Svatební etiketa – pravidla slušnosti, na která se často zapomíná

  • 13. čvc 2020
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

U svatební etikety existuje mnoho bodů, které můžete klidně porušit a nikoho tím neurazíte. Jsou však jistá základní pravidla slušnosti, která byste měla dodržovat za všech okolností, ať už je to vaše svatba nebo jste svatební host. Jak by měla vypadat svatební etiketa?

svatební etiketa

Pokud je to vaše svatba

1. Postarejte se o své hosty

Neberte své svatební hosty jako samozřejmost. Nikdo z nich neměl povinnost přijít na svatbu a přinést vám dar. Udělali to, protože jim na vás záleží, a chtěli tyto významné chvíle prožít s vámi – za to byste jim měla být vděčná a podle toho se také chovat.

Zajistěte pro hosty dostatek míst k sezení během obřadu, v případě vysokých teplot pro ně nachystejte dostatek tekutin, případně vějíře, a pokud je naopak zima, zajistěte deky a podobně. Zkrátka, při plánování svatby nemyslete jen na účelnost, vzhled či cenu, ale také na pohodlí hostí. Jinak řečeno, nezáleží na tom, aby svatba nějak proběhla, ale aby si ji všichni v pohodlí užili.

2. Nenechte na sebe čekat

Další věcí, na kterou byste si měla dát pozor při plánování svatby, je čas. Nechávat lidi na sebe čekat je obecně velmi neslušné a u svatby to platí dvojnásob. Vaši hosté přišli na svatbu kvůli vám – aby vás viděli a strávili s vámi nějaký čas, ne aby se bavili na oslavě bez vás.

Abyste se nedostala do časového skluzu, naplánujte si napřed celý průběh svatby s realistickými časovými odhady na jednotlivé aktivity. Snažte se také neplánovat si žádné časově náročné aktivity během svatby – například focení portrétů (jen nevěsta a ženich) mezi obřadem a hostinou a podobně.

3. Poděkujete hostům za účast

Zní to jako samozřejmost a možná proto se na to často zapomíná. Hosté vážili cestu a vyhradili si čas, aby se mohli účastnit vaší svatby, protože jim na vás záleží. Určitě si toho vážíte a máte z toho radost, proto jim projevte svou vděčnost a nebojte se to opakovat.

Hostům můžete poděkovat za účast při gratulací po obřadu, po přípitcích na začátku hostiny a ještě i osobně během hostiny, kdy se postupně zastavíte u každého stolu / každé skupinky lidí. Pokud chcete být ještě zdvořilejší, můžete po svatbě všem hostům poslat poděkování za účast a dary.

Pokud jste svatební host

1. Včas potvrďte svou účast

Nepředpokládejte, že když jste dostala pozvánku, automaticky se počítá s vaší účastí a nemusíte ji potvrdit. Právě naopak, kdo účast nepotvrdí, s tím se nepočítá. Když vás někdo pozve na svatbu, snažte se mu svou účast potvrdit co nejdříve, nebo co nejdříve dát vědět, že nebudete moci přijít.

Od počtu hostů se odvíjí velké množství dalších věcí, které musí pár zajistit, proto je neslušné je natahovat do poslední chvíle nebo dokonce na poslední chvíli měnit své rozhodnutí. Organizování svatby není jednoduché, a proto se snažte vašim blízkým to co nejvíce usnadnit tím, že se jim hned ozvete, zda přijdete nebo ne, aby nemuseli kvůli vám odkládat vyřizování dalších důležitých věcí.

2. Přizpůsobte se podmínkám

Každý pár má o svatbě vlastní představu a ta se nemusí shodovat s tou vaší. Uvědomte si však, že svatba, na kterou jste byli pozváni, není vaše, a každý pár má právo si svatbu zorganizovat podle svých představ. Nesnažte se proto zasahovat do jejich rozhodnutí nebo je měnit, či dokonce někoho přesvědčovat, aby udělal nějaký ústupek kvůli vám.

Nejčastěji mají hosté problém s pozvanými, respektive nezvanými lidmi, ať už se jedná o vašeho partnera, děti nebo známé, o kterých si myslíte, že by na svatbě měli být, pokud se pár rozhodl je nepozvat, respektujte to. Dalším problémem bývá zasedací pořádek, či místo konání svatby. Ať už máte výhradu jakoukoliv, stěžovat si ohledně toho lidem, kteří vás pozvali na svou svatbu, je mimořádně neslušné.

3. Nepřekážejte oficiálnímu fotografovi / kameramanovi

Asi nejběžnější chybou, které se na svatbách dopouštějí hosté (obvykle starší rodinní příslušníci) je amatérské fotografování / natáčení, kterým znemožňují práci profesionálům. Určitě si chcete vyfotit nevěstu a ženicha, jak spolu stojí u oltáře, nebo si natočit nevěstu, jak kráčí uličkou, abyste měli vzpomínky na tento významný okamžik, myslete však na to, že pár někomu zaplatil, aby to udělal pořádně, a fotky i video se k vám určitě časem dostanou.

Nemusíte se bát, že byste o tyto záběry přišli, pokud si je neuděláte sami. Větší šance je, že při úmyslu udělat pro sebe dobrý záběr zkazíte dobrý záběr fotografovi, a tím pádem připravíte pár o krásnou fotku. Pokud již opravdu musíte dělat vlastní foto či video záběry, dávejte si pozor, kde stojíte, abyste nevběhli do záběru profesionálům.

U svatební etikety existuje mnoho bodů, které můžete klidně porušit a nikoho tím neurazíte. Jsou však jistá základní pravidla slušnosti, která byste měla dodržovat za všech okolností, ať už je to vaše svatba nebo jste svatební host.

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?