Kategórie

Svatební plánovač (19): 8 nejčastějších omylů při výběru barev na svatbu

Barevná kombinace je jednou z nejdůležitějších věcí při plánování svatby, neboť určuje celkový dojem ze svatby. Lidé však často při výběru barev zapomínají na jednoduché detaily. Nicméně při takové důležité události, jakou je svatba, i maličká chybička může znamenat velkou pohromu. Zde je několik základních omylů, kterým byste se při výběru barev měli vyhnout.

1. Plánování bez barev

První a asi největší chybou, kterou lidé dělají, je, že se pustí do plánování svatby dříve, než se dohodnou na barevné kombinaci. Může to znít jako malichernost, protože je třeba zajistit množství takových důležitých věcí, jako jsou místo, občerstvení, svatební šaty... Bohužel, bez barevné kombinace se daleko nepohnete. Závisí na ní téměř úplně všechno – květiny, dekorace, svatební dort, šaty pro družičky, pozvánky a mnoho jiných věcí.

Pokud si hned na začátku nestanovíte přesnou barevnou kombinaci, které se budete během celého plánování držet, může se stát, že skončíte se spoustou prvků, které jsou samy o sobě hezké, ale spolu vůbec neladí.

2. Méně je někdy více

Na světě je množství barev a na svatbu se jejich hodí opravdu hodně. Nikdo neřekl, že vaše barevná kombinace musí skládat ze dvou nebo tří základních barev. Dejte si však pozor, abyste nakonec nepracovali s 50 odstíny růžové :). Když se neumíte rozhodnout, raději si nechte poradit od někoho nestranného.

3. Kde se koná svatba?

Mnoho párů při výběru barev nepočítá s barevnou kombinací prostoru, kde se svatba koná. Pokud jste si například vybrali zahradu plnou zeleně, stačí ji doplnit bílými květy. Pokud je váš prostor historická budova se zlatým, krémovým a bordó interiérem, těžko bude ladit s modro-zelenou kombinací.

V případě, že jste již vybrali barevnou kombinaci a jste o ní přesvědčeni, ale nemáte ještě prostor, určitě při jeho výběru zvažte i to, zda se hodí do vaší vysněné palety barev.

4. Není růžová jako růžová

Vždy se ujistěte, o jakém odstínu se mluví. Růžových je mnoho, ale také béžová či žlutá mohou mít mnoho odstínů. Pokud vám v restauraci slíbí světle růžové ubrusy, může to pro ně být úplně jiná barva než ta ve vaší představě.

Ať už jde o květiny, pozvánky, šaty družiček, svíčky nebo jen ubrousky na stoly, vždy se přesvědčte, že s daným dodavatelem mluvíte o stejném odstínu. Každý si totiž může pod jedním názvem představit jinou barvu.

5. I bílá je barva

Bílá je první barva, která vás napadne, když se řekne svatba, a přesto na ni lidé často zapomínají. I čistě bílá svatba může být krásná, pokud zkombinujete různé povrchy, materiály a vzory (například volány, krajka) a narušíte tak jednolitost. Samozřejmě, nikdy nebude úplně celá bílá – stonky a listy květin dodají jemné akcenty zelené, příbory a svícny zase mohou bílou doplnit stříbrnou.

Pokud naopak vaše představa vůbec nezahrnuje bílou, musíte to jasně sdělit každému, kdo se podílí na přípravě vaší výzdoby. V restauraci lze automaticky dávají na stoly bílé ubrusy – ale pokud je nechcete, je třeba to říci.

6. Kontrast je důležitý

Při volbě barev je velmi důležitý kontrast. Pokud jste si zvolili pro základ své svatební výzdoby řekněme námořnickou modrou, nemůžete mít v tomto odstínu pozvánky, šaty družiček, ubrusy na stolech, ubrousky, mašle na židlích a všechno ostatní. Tímto způsobem byste se v té jedné barvě utopili.

Nezapomeňte, že celek vždy třeba narušit nějakými detaily. V případě námořnické modři to mohou být zlaté svícny a zlaté prostírání či bílé kytice na stolech, nebo naopak doplnění fialových a narůžovělých odstínů. V případě celé bílé svatby naruší barevnou jednolitost různé tvary a materiály, lesklý versus matný povrch, nebo sem-tam trčící zelené stonky květinové výzdoby.

7. Šaty pro družičky

Barva šatů pro družičky by měla samozřejmě korespondovat s celkovým barevným schématem. Myslete však na to, že ne každá barva vypadá dobře na šatech, a to, co vypadá hezky na šatech nad kolena, nemusí vypadat dobře na dlouhých šatech po kotníky.

Sejděte se se svými družičkami a nechte je vyzkoušet několik barev šatů, které odpovídají vaší paletě, a podle toho se rozhodněte, kterou použijete. Družičky nemusejí mít všechny stejné šaty. Můžete zvolit různé odstíny téže barvy, nebo i několik barev, které ladí s vybranou barevnou kombinací.

8. I dort by měl ladit

Mnoho párů zapomíná na svatební dort. Je to sice jen dezert, který se o půlnoci rozkrájí a sní, ale do té doby možná bude položený na stole se zákusky, všem na očích. A hlavně jej budete přede všemi krájet. Pokud jste například nikde nepoužili bílou barvu, jediný bílý dort bude svítit a kazit celkový dojem.

Proto se dobře zamyslete, která ze svatebních barev bude vypadat dobře na dortu, případně se poraďte s cukráři, v jakých barvách ladit dort vzhledem k ostatním barvám výzdoby a celé svatby.

Máte pořád málo inspirace pro barvy svatební výzdoby?


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock