vyberat fotografa ktory nss bude 12 hodin fotit s idealne sj vratane mojich priprav.. mne je to strasne nekomfortne). Ale skutocne mate proste pravdu, platia to no.. tak je mi sj blbe im prave preto nieco hovorit a ked viem ze je to pre mich ocividne tak dolezite tak si frt hovorim, ze im to nemam kazit.. len ma tak jemne v kutiku duse vzdy zamrzi ze to ide smerom ze na svadbe bude 90% veci inak jak by som si priala. Pre mna nieje dolezita velka svadba, ani co tam bude ale zase snad sa teda dufam budem vydavat len raz, tak by som rada na to mala pekn spomienky. Ale pekne nebudu sni ked si to neuzije rodina takze je to zapeklita situacia 🤷🏻‍♀️😁😁
Odpovědět
@ah1234 Takže největší "problém" je přítelova rodina - chápu to dobře? No, budu se opakovat. Pokud to nechceš takhle řešit ty, což na jednu stranu chápu, tak by se toho mohl ujmout nastávající a dojít za rodičema že je vám to nepříjemné, když vám vše organizují a aby to omezili/přestali ... Já bych si takovou svatbu vůbec neužila :( ... Sama píšeš že už to, co se plánuje, ti nebude příjemné ... Holka, co vím určitě, já být na tvém místě a kdyby nepomohlo promluvení si s něma, tak bych to odpískala. Je to vaše svatba a tvůj jeden z nejkrásnějších dnů v životě a zatím to na mě působí, že to nebude tvůj vysněný den a moc šťastná z něj nebudeš.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak vycházím z toho, že bys ráda malou svatbu jen se svědky a nejužší rodinou. V tom případě jsem prostě pořád pro tajnou svatbu, když to rodiny nedokáží respektovat. Nejsem moc zastánce toho nechat si něco nadiktovat, "aby byl klid".
Odpovědět
Znite z toho hodně nestastne. To nemá cenu lámat přes koleno, to bych svatbu raději nedělala a nebo opravdu jen nějakou mini. Proste tak, abych si to užila já jako nevěsta a můj chlap jako ženich. Samozřejmě i hosté jsou důležití, ale zase to nemůže být jen o nich a na vaši svatbě jsou i vaše rodiče “jen” hosté.
Odpovědět
@drabik Udělali jsme to presne stejně, vše jsme si zaplatili sami a nemůžu si to vynachválit. Ale my už oba nějaké roky vydelavame, takze by nam ta výsledná suma nenabourala rozpočet, ani kdybychom nedostali žádné peníze jako svatební dar. Chápu ale,že pro některé, je zaplatit vysněnou svatbu ze svého nereálné...I když v tomhle případě, kdyby snoubenci udělali jen malou svatbu, kterou původně chtěli, by ta suma nemusela být taková. Každopádně než svatbu, která by byla až takhle moc mimo moje přání, tak radši žádnou nebo jen se svedkami
Odpovědět
Profilova fotka
@ah1234 My máme svatbu 2 týdny po vás a já už několik měsíců sháním místo... je pravda, že by se to mělo co nejdřív i když bude zima a svateb nebude tolik... Taky jak by mi někdo řekl, že budu mít hnusný šaty nebo tohle je špatně a tamto, tak bych si do toho kecat vážně nenechala, ale mně do toho nikdo nekecá, naopak se skoro nikdo nezajímá, nikdo se nenabízí, že něco udělá, akorát snoubenec teda jako pomáhá a jezdí se mnou na ty místa, když je požádán... někdy mám pocit, že mě nikdo nebere vážně a přála bych si, aby se někdo zajímal... Bydlíme spolu, oba pracujeme a platíme to celý ze svýho. :-) No mrzí mě asi nejvíc to, že co já bych udělala pro ostatní, tak to oni nejsou schopní udělat pro mě... Někdy vám to závidím holky... :-D :-N
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Sedněte si s rodinou a promluvte si. Všechno cos tu napsala jim řekni, že se necítíš komfortně, když tě tlačí do něčeho co nechceš, a že jsi z toho nešťastná. Že přemýšlíte, že si svatbu zaplatíte sami, aby vás to nenutilo se ve všem přizpůsobovat. Chápu, že jestli jsi jediné dítě, je z toho tvoje mamka nadšená, někoho ty přípravy prostě hrozně baví, ale je to vaše svatba. Vám se musí líbit. A na malou svatbu za rok rozhodně vyděláte. Navíc máte spoustu času hledat levnější řešení a varianty, takže můžete dojít k opravdu pohodové částce.
