Svatební tradice, které již v dnešní době můžete vynechat

  • 16. čvc 2018
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Mnohé nastávající nevěsty stále dokola kladou otázky tipu „musím tohle?“ či „musím tamto?“ Je jasné, že vítr fouká z okolí snoubenek, které každý den poslouchají, zda už mají vyřízené to a ono, a pokud nedejbože nemají, nebo dokonce neplánovaly mít, přicházejí otázky, proč.

Člověku se až hlava zatočí z množství věcí či tradic vážících se k svatbě. My jsme se však rozhodli podívat se na tuto problematiku z jiného úhlu. Tedy, jaké jsou svatební tradice, které v dnešní době můžete klidně vynechat.

Bílé svatební šaty

Bílé svatební šaty reprezentují typickou představu nevěsty. V dnešní době se však opět vrací svoboda výběru a mladé dámy stále častěji sahají po různých barevných oživeních bílých šatů nebo rovnou po šatech jiné barvy.

V minulosti nebyly bílé šaty na svatbě žádnou nutností, tuto módu spustila svatba královny Viktorie a prince Alberta v roce 1840. Do té doby byla ve světě barvou číslo jedna modrá. Na Slovensku v minulosti mívali nevěsty svatební kroj s černou barvou. Takže bílá jako symbol čistoty přišla v do módy mnohem později.

Pozvání rodiny z pátého kolena

Zvaní vzdálené rodiny, kterou jste neviděla od útlého dětství, případně nikdy, rozhodně není v dnešní době povinností a určitě se potěší i váš svatební rozpočet. Pokud si nějaká teta myslí, že určitě budete zvát i její 4 syny s manželkami a dalšími 15 vnoučaty, vyveďte ji z omylu. Na svatbě přece chcete mít lidi, na kterých vám skutečně záleží, se kterými se setkáváte a které jistě rádi uvidíte ve svůj velký den

Pokud se kvůli nezvaným členům širší rodiny někdo urazí, je to jeho problém, netřeba si proto dělat těžkou hlavu. Všem stejně nikdy nevyhovíte a alespoň uvidíte, kdo to myslel upřímně a kdo vaši svatbu považoval za výbornou možnost dobře se najíst a předvést. Další samostatnou kapitolou zvaní hostů je i samozřejmá účast jejich dětí.

Pokud na svatbě neplánujete mít dětské hosty, bez okolků to oznamte všem pozvaným. Pokud nejde vysloveně o kojící matku, která musí mít děťátko stále u sebe, jistě si seženou někoho na hlídání a užijí si zábavu, stejně jako vy.

„First look“ až před oltářem

Oblíbeným pohoršující tématem je spatření se nevěsty s ženichem před samotným obřadem. Vždyť to přece přináší smůlu, a kdyby jim tak ještě před autem cestou na focení proběhla před autem černá kočka, to by bylo. A co potom v případě loučení? Z české historie je zjevné, že mladé páry se viděly ještě před obřadem, když přišly děkovat svým rodičům a žádat od nich požehnání. Společně se pak vydaly k obřadu.

Pokud si plánujete svatební focení před obřadem a máte na něj vyhrazen dostatečný čas, není důvod řešit tuto starou pověru. I svatebčanům bude určitě lépe vyhovovat, když budete po celou dobu svatební hostiny s nimi a neodejdete na několik hodin kvůli svatebním portrétům.

Házení rýže

Házení rýže je jedna z tradic, které v dnešní době nejen že můžete vynechat, ale dokonce byste měla. Některá města mají navíc i přísný zákaz házení rýže. Ptáčci rýži chodili vyzobávat a dělalo to neplechu, proto se přistoupilo k takovým řešením. Pěkné určitě není, když má na jednom místě, ať už jde o kostel nebo nějaké zajímavé místo, svatbu několik párů po sobě a na zemi se již nachází rozsypaná rýže.

V minulosti házení rýže znamenalo přání bohatství a více dětí v budoucnosti, v dnešní době se tento zvyk, v případě zájmu, dá elegantně nahradit například bublinkami z bublifuku.

Pochod k oltáři

Odvedení k oltáři bývá většinou přenecháno otci nevěsty. Ten vede svou holčičku a předává ho do rukou budoucímu zeti. Je to sice pěkná tradice, ale mnohé ženy by namítaly, že v období emancipace určitě žena zvládne fungovat i sama a nepotřebuje, aby si ji muži přesouvali z ručky do ručky, aby se o ni vždy měl kdo postarat. To totiž v minulosti tento zvyk přesně reprezentoval.

V současnosti se na tuto tradici samozřejmě nahlíží jiným způsobem a bývá často jednou z nejdojímavějších chvil svatby (stejně jako oddělení nevěsty od matky při čepení). Co však v případě, že nevěsta už otce bohužel nemá, nebo má i biologického i přiženěného, nebo nemají dobré vztahy a podobně?

Je hned několik možností, jak můžete postupovat. Jednou je přenechání této cti jiné blízké osobě, ať už jde o muže nebo ženu. Nevěsty často doprovází k oltáři máma nebo bratr, či kmotr. Stejně však můžete k oltáři přijít s ženichem společně. Možností je i přijít k oltáři za svatebního pochodu sama :-).

Svatební tradice jsou určitě pěknými zvyklostmi, které si předáváme z generace na generaci. Když se rozhodnete některou z nich do své svatby začlenit, určitě bude představovat krásný okamžik. Stejně i zmíněné tradice, které podle nás můžete v dnešní době vynechat, mohou pro někoho být právě ty, které si vyberou, a právě tento výběr dělá každou svatbu jedinečnou. Rozhodněte se tedy podle sebe, jak to cítíte, a ne podle toho, co vám říkají jiní.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?