Doklady po svatbě - co všechno zařídit?

18. srp 2015300

Holky, moc moc prosím o info... 😞

jak je to s doklady po svatbě?
Máme svatbu v pátek, na dovču odjíždíme následné úterý.
Sem asi hloupá, ale já už nás na pondělí objednala na změnu OP s manželem, ale to asi nepůjde bez oddacího listu co? 😞
Taky sem si myslela, že změnu příjmení nahlásím na matrice v místě trvalého bydliště (?) , svatbu nám dělá jiná matrika ( oddací list vystaví ona nebo matrika v místě trvalého bydliště? ) ale vůbec mě nenapadlo že se musí měnit řídičák, a co kartička pojištěnce? tam taky musím osobně? nebo mi pošlou na základě "něčeho" novou? K lékaři a u operátora, v bance - tam si to pak kdyžtak dojdu sama nahlásit...
Můžete mi prosím nějak napsat posloupnost co teda všechno musím a co k tomu všechno potřebuju 😞 . Dovču už máme zaplacenou, budeme jnt tady v ČR a občas výlety do Polska, tak to se snad nezblázní, ale nebudu nikde poblíž bydliště a tak nebudu moct oběhávat úřady... 😞

děkuju všem za příspěvky....

 • Oddací list vydá matrika, kde se svatba konala. Nicméně já třeba pro nový OP oddací list vůbec nepotřebovala - paní stačil ten zelený lísteček, co nám matrikářka dala k občankám s ufikanými rohy.
  S tím jsem si zažádala i o nový pas a řidičák.
  To více jak týden po svatbě - byli jsme na líbánkách.
  Pak jsem to ještě nahlásila na pojišťovně, kde mi vydali dočasný průkaz pojištěnce a pošlou mi novou kartičku poštou a v bance, abych měla novou platební kartu s novým jménem.
  Ještě mě čeká katastr. Ostatní až časem - další pojišťovna, kde mám důchodový spoření a životní pojistku, operátor, lékaři. Kdybych měla auto, musela bych nahlásit změnu i tam.

  Rozhodně nejste první ani poslední, kdo po svatbě hned odjížděl na dovču, takže neběhal hned následující pracovní den po ouřadech, takže to je v pohodě 😉

 • @duckie 😉 děkuju.... já sem se už ve velkém prozření objednala na tu výměnu OP a pak až mi došlo že nebudu mít oddací list, tak sem ráda že říkáš že to jde i s tím lístečkem, ještě se spojím přímo s matrikářkou s zeptám se jí a holt uvidíme no. Ten řidičák mě vůbec nenapadl 😐 ... děkuju za info 😉

 • @barulina90  Myslím, že jako dost zbytečně plašíš. K občance dostaneš ten lístek a s tím je občanka až do výměny "platná". To znamená, že pokud tě haltnou policajti, určitě tě neseberou kvůli tomu, že nemáš tejden po svatbě novej doklad 😎 😃

 • Sponzor fóra
 • @barulina90  akorát mi bylo řečeno, že pokud budeš chtít mít na občance rodinný stav - vdaná, tak musíš mít oddací list. Ale může se to taky lišit místo od místa. Hlavně nahlásit změnu příjmení u zaměstnavatele, banky a operátor chvilku počkají. Já mám už víc jak měsíc po svatbě a nic moc zařízené nemám - do banky stejně musíš až s novou OP protože budou chtít kopii a číslo nového dokladu. Ale z toho co sem četla, tak na každém místě se to řeší trošku jinak.

