Svatební plánovač (45): V čem musíte mít s partnerem jasno dříve, než začnete s plánováním svatby?

  • 4. led 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Dříve, než se pustíte do plánování svatby, musíte si s partnerem ujasnit několik základních věcí, aby později nevznikaly problémy a nedorozumění. Toto jsou nejdůležitější věci, na kterých byste se měli dohodnout hned na začátku.

Rozpočet

Stanovit si svatební rozpočet je jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte s partnerem udělat dříve, než se pustíte do samotného plánování svatby. Nejenže si díky podrobnému rozpočtu udržíte přehled o financích během celého plánování, ale zároveň vám to později ušetří rozhodování. Je velmi důležité, abyste s partnerem byli za jedno ohledně utrácení financí na svatbu, aby později nevznikly nějaké neshody.

Priority

Velmi důležitou věcí, na které se musíte s partnerem dohodnout hned na začátku svatebních příprav, jsou priority. Stanovení priorit vám pomůže při sestavování rozpočtu a zároveň na základě toho zjistíte, které věci je třeba vyřídit jako první. Stanovování priorit může být momentem, kdy narazíte na první neshody, a proto byste mu měli věnovat dostatek času. Pro vás může být nejdůležitější květinová výzdoba a krásné svatební auto, pro vašeho snoubence zas jídlo a hudba.

I když organizací svatby se většinou zaobírá nevěsta, i ženich by měl mít možnost vyjádřit svůj názor. Začněte tím, že si každý určíte své priority a pak si je porovnáte. Pokud se vaše priority příliš liší, budete muset někde dělat kompromisy. Nespěchejte s rozhodnutím, klidně si dejte několik dní na rozmyšlenou a pak se k tématu priorit opět vraťte. Vysvětlete si navzájem, proč jsou pro vás důležité právě tyto věci a zamyslete se nad tím, kde by se dal udělat kompromis tak, abyste byli spokojeni oba.

Styl

Jak si představujete svou svatbu? Chcete být obklopeni přáteli, nebo si představujete drobnou oslavu v kruhu nejbližších? Táhne vás to více k luxusnímu stylu, jednoduché eleganci a něžné romantice, nebo byste chtěli mít veselou svatbu v přírodě? Ať už je vaše představa jakákoliv, je důležité, abyste se s ní ztotožnili oba, a to co nejdříve.

Bez jasné představy se v plánování daleko nepohnete, proto hned po stanovení priorit byste se měli s partnerem shodnout na stylu, ve kterém chcete mít svatbu. Zde mohou opět nastat neshody, protože vaše představy mohou být velmi odlišné. Pokud zatím nemáte jasnou představu, vyhledejte nějakou inspiraci na internetu. Vyhraďte si na to jeden večer, případně i celý víkend, pokud je třeba, posaďte se oba za počítač a hledejte obrázky svatebních výzdob, barevné kombinace, fotoalba z jiných svateb – zkrátka, cokoliv, co vás může inspirovat.

Všechny své nápady si zapisujte a ukládejte si obrázky, které se vám líbí. Ideální bude, když se na všem hned shodnete, ale pravděpodobně se to nestane. Pokud se vaše představy budou lišit, postupujte tak, že si každý z vás budete zapisovat své nápady a požadavky a ukládat obrázky do samostatných složek v počítači. Rovněž vytvořte i jednu společnou složku a připravte si společný papír, na který zapíšete věci, na kterých se shodnete. Nakonec porovnejte všechny tři seznamy a pokuste se je dát dohromady. Určitě se neunáhlete, abyste neudělali rozhodnutí, kterého můžete později litovat. Snažte se hledat společnou cestu a dělat rozumné kompromisy. Je důležité, abyste se stylem svatby byli spokojeni oba.

Hosté

Počet hostů obvykle závisí na rozpočtu, který jste si stanovili. Je důležité, abyste s konečným seznamem byli spokojeni oba, proto si při jeho sepisování dejte záležet. Samozřejmě, ne vždy se dá vyhovět oběma, pokud například jeden z vás nemůže vystát nejlepšího kamaráda toho druhého a podobně. Připravte se tedy i na to, že budete muset dělat nějaké kompromisy a to nejen kvůli financím.

Nejlepší způsob, jak začít, je nejprve sepsat seznam společných známých a rodinných příslušníků, o kterých víte, že je určitě budete zvát. Pak pokračujte tím, že každý z vás připraví vlastní seznam lidí, které by chtěl pozvat, a nakonec si tyto seznamy spolu projděte a domluvte se, koho z nich pozvete, a koho ne.

Lokalita

Když si ujasníte rozpočet a styl, ve kterém budete mít svatbu, zamyslete se s partnerem nad tím, kde by se měla svatba konat. Chcete mít obřad a hostinu na stejném místě, nebo zvlášť? Má se konat obřad v kostele? Bude svatba venku, nebo uvnitř? Chcete se brát v městě, nebo mimo město? Ve kterém městě byste chtěli mít svatbu? Tato otázka je důležitá zejména v případě, pokud každý pocházíte z jiného města, nebo žijete daleko od svého rodiště. Budete potřebovat na místě nebo v okolí i ubytování?

Když si budete klást tyto otázky, myslete také na místa, která mají pro vás nějaký speciální význam. V úvahu berte i hosty, které chcete zvát. Kolik lidí bude muset přijet zdaleka, kdyby byla svatba tam a tam?

Dalším důležitým faktorem je i náročnost příprav. V případě, že se rozhodnete uspořádat svatbu v jiném městě, než v tom, ve kterém aktuálně bydlíte, může vás to stát množství času, energie a peněz navíc.

Datum

Výběr data svatby může ovlivňovat množství věcí. Například, pokud jste již našli svou vysněnou lokalitu, bude datum svatby záviset na tom, které termíny jsou ještě v této lokalitě volné. Kromě místa může o vašem datu rozhodnout i čas, který potřebujete na přípravu svatby, roční období či emoce.

Sedněte s k tomu s partnerem a zamyslete se, v jakém ročním období byste chtěli mít svatbu, popřemýšlejte nad daty, které mají pro vás nějaký speciální význam a podobně.

Čas na plánování

Dříve, než se pustíte naplno do samotného plánování svatby, měli byste se dohodnout, kolik času chcete obětovat svatebnímu plánování a kdy. Jelikož organizace svatby je poměrně časově náročný proces, který si vyžádá množství vaší energie, je dobré mít hned od začátku stanovené jisté hranice, aby vás plánování nakonec zcela nepohltilo. Domluvte se například, že každou středu budete mít společné „setkání“ jen ohledně plánování svatby, kdy si vyhradíte několik hodin, během nichž proberete další postup a uděláte důležitá rozhodnutí.

Kromě toho se dohodněte i na době, kdy se naopak svatebnímu plánování nebudete věnovat vůbec. Například každý páteční večer si dejte jako „volný večer“. V této době si odpočiňte od svatebních příprav a věnujte se jeden druhému, abyste se zbavili stresu a připomněli si, proč se vlastně berete.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?