Musí se zaměstnavatel dozvědět, že se vdávám? A kdy?

Profilova fotka
Ahoj všem, napadla mě jedna docela důležitá otázka, která se tu zatím neřešila. Musí se ze zákona můj zaměstnavatel dozvědět, že jsem vdaná? A kdy nejpozději po svatbě? Mám strašného šéfa a mám obavy, aby mi jako svatební dar nedal výpověď. Se svatbou se tak nějak automaticky očekává i pořízení mimča - a skutečně to tak máme v plánu, ale to pro šéfa samozřejmě nebude výhodné a byl by schopen se mě chtít zbavit, klidně i nezákonnými praktikami. Už to takhle nějakým lidem udělal, proto mám důvod se bát, abych nebyla další na řadě. Proto se chci zeptat, jestli se dá před šéfem svatba nějak utajit (třeba si na ten den vzít normální dovolenou a vystupovat pod svým původním příjmením). Stačilo by případně, aby se o svatbě dozvěděla jen účetní? Je ze zákona nějaký problém, pokud mám pracovní smlouvu uzavřenou na své rodné jméno a najednou bych tam pracovala jako osoba s jiným jménem? Byl by to problém, i kdybych se rozhodla nechat si po svatbě své původní jméno? A pokud se to musí hlásit, do kdy? Nová občanka také není ze dne na den hotová, když bych to nahlasila třeba až po dvou měsících, už jako těhotná, stalo by se něco? Nevíte někdo, jak to všechno je?
Odpovědět
na slovensku zo zakona mas povinnost oznamit zamestnavatelovi podstatne veci okolo seb a ajednou z nich je aj stav slobodna/vydata. Hovorim zamestnavatelovi, nie sefovi. Takze pokial mas istotu e to uctovnicka nepovie... pre nu je to klik v PC a tolko k tvojmu stavu a pripadne ine danove veci.nas sef ani nevie kto je zenaty, vydaty.... mne moj sef dohadzoval 1/2roka po svadbe nejakeho kamosa... hlavne ze som mu davala do ruky oznamenie... svadby sa robia vascinou v sobotu a to nemusi vediet nikto teda pokial si taka tajnostkarka ako moja kolegyna co nam nepovie ani prd ale na FB ma ze svadba bude XY :-D z nej sa len smejem, aka je hlupa a pritom na to nema dovod
Odpovědět
http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/doku... Myslím, že tohle se až tak nemění... Měli byste mít nějaký Pracovní řád, který při nástupu do práce podepisujete a tam to vše je. Většinou se změny hlásí do 8 dnů. Většinou je ale také potřebuje hlavně mzdová účetní (kvůli ČSSZ, zdravotním pojišťovnám atd.).
Odpovědět
Profilova fotka
@eeffka Můj zaměstnavatel je můj šéf, je to podnikající fyzická osoba, to jsem nějak nezdůraznila. Když se to za něj dozví jen účetní, tak nevím, jestli je to ok?
Odpovědět
Ano, musí, zaměstnavateli musíš nahlásit každou změnu co se týče Tvé osoby, tak to máš i se stěhováním apod.
Odpovědět
Je to přesne tak, jak píše stárková123, spíš si zaděláš na problém, když to neohlásíš.
Odpovědět
Profilova fotka
@starkova123 Stěhováním se myslí jen změna adresy trvalého bydliště, nebo i změna fyzického místa pobytu? To jsem totiž taky nehlásila:-(
Odpovědět
@mysicka_lb Trvalé bydliště musíš vždy nahlásit a pokud máš nějakou kontaktní adresu, tak tu také, protože kdyby se cokoliv stalo, tak ať ví, kde tě mají hledat.. např. kvůli nemocenské apod.
Odpovědět
Profilova fotka
To, že předáš účetní oddací list se považuje za oznámení zaměstnavateli. Takže přímo jemu to říkat nemusíš, ale účetní to vědět musí. Pokud nejste velký podnik, tak pochybuju, že se to k němu nedostane.
Odpovědět
Profilova fotka
@leni_tom Účetní je externí, mého šéfa "miluje" stejně jako já a veškeré věci týkající se účetnictví a zaměstnanců řeší se mnou (já jsem osoba, která je ve firmě od toho). Takže se to k němu opravdu vůbec dostat nemusí.
Odpovědět
@mysicka_lb tak to věř, že dozví, protože podklady mu určitě předává..
Odpovědět
Profilova fotka
Tak se zeptej tý externí účetní. Z logiky věci bych spíš řekla, že v tom případě bys to měla říct zaměstnavateli a ne jeho smluvně najatému člověku.
Odpovědět
@mysicka_lb jinak zaměstnavatel se to dozvědět musí, musí oznámit změnu na PSSZ a na ZP a pak kvůli daním a tak, jinak se domluv s tou externí účetní jestli tohle taky dělá a tak... ale spíš mi přijde, že je to dost o hubu to přímo šéfovi nenahlásit, ale jestli budeš mít v pořádku papíry, tak on to v podstatě vědět nemusí
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 6 letech
Mám opačný problém,nahlásila jsem změnu příjmení na pracovišti,nadřízené manažerce,v kanceláři reditele,odeslala na 4emailove adresy oddací list, ale informací nepředaly zaměstnavateli,který sídlí na jiné adrese.Vyplata probíhala 3 měsíce po svatbě ok,čtvrtý měsíc jsem peníze nedostala a to teprve zjistily,že neudělaly změnu.pry je to moje chyba,ze jsem měla hlásit zaměstnavateli,oni ji dal nepředaly.Ptam se proč ji nepředaly,a je to opravdu moje chyba nebo se snaží svést chybu na mě,aby nepřišly o křesla?dekuji
Odpovědět
@jinadoba v cem je dulezite zjistit, ci to byla chyba a jak to my mame vypatrat? Love and peace :-)
Odpovědět
Pokud si nechas sve rodne prijmeni,tak nic hlasit nemusis a nemusis si ani menit OP.Takze se rid tim,ze jakmile neco zmenis v OP,musis to hlasit jak v praci,tak na ostatnich uradech.V praci bych to nahlasila az s nastupem na materskou.Od zacatku tehotenstvi jsi chranena zakonem a zam. te nemuze vyhodit.
Odpovědět
@chantal22 Pokud se vdá a v OP má napsaný stav ( svobodná ), tak si přece OP musí nechat vyměnit.
Odpovědět
@leny83 To ano,ale nikde jsem se nedocetla,ze to tak ma...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?