 • třeba oddací list mít budeš, nám ho třeba dali v den obřadu
  jinak myslím, že k vydání občanky opravdu není třeba. k výměně dokladů jsou zákonné lhůty (jednotlivě je nevím, ale jsou na portal.gov.cz), ale předpokládám, že prodlení v řádu několik málo dní u novomanželů fakt neřeší, to by tu byla pokutována každá druhá, co odjíždí na svatební cestu hned.
  pojišťovny některé zvládnou samy bez ohlášení (ale je zákonná oznamovací povinnost)
  pokud jde o katastr, tak ten není třeba řešit, mají ze zákona povinnost měnit to dle základních registrů (nicméně teda nejsou úplně spolehliví, tak je fajn si to třeba po měsíci pohlídat a případně mailem zaurgovat)
  bance je to relativně jedno, tam to extra nepospíchá

 • Oddací list asi nebude potřeba.. Ale je potřeba, aby matrikářka stihla váš sňatek "zpracovat" - zapsat do matriční knihy, zapsat do základních registrů. Potom by vám měl stačit "zelený papírek" o změně zapisovaných údajů. Při žádosti o nový OP si údaje kontrolují právě v základních registrech.

  Oddací lis vystavuje matrika, kde jste se brali. Změnu příjmení není potřeba hlásit v místě trvalého bydliště, oni si to zjistí sami. V to pondělí si ještě zařiď nový ŘP - to se musí tuším do 5 dnů. Ostatní počká až po dovolené.

  Na pojišťovně se to musí tuším hlásit do 8 dnů. Ale jistá si nejsem...

 • @barulina90  nám na matrice paní říkala, že o novej OP se musí zažádat nejpozději 15 dní po svatbě.

 • @barulina90

  Co je potreba po svatbe zmenit:

  Hned: (někde vám to stačí s tím zeleným papírkem, někde chtějí oddací list.. přijde mi, že se tohle liší od úřadu k úřadu)
  občanský průkaz do 15ti dnů od vystavení oddacího listu
  řidičský průkaz do 5ti dnů od vystavení oddacího listu
  zdravotní pojišťovna do 8 dnů od vystavení oddacího listu
  zaměstnavatel

  Až s novou občankou:
  banka
  jakékoli další pojišťovny (penzijní připojištění, stavební spoření atd)
  lékaři
  katastr nemovitostí
  živnostenský a finanční úřad, pokud podnikáte
  pas (do tří měsíců)
  družstvo/společenství vlastníků
  myslím, že i pokud vlastníte auto, tak se něco musí měnit (to řešil manžel)
  opencard nebo cestovní průkazky
  věrnostní programy (letecké, atd)

  v tuto chvíli mě nic dalšího nenapadá

 • Holky moc Vám všem děkuju, sem fakt střevo 😃 ... no tak zeptám se pak paní z matriky a uvidíme, kdyžtak ta OP počká až po dovče, tu máme 10 dní a v pondělí tedy zkusím zajít aspoň pro ten řidičák, protože jestli odjedeme tak to do 5 dnů fakt nebude 😛 🙂

 • @kristynka111 , @karlajasmine

  O nový OP se má dle zákona zažádat do 15 pracovních dní po obdržení oddacího listu.

 • @karlajasmine  katastr nemovitostí se nemusí

  @barulina90  pokud na ten řidičák nepojedeš, nemusíš spěchat. sice máš povinnost do 5 dnů, ale jak jsem psala, předpokládám, že při pár dnech žádné pokuty neukládají

 • @zorro4  Ještě k tomu řidičáku:
   Dle zákona je povinnost nahlásit změnu zapisovaných údajů do 5 pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo. (Tedy do 5 dnů po svatbě.) ALE ze zkušenosti vím, že ještě někdy před 2 lety na některých úřadech nechtěli brát OP s ustřiženým rohem (to tedy opravdu nechápu, když je doklad stále platný...) a chtěli až novou občanku.

 • @l_a_u  Jj, vsak jsem psala, ze u noveho OP do 15dnu od oddaciho listu 🙂 Ale neupresnila jsem ze pracovnich no.

  @zorro4  katastr se sice teoreticky nemusi, maji si ty informace najit a updateovat sami, ale v Praze se tohle fakt nedeje.. na katastru mi rikali, ze to proste nemaji cas kontrolovat, tak je lepsi jim tam poslat formular a zazadat o zmenu.. Jinak fakt nemas jistotu, ze ti to zmeni.. znam nekoho u koho to nezmenili ani po roce a predejdes proste pripadnym komplikacim.

