Svatební plánovač (34): Svatební náklady, na které se při tvorbě rozpočtu často zapomíná

  • 12. říj 2016
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Sestavení svatebního rozpočtu je jedním z prvních úkolů, kterým se pár věnuje při plánování svatby. Aby byl rozpočet užitečný, musí být opravdu přesný a podrobný. Může se však stát, že na nějakou drobnost zapomenete, nebo vás ani nenapadne některé malé položky do něj připsat. A přesně tak vznikají rozdíly v plánované ceně svatby a reálných nákladech.

Pár korun tam, několik „zanedbatelných stovek“ sem, a na konci si uvědomíte, že když se všechny tyto drobnosti spočítají, vychází vám svatba o tisíce korun dráž, než jste předpokládali. Aby se vám to nestalo, myslete na tyto věci již při tvorbě rozpočtu.

Strava pro dodavatele

Množství párů při přípravě rozpočtu zapomíná zohlednit jídlo pro dodavatele. Porce jídla vypočítají přesně na počet hostů, a tak sestaví cenu svatebního menu. Jídlo je však třeba zajistit i pro dodavatele, kteří zůstávají s vámi na svatbě, a tam může vzniknout rozdíl i ve stovkách korun, protože se přidá 5–7 porcí. Kameraman, fotograf, DJ, kapela, koordinátorka a jejich asistenti, všichni účinkující, zkrátka každý, kdo bude na svatbě více než 6 hodin, by měl dostat najíst.

Nemusí to být přímo svatební menu, můžete pro ně objednat jídlo ze studeného bufetu či vybrat pouze část svatebního menu (například jeden druh masa s přílohou – bez polévky, předkrmu a dezertu) a podobně. Proto při výpočtu ceny za svatební menu myslete na to, kolik lidí bude reálně na svatbě, nejen kolik hostů z rodiny a přátel zvete.

Poštovné

Další položkou, na kterou je snadné zapomenout, je poštovné. Ať už jde o peníze, které zaplatíte na poště za posílání pozvánek, nebo poštovné, které vám přičtou k objednanému zboží, jež kupujete online (různé doplňky, dekorace, dárky pro hosty apod.), je třeba mít v rozpočtu i tuto položku.

Cena za odeslání jednoho dopisu může být jen pár korun, ale pokud posíláte 70 či více kusů pozvánek a do toho se připočte poštovné za objednané zboží, už to budou stovky korun, se kterými nepočítáte.

Formální náležitosti a oddávající

I samotný svatební obřad něco stojí. Zaplatit je třeba poplatek za oddávajícího a provedení obřadu. Ceny za civilní obřad si jednoduše zjistíte na matrice příslušené městské části, v níž se bude obřad konat.

V případě, že bude obřad mimo městskou část, v níž máte trvalý pobyt, případně, že bude mimo matriku (což je dnes zcela běžné), je nutno zaplatit další poplatky navíc.

Doplňky a drobnosti k obřadu

Drobnosti jako polštářek pod prstýnky či okvětní plátky pro malé družičky, košíčky na ně, konfety / rýže pro hosty (aby na vás měli co házet po obřadu) jsou věci, které téměř nikoho nenapadne do rozpočtu zařadit.

Nejsou to vysoké položky, ale několik levných drobností může nakonec dohromady udělat velký škrt přes rozpočet. Proto si dávejte pozor a počítejte opravdu s každou drobností.

Doplňky pro nevěstu

Když budete sestavovat rozpočet pro nevěstu, určitě nevynechejte doplňky jako podvazek, punčošky, spodní prádlo, vložky do bot, ozdoby do vlasů, závoj či šperky. Dobře si promyslete, co všechno chcete mít během svatebního dne, večera a noci na sobě, a sepište si podrobný seznam. Některé z těchto věcí nebudete muset kupovat, protože je máte doma, ale je dobré o nich vědět.

Doplňky a úprava zevnějšku ženicha

I ženich chce na své svatbě vypadat co nejlépe, proto byste v rozpočtu měla počítat i s jeho úpravou. Účes, ponožky, šle, motýlek nebo kravata, manžetové knoflíčky, kapesník do saka, klobouk, to všechno jsou věci, které možná budete potřebovat zajistit, a tedy budete za ně muset zaplatit.

Sklenice na přípitek pro novomanžele

Na přípitek si novomanželé obvykle zajišťují speciální sklenice, které jim pak zůstanou na památku. Mohou to být na míru vyrobené sklenice se jmény, datem či místem svatby, ozdobné sklenice se srdíčky, veselé sklenice s designem nevěsty a ženicha, zkrátka, cokoliv vás nejvíce vystihuje a bude vám připomínat váš výjimečný den. Tato položka vás může vyjít až na 1 000 Kč.

Doprava

Pokud se budete přesouvat z obřadu na hostinu nějakým dopravním prostředkem, je třeba počítat i s jistou cenou za dopravu. Stejně tak v případě, pokud si chcete pronajmout speciální novomanželské auto, či pokud se svatba koná mimo město a je třeba zajistit nějaký odvoz pro svatebčany, aby se měli na svatbu a z ní jak dostat.

Dárky pro hosty a pírka

Drobná pozornost pro svatební hosty je samozřejmostí na většině svateb, i když není nezbytná. Zda zvolíte nějakou sladkost, nebo něco na památku (přívěšek na klíče, magnetku s datem svatby apod.), je jen na vás. Pokud však plánujete připravit pro hosty nějaké drobnosti, měla by i tato položka být ve vašem rozpočtu.

Další drobností pro svatebčany jsou pírka či myrty. Nejsou nezbytná, ale pokud je chcete, je třeba s nimi počítat i v rozpočtu.

V bazaru k tomuto tématu
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
11
Svatební panenka na auto
Starší, ale krásná panenka, délka panenky 45 cm. Má dvě malé vady na kráse ...
490

Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)

Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?