Odpovědět
Ahoj, tohle by pro mě byla noční můra. Mám o své svatbě jasnou představu a nesnesla bych, kdyby mi do toho někdo takhle hodně mluvil. Chápu, že rodiče na svatbu můžou mit jiný pohled a každý názor může být nějak přínosný, ale nemyslím si, že by mělo být všechno podle nich. Je to tvá svatba, ty jsi nevěsta a měla bys mít hlavní slovo. Pokud se partner chce taky aktivně podílet, pak by měl mít slovo i on, ale rodiče by rozhodně neměli mít tak velký vliv, přestože to platí. Určitě bys jim to měla vysvětlit, přece jen je to tvůj velký den a měla bys být šťastná a ne ve stresu z toho, že je to celé jinak. Já si naštěstí vše zatím zařizuju sama, občas sice slyším, že bych měla už řešit to nebo to, ale nějaké větší zásahy ze strany rodičů nejsou. Byly akorát nějaké neshody ohledně hostů, ale důrazně jsem mamce řekla, že tam daného člověka nechci a snad už se k tomu vracet nebudeme. Nenech si to takhle organizovat, zkus jim to pořádně vysvětlit. Aby se to z pár lidí vyšplhalo na několikanásobek, to mi příjde opravdu už moc. Držím palce, aby svatba nakonec dopadla podle tebe :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Z mé osobní zkušenosti si do ničeho nenech kecat, udělej si vše tak jak to cítíš ty. My máme necelý 2 měsíce do svatby s tchyni se spolu nebaví téměř od počátku zařizování svatby kde si myslela že s ni budu vybírat šaty podle ní, zařizovat cukroví jaky chce ona, ze ona nam vybere kytky a fotografa a podobně. Az jsem se vytocila a jasne jsem ji rekla ze je to moje svatba a ne její a jeste ye urazila a byla dotčena. Od té doby se spoku nebavime a upřímně nemrzi me to radsi si udělám svatbu podle sebe a ne podle někoho Jinyho. Ty se tam musis cítí jako nevěsta
Odpovědět
@ah1234 nemyslim si ze kdo plati rozhoduje. Je to jejich svobodna vule vam svatbu zaplatit ale porad je to tva svatba tudiz tvoje rozhodovani. Bych teda s nima byla hodne rychle hotova. A navic pokud by nerespektovali me prani vemu se s pritelem nekde jinde a vsem poslu oznameni byli oddani. Takhle to udelala i kamaradka kdyz se pocet hostu navysoval a vsichni mysleli ze maji pravo do toho mluvit a dodnes rika ze to bylo jeji nejlepsi rozhodnuti v zivote... ;-)
Odpovědět
je to svoje svatba a také ty řeči že kdo to platí, má právo rozhodovat jsou absolutní kravina. Co je to za rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti byly šťastné?? Rázně bych to utnula a pokud by to neklaplo, tak bych se opravdu vdala natajno jen se svědky. Je to jednou za život. Mojí mámě taky dost kecali do svatby a lituje toho dodnes.
Odpovědět
Jinak nastavit komunikaci a hranice je strašně důležité co nejdřív - jestli takhle vypadá domlouvání svatby, jak to bude vypadat, až budete třeba stavět, mít děti atd.? To jsou pak celoživotní muka. Nám též platí rodiny, ráda se s nimi o všem bavím, rady dávají, ale velmi nenásilně a ve všem, co si rozhodneme, nás podporují. Taková zlatá střední cesta. Způsob, jakým to řešíme, mě dosti uklidňuje co do budoucích konflitů.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?