 • Víte některá jak postupovat při výměně dokladů k autu?

 • Měnila jsem jak příjmení tak trvalé bydliště a ani ři jednom z úkonů po mě nechtěli oddací list. Na matrice jsme si oddací list vyzvedli tři dny po svatbě 🙂 Ale stejně nebyl potřeba 🙂

 • Sponzor fóra
 • @karlajasmine  psala jsem hned na začátku, že katastr je dobré si pohlídat, že to nedělají tak často, jak musí.

  jsem pražská a můj příslušný katastr to sám neudělal, ale stačilo je nakopnout mailem. zbytečné vyplňování formuláře...

 • @barulina90
  @karlajasmine  Ahoj, akorát teď jsem v procesu nových dokladů a je to takhle. Pro nový občanský průkaz musíš mít oddací list anebo pokud ho nemáš musíš být uvedena v nějakém systému, který tam oni mají. Do toho systému tě zahlašuje matrika kde tě oddávali. Pokud v tom systému nejsi novou občanku ti na základě ustřižené občanky a toho zeleného papíru nevydají. U nás to bylo to, že svatba byla v pátek a další týden šel manžel požádat si o občanku a už jsme v systému byly. Kdy to tam ale dávají netuším. Ale hned v pondělí si myslím, že je to blbost. Co se zdravotní pojišťovny týče mám ZPMV a tam mi řekli, že až s novou občankou mám přijít a hned mi také vystaví novou kartičku. U katastru nemovitostí mi to bylo změněno automaticky asi 14dní po svatbě. Byla to rychlovka. U pojišťoven třeba u Kooperativy stačilo pouze zavolat a nahlásit změnu.

 • Taky dekuju za informace, vcera jsme se vratili ze svatebni cesty a od zitra me ceka kolotoc... 🙂 akorat zeda koukam jak se jednotlive informace od matrik lisi... me rekla pani 15 dni od vyzvednuti ne od vydani oddaciho listu a ujistila me ze 17dni od svatby je na vyrizovani dokladu akorat... no tak jsem zvedava, kde budu muset co resit... mate nekdo zkusenost i se zmenou trvaleho bydliste? Nechci si zadat o OP a dalsi prukazy dvakrat po sobe... V tom pripade ty uvedene zakonne lhuty stihnout nemuzu, ne?

 • @kostinka  je to do 15dnu od vydani oddaciho listu je na nem datum tak od te doby..ja si menila trvale bydliste - stehovala jsem se na Prahu 9 a vsechno jsem vyridila na urade pro prahu 9(vsechno myslim-zmenu trvaleho,obcanku a pas) nejdriv je treba jit do okenka na zmenu bydliste a s papirem o zmene do dalsiho okenka pro pas a obcanku..byla jsem vyrizena do 15min byla to pohoda zadny maraton se nekonal.

 • @1neliknka no... vyhledala jsem si to a je tam krkolomně napsáno "od obdržení" což se dá pochopit ledajak... ale to je fuk... za to mě snad nezavřou a navíc 15 pracovních dní stíhám tip ťop 😉 Jinak maraton to bude, jelikož jsme se brali o 70km dál než bydlíme a oddací list dostanu tam, pak zpět na úřad pro městský obvod a pak pro zbytek na magistrát... a až bude občanka tak zbytek všeho =D ale nějak si s tím hlavu zatím nelámu =D

 • @kostinka  oni Vam ho neposlou postou? My se taky nebrali v miste bydliste a do tydne od obradu byl ve schrance..nejdriv si zkoc pro novy ridicak jestli mas na ten nepotrebujes oddaci list a ma se vyridit do 5pracovnich dnu od snatku..

