Kategórie

Svatební výzdoba - jak na to?

Svatební výzdoba a celkový design jsou jedním z nejdůležitějších aspektů nejen svatby, ale každé společenské události. V jakém duchu uspořádáte svoji svatbu? Už jste o tom přemýšleli? Už jste volili barvy a materiály, které se na vaší svatbě objeví? Náš článek by vám mohl trochu pomoct, nasměrovat vás i poradit, jak se vlastně výzdoba svatby připravuje. Základem je sladit jednotlivé dekorace a barvy, které svatbu charakterizují, aby spolu vytvářely harmonický celek a pohádkovou náladu celého dne. Svatební agentury vám mohou pomoct nejen s přípravou a výzdobou sálu, ale i místa, kde se bude obřad konat, a dodají i různé další doplňky, včetně šatů pro nevěstu, družičky, ženicha a další. Pokud si to budete přát, vyzdobí vám i vozidla.

Svatební styl a téma

Trendem posledních let je uspořádat svatbu v určitém stylu nebo s určitým tématem. Pokud tematicky sladíte všechny doplňky, bude to pro všechny nezapomenutelný okamžik. O jaký styl půjde, je čistě na vás – můžete mít svatbu ve stylu vintage, 50., 60., 70., 80. či 90. let, pravou vesnickou, pohádkovou, retro, ve stylu návratu do dětství, ale také moderní, romantickou, námořnickou, přírodní nebo také zcela nekonvenční či s nádechem exotiky.

Pokud se rozhodnete pro svatbu s nějakým tématem, můžete se inspirovat v tradičních řemeslech, hudbě nebo ve filmu. Snažte se, aby vaše svatba byla co nejoriginálnější. Pak se pokuste zamyslet nad tím, co všechno bude vaši představu svatby dotvářet, jak se má téma projevovat. Možností pro výběr stylu a tématu svatby jsou stovky, záleží jen na vašem vkusu, stylu a fantazii.

Oblíbené jsou svatby sladěné s ročním obdobím. Jarní svatba je plná života, symbolizuje zrození a naději. Je plná květů a jejich vůně, svěží zelené trávy, něžných poupátek a zpěvu ptáčků. Na dekoraci se hodí teplé barvy. Letní svatba si naopak vyžaduje mírné zchlazení, proto vybírejte spíš chladné odstíny barev. Asociace se nabízejí se sluncem, pláží, koupáním, čerstvým ovocem nebo zmrzlinou.

Podzimní svatba má nádech nostalgie. Výzdobu vám nabízí sama příroda: kaštany, listy, dýně, jablka a jiné plody. Mezi barvami převažují zemité odstíny s nádechem meruňkové. Zima je zcela specifické období. Sama o sobě je nádherně bílá. Inspirujte se proto linkami sněhových závějí, využijte umělé vločky, perličky apod. Eleganci zimní výzdobě dodá stříbrná, zlatá, měděná, ale i fialová. Pokud se pro svatbu vycházející z ročního období rozhodnete, inspirujte se především v samotné přírodě. Ta se svým bohatstvím a krásami je tou nejlepší rádkyní. Podívejte se z okna a nápady se jen pohrnou.

Jednotné ladění výzdoby

Pokud se podíváme na výzdobu sálu z hlediska designu, musíme si hned na počátku uvědomit pár skutečností. Svatební design nejsou jen samostatné dekorace sálu, místa, kde proběhne obřad, či auta. Při jejich výběru (stejně jako při výběru jiných svatebních doplňků a dekorací) a následném zdobení musíme myslet na to, že by měly po konečném naaranžování působit jako jeden celek, aby vytvářely jednotný styl události. A měly by také odpovídat prostředí a místu konání svatby.

Některé páry si styl a barvy vybírají spontánně, jiné se zamýšlejí nad nejrůznějšími kombinacemi s cílem dovést všechno do nejmenšího detailu k naprosté dokonalosti, která se nejvíce bude blížit jejich vysněné představě o svatebním designu.

Výzdoba sálu a doplňky

Všechny detaily si pečlivě promyslete. Nezapomeňte, že barvy, tvary, linie, ubrousky, ubrusy, jídelní sety, poháry a sklenice, ale i jiné maličkosti by měly být laděny do vybraného stylu a jednotného designu celé svatby. V tom právě spočívá celá krása sváteční výzdoby. Dejte si pozor na kombinace prvků, abyste nezkazili celkový dojem a nezpůsobili vizuální chaos. Pokud například v sálu převládají oblé linie a tvary, je nutné je zachovat i v dekoraci. Není vhodné použít hranaté vázy na kulaté stoly apod.

U stolu

Svatební tabule je to, co je po obřadu nejvíce a nejdéle vidět. Kulaté stoly působí velice elegantně a komorně a díky svému tvaru a vyvolávanému dojmu jsou rozmístěny po sále samostatně. Navíc jimi umožníte vytvořit menší debatní skupiny hostí, k nimž můžete po dobu svatebního večera přisednout a pobavit se s nimi. A pokud se vám podaří vytvořit skutečně vhodné skupinky, může být debata s nimi opravdu zábavná.

Nic se nepokazí ani hranatými stoly, ale v tom případě je nenechávejte oddělené, vytvořte jeden velký stůl (např. ve tvaru T nebo U), a to kvůli celkovému efektu, designu i prostoru sálu. Samostatně působí hranaté stoly poněkud toporně a odcizeně. V centru pozornosti by pochopitelně měla být místa, na kterých sedí novomanželé.

