Kategórie

Svatební plánovač (10): Výběr svatebního fotografa

Vybrat dobrého svatebního fotografa je jedním z nejdůležitějších úkolů při plánování svatby. I když se to na první pohled možná nezdá, je to opravdu tak. Jídlo se sní, dekorace se prodají, vyhodí nebo si je vezme zpět dekorační studio, svatební šaty se vrátí do půjčovny nebo je prodáte, ale fotografie vám zůstanou navždy. Budete je ukazovat přátelům, svým dětem, dáte si je zarámovat a budou vám viset na stěně nebo stát na stolku v ložnici, aby vám navždy připomínaly váš nejkrásnější den v životě.

Výběru fotografa tedy věnujte zvýšenou pozornost a raději si za kvalitu připlaťte. Na vzpomínkách se přece nevyplatí šetřit. Co tedy potřebujete vědět o výběru svatebního fotografa?

Musíte si rozumět

Nejdůležitější je, aby ste si s vaším budoucím fotografem / fotografkou rozuměli a aby vám byl sympatický. Budete spolu spolupracovat celý den, proto si vyberte člověka, v jehož společnosti se cítíte příjemně a umíte se uvolnit. Když si, jak se říká, sednete, bude se vám pracovat mnohem jednodušeji, a můžete si být téměř jisti, že tento člověk chápe, jakou máte představu, a pokusí se vám vyjít vstříc.

Zeptejte se na kvalifikaci – otestujte si ho / ji

Samozřejmě, všechny sympatie jdou stranou, pokud se vám jeho nebo její tvorba nelíbí. Proto se hned na začátku zeptejte, na jaký styl focení se specializuje, a podívejte si dosavadní tvorbu. Rovněž si prověřte kvalifikaci. Roky zkušeností nebo stovky svateb ještě z člověka nedělají dobrého fotografa, prvořadá je kvalita jeho dosavadní práce. Někdy může být velmi chytrý i mladý fotograf, který pouze začíná, proto pokud ještě nemá za sebou žádné svatby, podívejte se alespoň na jiné fotografie, které dosud udělal, a pokud se vám jeho styl fotografie líbí, domluvte si s ním zkušební focení.

Absolvujte s ním / s ní předsvatební focení

Velmi důležité je i předsvatební focení. Během něj se se svým fotografem ještě lépe seznámíte, seznámíte se s jeho způsobem samotného focení, a on zase zjistí důležité věci o vás, které mu pomohou při focení vaší svatby. Určitě si ověřte, zda fotograf, nad kterým uvažujete, dělá i předsvatební focení, a zda je v ceně vašeho svatebního balíčku, nebo se platí zvlášť.

Co PŘESNĚ dostanete za tuto cenu? Jaké jsou možnosti?

Co se týče cen, je třeba si zjistit, jaké různé balíčky fotograf nabízí, co přesně ve kterém dostanete a za kolik peněz. Zkuste se také zeptat, zda neposkytuje nějaké slevy, respektive za jakých podmínek by vám slevu mohl poskytnout.

Kromě těchto základních věcí se nezapomeňte zeptat, dokdy na vaší svatbě za zmíněnou cenu bude přítomen a co všechno nafotí. Zeptejte se také, zda si účtuje něco navíc za dopravu, a samozřejmě, kdy a jakým způsobem je třeba zaplatit za jeho / její služby, a také dokdy a v jakém formátu dostanete fotografie, případně kolik jich bude.

Jaké další produkty / služby nabízí?

Fotografie jsou samozřejmostí, je však třeba vědět, jaké další produkty nabízí váš svatební fotograf. Mohou to být fotoalba, fotografie v elektronické podobě, speciální zpracování fotografií, foto pásky, rámování fotek a jiné.

Kdo vlastní práva na fotky?

Toto je velmi důležitá věc, kterou se mnoho lidí zapomene zeptat. Málokdo na něco takového před svatebním focením myslí, ale je to opravdu podstatné. Zjistěte si, zda budete mít práva na svatební fotografie vy, nebo váš fotograf. V některých případech platíte jen za focení a fotografie se pak kupují zvlášť. Měli byste si být od začátku jisti, že opravdu víte, za co platíte a co budete moci dělat s fotkami.
Pokud například nechcete, aby se vaše svatební fotografie objevily na internetu v rámci portfolia fotografa, určitě se domluvte, abyste práva vlastnili výlučně vy, případně sepište smlouvu, kde bude přesně uvedeno, k jakým účelům povolujete fotografovi, aby fotky použil.

Spolupracuje s někým?

Určitě se informujte také o tom, zda spolupracuje s dalšími svatebními profesionály nebo dodavateli. Možná vám bude umět doporučit dobrého kameramana, se kterým již spolupracoval na nějakých svatbách, případně catering, květinářství… Za zeptání nic nedáte.

Fotil již na místě, kde se bude konat vaše svatba?

Pokud již na místě, které jste si zvolili pro svou svatbu, předtím fotografoval, je to vždy plus. Zná prostory a má představu, co očekávat i jak se připravit – například na specifické světelné podmínky. Kromě toho si můžete prohlédnout fotografie z této události a budete mít lepší představu o tom, jak dokáže tento prostor zachytit.

Pokud v daném interiéru ještě nefotil, určitě tam spolu zajděte a popište mu, jak bude místnost během vašeho svatebního dne vypadat, kde budou stoly, parket, DJ, světla a podobně.

Pokud jde o větší firmu nebo skupinu fotografů, ověřte si, kdo vás bude fotit!

Možná jste si porozuměli s fotografem, se kterým právě hovoříte, ale pokud pracuje pro větší společnost, nemusí to být ten člověk, který vás bude skutečně fotit. Dokonce to ani nemusí být fotograf, ale manažer, který fotografy zastupuje a jedná s klienty. Určitě se tedy zeptejte, zda člověk, se kterým právě jednáte, pracuje sám, a zda je on tím fotografem, který vás nakonec bude fotit. Pokud ne, domluvte si ještě jedno setkání s osobou, která by vás měla reálně fotografovat.

Jak se řeší situace, kdy se fotografie pokazí?

Velmi důležitou věcí, na kterou se téměř nikdo nezeptá, je řešení krajní situace – co když fotky nevyjdou? Může se stát, že se poškodí fotoaparát, zničí film, fotky se ztratí, nebo nějak jinak poškodí. Samozřejmě, není to běžné a nechci vás strašit, ale stát se může leccos, proto je třeba mít připraven i krizový plán. Zjistěte si, jak se taková situace řeší, případně se domluvte na způsobu, jak ji budete řešit, pokud by nastala, a toto řešení zahrňte do smlouvy, kterou s fotografem podepíšete.

Myslete na občerstvení

A ještě poslední maličkost ohledně zabezpečení svatebního fotografa. Jelikož bude s vámi celý den, myslete na to, že potřebuje i něco jíst a pít, proto s ním počítejte při plánování svatebního menu. Totéž platí i u dalších profesionálů, kteří budou součástí vaší svatby celý večer – kameraman, DJ, členové kapely, koordinátorka, atd.

Držím vám palce, abyste si vybrali toho správného fotografa, který vám zajistí nádherné fotografie a ještě hezčí vzpomínky na váš velký den! :)

A jestli máte rádi focení s rekvizitama, zeptejte se i na fotokoutek:


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock