Kategórie

Svatební abeceda (1. část) aneb, všechno od A po L, co potřebujete vyřídit na svatbu

Někdy je těžké zorientovat se v tom, co všechno organizace svatby obnáší. Víte, že potřebujete šaty, dort, pozvánky..., ale kdy s čím začít a na co přitom nezapomenout, to je někdy pořádná starost. Abyste se z pavučiny plné plánování vymotali, sestavili jsme pro vás praktickou svatební abecedu.

Auto

Bez svatebního auta to jednoduše nejde. Důkladně zvažte své možnosti a rozhodněte se, zda si ho půjčíte, nebo o odvoz poproste někoho z blízkých. Toto rozhodnutí nenechávejte na poslední chvíli, aby se vám nestalo, že pár dní před svatbou budete lovit v paměti, kdo z vašich kamarádů má nejhezčí auto. V případě půjčovny si auto rezervujte 3 měsíce před svatbou. Nic tím nezkazíte. Nezapomeňte na dopravu i pro vaše svatební hosty. Měsíc před svatbou by vám měl na organizaci jejich dopravy stačit.

Byrokracie

Přibližně deset měsíců před svatbou nahlaste svůj termín na matrice a vyřiďte všechny s tím spojené formality. V případě matriky půjde o žádost o uzavření manželství. O svatbu v kostele musíte požádat na příslušném farním úřadě. V obou případech si nezapomeňte vzít občanský průkaz a rodný list.

Celodenní harmonogram

Měsíc před svatbou začněte pracovat na harmonogramu vašeho svatebního dne. Poctivě si ho sepište na papír a obeznamte s ním všechny, kteří vám budou v den svatby pomáhat při organizaci. Vyhnete se tím zbytečným nedorozuměním a stresu.

Datum svatby

Říká se, že do roku od zásnub by měla být svatba. Už rok před svatbou je třeba vybrat si i termín. Při rozhodování zvažte všechny ostatní velké události, které vás během svatebního roku čekají. Například promoce, studijní pobyty, už naplánované dovolené či jiné svatby, na které jste pozváni vy.

Emoce

Svatební přípravy berte odpovědně, ale nedovolte, aby vás ovládly zbytečné emoce a stres. Těšte se z nich a vychutnávejte si neopakovatelné pocity z příprav. Pokuste se dát do pořádku všechny nevyřešené rodinné a přátelské vztahy. Nedopusťte, aby někdo z vašich blízkých nebyl s vámi v tento velký den pro rozepře z minulosti nebo drobná nedorozumění.

Fotky

devět měsíců před svatbou přemýšlejte nad svatebním fotografem, který by splnil vaše představy. Podobně se ohlížejte i po kameramanovi. Ujasněte si, zda chcete obě služby, nebo vám postačí jen jedna z nich. Dejte na doporučení známých, ale neignorujte ani vlastní intuici a hlavně se seznamte s tvorbou profesionálů. Nikdy nekupujte zajíce v pytli.

Garderoba

Na hledání svatebních šatů a obleku pro ženicha není nikdy pozdě. Raději ať vám visí svatební šaty i rok před svatbou ve skříni, než aby byl ještě měsíc před svatbou věšák v ní prázdný. Pokud se rozhodnete pro ušití svatebních šatů a obleku, zvažte všechny časové okolnosti a poctivě choďte ke švadleně na zkoušky. Během nich buďte upřímní a otevřeně mluvte o své spokojenosti, případně nespokojenosti. Jen tak vám může ušít šaty, v nichž se budete cítit dokonale. Nezapomínejte, němému dítěti ani vlastní matka nerozumí.

Hudba

Rok před svatbou rezervujte hudbu. Myslete na to, co vám vyhovuje více – DJ nebo živá kapela? Měsíc před svatbou dodejte hudebníkům seznam písní, na které si chcete zatancovat na svatbě. Nespoléhejte se na jejich velký hudební archiv. V první řadě nezapomeňte na CD / usb s písní pro váš novomanželský tanec.

Image

Ty nejlepší kadeřnice, kosmetičky a nehtové designérky mají termíny obsazené několik měsíců dopředu. Pokud chcete na své svatbě skutečně zazářit, v žádném případě nenechávejte image na poslední týdny před svatbou. Nevěst pohořelo právě na lhostejnosti k těmto službám. Měsíc před svatbou choďte na zkoušky líčení, účesu a nehtů. Když toužíte po opálení, začněte se slunit v soláriu nebo na slunci už měsíc před svatbou. Ne pár dní před ní. Mohla byste skončit jako grilované kuřátko

Jídelní lístek

Půl roku před svatbou zkompletujte své svatební menu. Projděte si ho se svým dodavatelem a ujistěte se, že všechno, na čem jste se dohodli, umí na talíř vašich hostů dodat. Jídlo je velmi důležitou součástí svatby. Ochutnávejte ho a nenechejte rozhodnout jen své oči, ale zejména chuťové buňky. Nechejte se inspirovat odborníky. Ti vědí, co je v gastronomii oblíbené a trendy. Určitě najdete kompromis mezi jejich profesionalitou a vašimi představami.

Kytice

Sedm měsíců před svatbou si vyberte květinářství. Při výběru květin se řiďte ročním obdobím, v němž bude vaše svatba. Ulehčíte si tak možné komplikace spojené s dostupností některých květin. Čtyři měsíce před svatbou už mějte jasnou představu o své kytici. Dohodněte se s floristkou na její vizualizaci a dotáhněte detaily.

Lodičky

Měsíc před svatbou je nejvyšší čas na koupi svatební obuvi. Dbejte na její správnou velikost, pohodlí a celkový design. Před svatbou je rozchoďte a párkrát vezměte na běžné nošení. Doladíte tak jejich případné nepohodlí, kožené boty se roztáhnou, změknou a přizpůsobí noze.