Stoly je vhodné ozdobit květinami, jejich lístky, čajovými svíčkami, svícínky, dekoračními kaménky, srdíčky, prostě čímkoliv, co bude ladit s barvou a stylem svatební výzdoby. Stylově by měly působit i stolky na dorty, květiny, dary a jiné drobnosti.

Potahy na židle

Když se bavíme o jednotném designu svatby, musíme se zmínit také o potazích na židle, které by měly rovněž zapadat do celkové kompozice. Využívají se tehdy, pokud nejsou židle příliš vzhledné nebo mají nevhodný vzor či barvu, ale na sezení po jeden večer jsou vyhovující. Především staré židle předrevolučních designů by určitě zkazily dojem z celé svatby, proto na ně návleky bezpodmínečně pořiďte – tedy pokud neplánujete svatbu v socialistickém stylu.

Podceňovat tento faktor se nevyplácí, protože pokud host po vstupu do sálu zaregistruje, že všechno je skvěle připravené až na židle, jejichž nesladěnost bije do očí, bude mít dojem, že je celá příprava ještě nehotová nebo nedomyšlená. Je dokázané, že stoličky sladěné s ostatní dekorací zvyšují estetický dojem z místnosti až o 70 % a dodávají jí nádech výjimečnosti. Židle se přitom nemusí zdobit pouze potahem – můžete využít i drobné ozdoby v podobě mašlí, girland či něčeho podobného.

Interiér a exteriér

Budete mít svatbu venku? Potom vám poradíme, že pod širým nebem vynikne bohatá květinová výzdoba, a to i na okolních stromech, bráně novomanželů nebo na altánku. Pokud bude obřad v interiéru, je efektní zejména světelná dekorace, ať už v podobě svíček, girland se žárovkami, nebo lampiček. Květiny jsou pochopitelně samozřejmostí.

Květinová výzdoba

Květiny jsou se svatbou neodmyslitelně spjaté a do značné míry ovlivní to, jakým způsobem místo svatby zapůsobí na svatebčany. Různé velké květinové dekorace přidají svatbě na celkovém dojmu, jsou to jednoznačně nejnákladnější položky svatby. Vybírejte si co možná nejčerstvější a pamatujte, že pokud budete mít živé květiny ve vlasech, měly by být ty samé také v sále. Při aranžování květin na stoly dejte pozor, aby se přes ně hosté navzájem viděli.

Barvy svatby

Vybrané tóny barev, které budou kralovat vaší svatbě, by se měly projevit už na svatebních oznámeních, ale využijte je i na jmenovky, menu, ale i na šaty, doplňky a na květinovou výzdobu. Pokud vás tato oblast plánování nezajímá, nechte si svatbu barevně sladit od odborníka. Vzorky barevných kombinací můžete vyzkoušet i na místě konání. Zvažujete-li využít služby svatební agentury, nezapomeňte s nimi tuto možnost předem prodiskutovat.

Cena a kvalita

Pokud se rozhodnete harmonicky sladit celou svatební výzdobu, musíte pochopitelně ve většině případů počítat s vyšší cenou za celkovou přípravu, kterou si výzdoba vyžaduje. Specifická dekorace vás může stát víc, záleží na vaší šikovnosti (případně šikovnosti a cenách svatební agentury). Jako příklad uvedeme výslužku. Je rozdíl, pokud ji jenom převážete barevnou mašlí v barvě výzdoby, nebo naplníte luxusními belgickými čokoládovými pralinkami nádherně zdobenou krabici s krystalem, vašimi iniciálami a datem svatby. Rozdíl cen bude neskutečný.

Záleží ale i na maličkostech, a proto je třeba si svatební design pořádně promyslet. Buďte připraveni na kompromisy, protože bezhlavé investování do dekoračních prvků, často zbytečně drahých, vás může přivést na mizinu. Rozhodně se ale plánování svatebního designu nebojte a nebraňte se mu. Jde totiž také o vaši prestiž, protože výzdoba učiní váš den jedinečný.

Svatební výzdoba na klíč

Pokud nemáte čas nebo se nechcete plánování svatební výzdoby věnovat, můžete využít služeb svatebních agentur. Ty se vyznají v nejnovějších svatebních trendech a stylech a s ohledem na výši vašeho rozpočtu s vámi proberou reálné možnosti, za jakých lze svatbu realizovat. Většinou předkládají vícero návrhů svatební výzdoby, ale snaží se přitom respektovat nároky, představy a vkus snoubenců. Agentury zabezpečí návrh svatebního oznámení, jmenovek, menu, výzdobu interiéru i exteriéru, zajistí květiny, mašle, ubrousky, svíčky, zkrátka připraví vše do nejmenšího detailu. Můžete si nechat udělat i vlastní logo, které potom použijete na veškerých svatebních tiskovinách – od oznámení po jmenovky a ubrousky. Pokud máte v plánu založit si svatební blog, můžete logo umístit i tam.

Využívání služeb svatebních agentur má tu výhodu, že se ušetří na jednotlivých dodavatelích, protože ti poskytují cenové výhody většinou jen stálým klientům. Je pouze na vás, jestli se organizace ujmete sami, nebo starosti přenecháte agentuře. Pokud si chcete odlehčit a přenechat zodpovědnost jiným a zároveň stojíte o něco skutečně originálního a precizně připraveného, obraťte se na profesionály. Ti zařídí vše – barevný soulad výzdoby, dorty, místo i doplňky.
A v neposlední řadě nezapomeňte, že se stylem svatby by měly ladit i vaše účesy, líčení a oděvy.

Tak už máte představu o svatebním designu? Jaký motiv jste vybrali? Svými příspěvky můžete inspirovat i další, budoucí nevěsty.

Inspirace pro svatební výzdobu:


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa/Shutterstock