Kategórie

Svatební plánovač (14): Tipy na svatební program - tradice

Svatební tradice se sice postupně vytrácejí, přesto se stále najdou takové, které chtějí mnozí snoubenci na své svatbě zrealizovat. Pokud nevíte, které to jsou, nechejte se inspirovat.

Přinášíme vám stručný přehled svatebních zvyků, které můžete začlenit do svého programu, případně se s nimi setkáte jako host na svatbě svých známých.

Odebírka nevěsty

Odebírka nevěsty je zvykem, který se nedělá přímo na svatbě, ale v podstatě jí předchází. Je spíše soukromou záležitostí v rámci rodiny a probíhá od rána v den svatby. Součástí odebírky je proslov k členům rodiny, poděkování rodičům i zkouška ženicha, při které mu rodina jeho nastávající nabízí jiné ženy z rodiny zahalené v závoji a on je odmítá s tím, že to není nevěsta, pro kterou si přišel.

Rozbíjení talíře

Snad nejznámější zvyk, který můžete vidět téměř na každé svatbě, je rozbíjení talíře a zametání střepů. Tato zkouška spolupráce novomanžele se provádí po obřadu, obvykle předtím, než ženich nevěstu přenese přes práh restaurace nebo jakéhokoliv jiného místa, kde se koná hostina. Svatebčané se baví tím, že střepy manželům rozkopávají a ztěžují jim zametání.

Proslovy

Proslovy rodičů nebo svědků jsou zvykem, který uvidíte téměř na každé svatbě. Většinou má proslov otec nevěsty a svědek ženicha. Tato tradice se však upravuje podle potřeb a proslov klidně může mít i sestra nevěsty. Obsahem promluv bývá samozřejmě přání šťastného manželství, ale i vtipné historky o manželích nebo jednom z dvojice a zpravidla se nesou v odlehčeném duchu, aby navodily tu správnou atmosféru před svatební party.

Čepení

Je to slavnost přeměny svobodného dívky na vdanou ženu, kdy se nevěsta převléká ze svatebních šatů, protože již není nevěstou, ale manželkou. Jako součást čepení můžete využít folklorní skupinu, která zrealizuje čepení podle původní tradice, nebo si jej můžete zrealizovat i sami podle svých představ.

Nevěsta a ženich se mohou převléknout do krojů a připravit si zajímavé představení pro hosty. Pokud se vám nechce shánět kroj, můžete si připravit jen kratší a jednodušší verzi, při které se nevěstě na hlavu nasadí čepec a ženichovi klobouk. Čepení probíhá o půlnoci a pak se nevěsta jde převléknout do popůlnočních šatů.

Kruhový tanec – tanec pro nevěstu

Tato tradice může nahradit čepení před půlnocí. Na tanečním parketu se vytvoří kruh, v jehož středu (nebo nedaleko něj) sedí na židli například kmotra nevěsty a drží mísu. Svatebčané se drží za ruce kolem tančících a postupně přicházejí k míse a nechávají tam nějaké peníze pro nevěstu do nového začátku.

Podstatou je, že se všichni vystřídají v tanci s nevěstou v kruhu, a následně je někdo z rodiny pohostí drobným občerstvením nebo alkoholem.

Házení kytice a stahování podvazku

Tyto tradice jsou velmi známé a také velmi oblíbené, a to nejen u nás. Házení svatební kytice patří k svatebním zvykům v mnoha zemích. Podstatou je, že všechny svobodné ženy se postaví do řady a nevěsta za sebe hodí svou svatební kytici. Ta, která ji chytí, se údajně vdá nejdříve. Další interpretace je, že se vdá do roku a do dne.

Stahování podvazku má podobný princip. Nejdříve ženich bez použití rukou stáhne nevěstě podvazek a pak jej hodí mezi svobodné muže.

Únos nevěsty

Podstatou této tradice je, že ženichovi kamarádi vezmou nevěstu do některého z nedalekých podniků a popíjejí, dokud je ženich nenajde. Pak si ženich musí nevěstu vykoupit a zaplatit účet, který do té doby stihli propít.

Tuto tradici však nedoporučuji využít, protože zpravidla naruší průběh zábavy. Všichni hosté totiž nemusejí pochopit, co se děje, když na svatbě není ani nevěsta ani ženich.

Zkouška shody

Zkouška shody je velmi zábavným představením, při kterém se manželé posadí zády k sobě a vymění si jednu botu. Svatebčané se jich pak ptají na otázky související s jejich budoucím společným životem (jako například, kdo bude vynášet smetí a kdo bude mít na starosti peníze) a manželé odpovídají zvednutím ženichovy nebo nevěstiny boty.

Tanec s koštětem

Je to svatební hra, do které by se měli zapojit všichni hosté. Začíná tím, že svědek začne tančit s koštětem, zatímco ostatní svatební hosté tančí v párech. V okamžiku, kdy přestane hrát hudba, si musejí muži vyměnit partnerku. Ten, kdo zůstane sám, tančí na další píseň s koštětem a tak dokola.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock