Svatební plánovač (70): 8 způsobů, jak zredukovat stres během plánování svatby

  • 26. čvn 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Aby vás plánování svatby úplně nepohltilo a nepodlehla jste zbytečnému stresu, zde je několik tipů, co můžete udělat proto, abyste stres během svatebních příprav omezila na minimum.

1. Začněte brzy

Čím dříve s plánováním svatby začnete, tím více budete mít času na rozmyšlenou, výběr a případné změny, které se rozhodnete udělat. Pokud například začnete s plánováním rok předem a hned si zarezervujete svoji vysněnou lokalitu, kapelu či fotografa, budete se cítit mnohem klidnější a jistější.

2. Dělejte si přestávky

Aby toho na vás nebylo příliš, je důležité, abyste si od svatebního plánování dávala pravidelné přestávky. Vyberte si dny v týdnu, během kterých se budete věnovat svatebnímu plánování, nebo si určitě jeden / dva dny, kdy se mu nebudete věnovat vůbec. Samozřejmě, někdy to nezávisí jen na vás a může se stát, že vás během oddechového dne zastihne dodavatel s důležitou otázkou či problémem. Pokud se to stane, zvolte si náhradní volný den.ň

A když začnete mít pocit, že vám svatební přípravy „přerůstají přes hlavu“, vypněte úplně. Vše nechte tak a vydejte se na víkend (nebo i déle, pokud si to můžete časově a finančně dovolit) někam na výlet – navštivte rodinu či přátele, zajděte si na wellness, do přírody nebo na nějaký poznávací výlet.

Během této doby pouze odpočívejte, čerpejte energii a vůbec nemyslete na plánování svatby (nekontrolujte maily, případně upozorněte svatební dodavatele, že budete mimo, a ať vás kontaktují až po tomto termínu). Takový odpočinek vám pomůže získat odstup, pročistit si hlavu a nabrat novou energii a motivaci do plánování.

3. Buďte organizovaná

Chaos = stres. Proto se snažte během svatebních příprav být tak organizovaná, jak jen umíte. Vytvořte si „sběrné místo“ na všechny věci související se svatbou a udržujte ho v pořádku. Těchto sběrných míst můžete mít i víc (například jedno elektronické a jedno fyzické), nedoporučuji však více než 3, protože potom se ztrácí jejich účel.

Založte si samostatný e-mail jen pro svatební přípravy a vytvořte v něm záložky, pod kterými budete archivovat e-maily podle tématu, aby se vám nikdy nic neztratilo. (Jakmile vám přijde nový e-mail, označte ho vhodným štítkem a až potom s ním pracujte dále.)

Další důležitá věc je mít fyzické sběrné místo, které můžete stále nosit s sebou, například diář, sešit nebo svatební plánovač. Tam si pravidelně zaznamenávejte všechny potřebné informace (kontakty na dodavatele, vaše nápady, vyřízené úkoly atd.). Díky tomu budete mít všechny potřebné informace vždy pohromadě a při sobě.

A poslední sběrné místo, které se vám může hodit, je nějaká nádoba, krabice či zásuvka, kde můžete uskladňovat věci, které budete na svatbu potřebovat. Může jít například výzdobu, kterou nakoupíte, dárky pro hosty, tiskoviny, ozdoby do vlasů, podvazek pro nevěstu a další.

4. Rozdělte úlohy

Nebojte se požádat o pomoc, když se máte na koho obrátit. Rozdělit nějaké úlohy mezi další lidí vás odbřemení a budete se tak cítit uvolněnější a méně pod stresem. Zapište si, komu jste dala jakou roli a do kdy má být splněna a pak už jen kontrolujte, jak se situace vyvíjí.

Můžete například svému nastávajícímu zadat úkol najít fotografa, mámu můžete poprosit, aby vyřídila dort a zákusky, kamarádky či družičky můžete požádat, aby vám pomohli s výrobou čehokoliv, co se rozhodnete vyrobit ručně, a podobně.

5. Vyberte správné dodavatele

Při výběru dodavatelů si dejte pozor, abyste byla spokojená nejen s kvalitou jejich práce, ale také s jejich přístupem. Když narazíte na neochotného člověka, který vám bude nesympatický, raději s ním nespolupracujte, mohlo by vám to způsobit více stresu než užitku. Naopak, když najdete člověka, se kterým si budete dobře rozumět, bude se vám spolupracovat jednoduše a na všem se bez problémů dohodnete.

6. Najměte si agenturu

Svatební agentura za vás vyřídí, co si řeknete, a ušetří vám tak množství práce, času a stresu. Nemusíte si nechat udělat svatbu na klíč, pokud se chcete do plánování zapojovat i vy.

Agentura vám jednoduše s přípravami pomůže, abyste toho neměla tak mnoho. Vyhledá a osloví za vás vhodné dodavatele nebo vám nabídne své osvědčené, vyzdobí vám sál v den svatby a postará se i o plynulý průběh svatebního dne. Pokud spolupráce s agenturou není nic pro vás, domluvte se alespoň s kamarádkou, která má nějaký čas nazbyt, aby vám dělala svatební asistentku. Přípravy tak pro vás budou mnohem jednodušší.

7. Nezdržujte se s detaily

Zbytečně se nezabývejte drobnostmi, když ještě nemáte vyřízené důležité věci. Například neztrácejte čas hledáním ubrousků ve správné barvě, když ještě nemáte rezervovaného fotografa, a podobně. Detaily jsou při svatbě určitě důležité a činí ji jedinečnou, neměla byste se však jimi nechat rozrušit, zvláště pokud potřebujete zajistit ještě některé z důležitých věcí.

8. Těšte se na svatbu

Velmi důležité také je, abyste během svatebních příprav nezapomněli na to, proč to vlastně děláte. Těšte se jeden z druhého, těšte se na společný život jako manželé a hlavně se těšte na svatbu.

Nenechte se vystresovat, když věci nepůjdou podle vašich představ, nebo když se vám bude zdát, že toho máte příliš mnoho a příliš málo času. Vše nakonec dopadne dobře a svatbu si určitě naplno užijete. Představa, jak kráčíte k oltáři v nádherných šatech, nebo jak se bavíte s přáteli a rodinou, vám pomůže zahnat stres a překonat těžké období během příprav.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?