Kategórie

Víte, jaká je průměrná cena svatby?

Po sečtení předběžných výdajů spojených se svatbou se nejedné nevěstě podlomí kolena. Ceny za jídlo, výzdobu a služby se častokrát šplhají závratně vysoko. V následujících řádcích jsme pro vás sepsali seznam výdajů, které vás při organizování svatby pravděpodobně neminou.

Pronájem svatebních prostor

Jednou z největších položek je pronájem svatebních prostor, jídlo a obsluha.

V případě, že váš rozpočet je omezený, uspořádejte svatební veselici v přírodě nebo v rozkvetlé zahradě. Říci si své ANO u romantického jezera či na písečné pláži bude pro vás i partnera nezapomenutelným zážitkem, a navíc nebudete muset platit za pronájem prostor.

Pokud vám však svatba v exteriéru nevoní, můžete si pronajmout místnost v restauraci či v místním kulturním domě. V případě, že toužíte po luxusní svatbě, zvažte svatbu na zámku či v kostele.

Pronájem svatebních prostor může vaši peněženku odlehčit přibližně o 3 000 Kč. Cena samozřejmě závisí na typu pronajímaných prostor a na místě konání svatby. Některé podniky samostatný poplatek za pronájem sálu nepožadují (tato částka je zahrnuta v ceně jídla), jiné podniky určují cenu pronájmu podle počtu osob (například 100 Kč na osobu za pronájem sálu + 600 Kč na osobu za jídlo).

Pokud nemáte vysněné místo, kde by se svatba vašich snů měla realizovat, nechte si připravit cenové nabídky ve více podnicích a následně si vyberte ten, který nabízí nejlepší služby za přijatelné ceny.

Cena jídla

I v tomto případě se finální účet odvíjí od představ a požadavků hostitelů. Cena klasického svatebního menu je přibližně 500 Kč na osobu.

V uvedené ceně je zahrnut přípitek, předkrm, polévka, hlavní jídlo, další dva hlavní chody podávané v pozdějších hodinách a profesionální obsluha. Jedním z uvedených hlavních chodů bývá gulášová či zelná polévka nebo švédské stoly.

Většina nevěst požaduje možnost přinést vlastní alkoholické i nealkoholické nápoje. Při nákupu minerálních vod, limonád, vína a jiných destilátů ve velkoskladu dozajista ušetříte nemalou částku.

Cena svatebního dortu a zákusků

Nesmíme zapomínat ani na zákusky, koláče a slaďoučké svatební dorty. V případě, že máte v rodině šikovnou cukrářku, můžete se s ní dohodnout na tom, že vám upeče svatební zákusky jako svatební dar.

Pokud takové štěstí nemáte, na sladké dobroty si vyčleňte několik tisíc korun. Přibližná cena svatebního dortu pro cca 50 hostů stojí v průměru kolem 5 000 Kč.

Cena za jeden kus svatebního zákusku je cca 12 Kč. Na dospělou osobu je třeba počítat přibližně 5 zákusků.

V případě, že klasické punčové či medové řezy vyměníte za křehké makronky či chutné cupcakes, připravte se na to, že se cena za svatební sladkosti vyšplhá ještě výš.

Svatební výzdoba

Svatební výzdoba povětšinou zahrnuje svatební kytici, pírka na pánský oblek, květinovou výzdobu, výzdobu svatebních stolů a židlí, výzdobu kostela (pokud jde o církevní sňatek), výzdobu tanečního sálu, výzdobu svatebních aut, případně kočárů, jmenovky hostů na stolech, a v neposlední řadě i úklid svatebních prostor po skončení veselice.

Průměrná cena svatební výzdoby je přibližně 300 Kč na osobu. Záleží však především na požadavcích nevěsty a ženicha. Pokud si přejí bohatou výzdobu ze živých květin, hedvábí místo organzy a starožitný stříbrný příbor, cena bude opět rapidně růst.

Služby hudebníků, dýdžeje, fotografa a kameramana

Služby profesionálního dýdžeje či kapely, baviče, svatebního fotografa a kameramana ukrojí téměř třetinu svatebního rozpočtu.

Pokud se snažíte ušetřit, spojte funkce. Vyberte si tedy takového dýdžeje, který bude pouštět písně a zároveň doprovázet hosty slavnostním večerem.

Pronájem svatebního auta a dopravy pro hosty

Další, s oblibou využívanou službou, je pronájem svatebního vozu. Většinou jde o pronájem luxusní limuzíny nebo veterána, za což majitel může požadovat 10 000 a více korun. Populární je i pronájem kočáru s koňmi.

Při sepisování výdajů nesmíme zapomínat ani na pronájem autobusu pro hosty, přičemž cena za jeho pronájem se odvíjí od počtu ujetých kilometrů a od ceny pohonných hmot.

Svatební oblečení

Cena svatebních šatů

Většina nevěst si svatební šaty půjčuje ze svatebního salonu. Půjčení svatebních šatů vyjde na přibližně 2 000 až 18 000 Kč. Přestože jde o celkem vysokou částku, ve srovnání s cenou nových značkových svatebních šatů, které mohou stát 20 000 i 50 000 Kč, je cena přijatelná.

Levnější možností je nechat si svatební šaty na míru ušít u šikovného krejčího.

Cena svatebních bot a doplňků

K ceně šatů je třeba připočítat i částku za svatební boty, spodní prádlo, šperky a doplňky, jako například rukavičky, bolero či kožíšek. Nesmíme zapomínat ani na společenské šaty, které si nevěsta oblékne po půlnoci.

Ženichův oblek, vesta, košile, vázanka, pásek a kvalitní boty spolknou ze svatebního rozpočtu přibližně 15 000 Kč.

Svatební vizáž

Na svatební účes, líčení, solárium, manikúru a pedikúru je třeba připravit si přibližně 10 000 Kč.

Svatební prstýnky

V tomto případě je cena skutečně orientační. Cena za svatební prstýnky může být různá, od 5 000 Kč až do několika desítek tisíc korun.

Celková průměrná cena svatby

V případě průměrné svatby s 50 pozvanými hosty by svatební rozpočet mohl vypadat následovně:

A jaká byla cena té vaší svatby? Prozraďte nám v komentářích!