 • @1nelinka To nám ani nenabídla... =/ říkala jsem jí, že si ho můžeme vyzvednout v pondělí po svatbě, jelikož jedeme v úterý pryč a ona mi řekla, že bude nejdřív v úterý odpo... navíc mají stále i naše rodné listy... A pak mě uklidňovala, že nic neprošvihnu, že vše se počítá až od obdržení oddacího listu... Tak jsem se nestresovala... =) Tak já potřebuju hlavně i ten lístek o změně bydliště... a to už potřebuju prý k řidičáku.. no tak se budu stresovat až bude někde nějaký problém 😎 Děkuju! =)

 • @kostinka  aha tak to je skoda...nas tam taky chtela puvodne hnat a pak jsem ji napsala email at nam to posle postou a nebyl problem..s tim ridicakem zalezi asi jestli se stehujes v ramci jednoho mesta..ja se stehovala v ramci Prahy a kdyz jsem na ridicaku rikala ze se budu stehovat tak rikala ze je to uplne jedno..chtela jen obcanku se zelenym papirem z matriky,fotky a stary ridicak..

 • Můžu se také zeptat. Když odlétáme na dovču týden po svatbě a máme koupenou letenku na moje jméno za svobodna a letíme do Říma, tzn. na občanku... jak to mám udělat?

  Děkuji🙂

 • Nemusíš letět na občanku, můžeš na pas 😉 a nebo já jsem to paní na matrice rovnou řekla a ona mi navrhla, že dá do poznámky, ať mi nestříhají roh...... To je asi nejjednodušší cesta... Já letěla na pas, takže roh ustřižený mám... Letěli jsme dva dny po svatbě na 11dní. Nikdo nic nezkoumal a bylo =)

 • @1nelinka Právě že měním bydliště o těch 70km.... Navíc teď jsem vyzvedávala oddací list a rodné listy a paní po mě potřebovala podpis o převzetí, takže poštou by mi to asi nedala... A prý jsem žádné zákonné lhůty neprošvihla a řidičák mi bez občanky prý nedají =) Tak já jsem z toho vážně jelen =D No, uvidíme co mi poví odpo na magistrátu... Ještě že píšeš fotku, tu bych úplně zapomněla.... tak se ještě musím někde vyfotit =)

 • Taky chceme hned na svatební cestu a tak me napada co cestovní pojištění? Muzu nechat na staré jméno?

 • @kostinka  to je zvlastni asi zalezi jak kde..ja si vsude radeji zavolala abych nejela zbytecne a v praze na Magistratu novou obcanku nechteli.. Volala jsem tam ze prijdu asi az 6 den od obradu a bylo to uplne v pohode..

 • @zuziitka Na svatební cestu jsem všude uváděla své "staré" jméno a nikdo se po ničem nepídil... všechno souhlasilo s pasem i tím to pro ně končilo 😉 Pán v cestovce taky potvrdil, že pro ně je to taky tak ok.... Dokonce jsem se včera ptala paní na občankách/pasech na jaký doklad můžu vycestovat teď, když se mi vše dělá nové, tak i jen do Německa na nákup mi doporučila vzít pas, ze zákona platí že se smí používat 3 měsíce po svatbě 😉
  @1nelinka Tak je to opravdu jak kde... =) už mám změněné trvalé a zažádáno o občanku i pas, fotku nechtěli dělají si ji sami a paní si vše opsala z papírů, akorát kvůli stavu chtěla i oddací list 😉 a na řidičáky prý jít můžu bez obav i s těma papírkama =)

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Doporučení dodavatelé
  Vyhledejte si vysněný statek, stodolu, penzionek nebo jiné krásné stylové místo! Propojujeme vás také s těmi nejlepšími dodavateli služeb 🙂
  Online svatební plánovač, svatební web, online svatební diář, svatební kalkulačka, online svatební pozvánky, fotogalerie - vše v jednom.
  Jsem Lucie a více než 8 let píšu blog pro svéhlavé nevěsty. Píšu o plánování krok za krokem, tvořím katalog dodavatelů, dělám online konzultace.
  Články od našich partnerů
  Na jazz a swing se dá tančit až do rána! Nikdo nezůstane sedět!
  Nesmrtelná klasika v moderním kabátku - snubní prsteny z bílého zlata
  5 důvodů, proč si na svatbu objednat profesionální catering
  Archiv článků od partnerů