Kategórie

Nevěsta Mirka: "Naše svatba byla v pojetí greenery a ani jsem netušila, že je to svatebním stylem roku 2017."

Greenery svatba - svěží svatební trend roku 2017. Žádné ladění barev, jen obrovský kus přírody a minimalismus. V tomto stylu byla svatba Mirky a Otty, která se stala obrovskou inspirací pro ostatní nevěsty. A dámy, až uvidíte ty svatební šaty!!! Prostě nádhera.

Kdy mezi vámi přeskočila jiskra a jak to bylo dál?
S teď už manželem se známe od základní školy. Už tehdy prý z jeho stany ke mně poskakovaly jiskry, já ale spíš vnímala to, že se mi posmíval, on prý jen nevěděl, jak zaujmout. Náhoda nás nečekaně svedla dohromady až o několik let později. Na jaře roku 2016 jsme měli první rande a pak vše šlo ráz naráz.

Už v prosinci téhož roku totiž přišla žádost o roku. Pro mnoho lidí bláznovství, my jsme v sobě ale oba našli všechno to, co nám do té doby u jiných chybělo nebo unikalo. Zkrátka se sešly dvě spřízněné duše, a protože když víš, že je to to pravé, tak to prostě víš a není třeba čekat a zkoušet toho druhého z té „životní disciplíny“ dalších deset let.

Jaké byly vaše zásnuby? Čím jste začali vaše přípravy?
O ruku mě milý požádal přímo na Štědrý den, pod vánočním stromečkem. Kolikrát jsem kdesi četla, že taková žádost je neoriginální a že se jí raději muži mají vyvarovat. Pro mě to byl ale ten nejkrásnější dárek zabalený nejen v luxusním papíru, ale především v něžnosti, lásce a neopakovatelné atmosféře, která Vánoce doprovází.

O to víc, že je to právě tehdy, pro mě jsou a budou každé Vánoce kouzelnější. Přípravy svatby začaly v podstatě hned v lednu, i přesto, že jsme původně přemýšleli, že svatbu odsuneme až na rok nastávající. Jako první jsme začali pátrat po místě, kde se ten náš slib odehraje. V prvních chvílích se nám ale zdálo, že najít takové místo v ČR bude nemožné.

Vymyslela sis, nebo jsi měla v mysli něco, co se na svatbu prostě nedalo zařídit?
Myslím, že nic takového nebylo. Od začátku jsem měla poměrně jasnou představu toho, jak chci, aby naše svatba vypadala, a myslím, že se mi tu představu povedlo naplnit. Samozřejmě se domlouvání některých věci vleklo a čas nás neúprosně tlačil, a proto jsem některé věci (jako třeba prskavky, bublifuky) nakonec naprosto vypustila z hlavy a soustředila se na to opravdu podstatné. Nastávající nevěsty můžu uklidnit, že když na něco takového zapomenete/nebudete už mít čas, nikdo to nepozná.

Jak probíhal váš svatební den?
Náš svatební den začal brzo ráno (tohle je asi jediná věc, kterou bych změnila, pokud by to bylo možné – u nás nebylo, kvůli vytíženosti matriky), kdy jsme s nastávající manželem a ostatními, kteří s námi na místě svatby trávili už předešlou noc, dodekorovávali stodolu, místo obřadu, chystali občerstvení na místo, sladký koutek a dalších spoustu věcí, které nešly udělat předešlý den. Strávili jsme nad tím pár hodin, mně se to ovšem zdálo jako pět minut, tak moc rychle čas ubíhal.

Krátce po osmé ranní dorazila vizážistka spolu s kadeřnicí, také fotografka a videomaker, stejně jako koordinátorka. Zatímco se manžel odešel chystat do jiné části statku, mně začaly ty pravé nefalšované svatební přípravy. Střídaly se u mě stavy naprostého klidu a obrovské nervozity. Chvílemi se mi chtělo plakat – štěstím, chvílemi jsem se smála na celé kolo. Musím ale říct, že vizážistka s kadeřnicí zafungovaly jako ty nejlepší opory, i když jsem předtím holky viděla jen jednou.

Obřad byl naplánovaný na 11:00. Přesně v 10:40 pro mě přišla koordinátorka, že už je čas a nastávající čeká, měli jsme totiž před obřadem, tzv. first look, kdy jsem mu já připínala korsáž a on mně předával kytici, pro ostatní jsem byla až do obřadu utajovanou nevěstou. Tu cestu k teď už manželovi, si pamatuji jen matně, tak moc nervózní jsem byla (v hlavě se honí všechny ty otázky – budu se mu líbit, bude tam čekat, nerozmyslel si to:-D), byla jsem jako ve snu.

Manžel tam samozřejmě čekal a byl unešený. Ta atmosféra se nedá nijak popsat slovy. To zkrátka musí každá nevěsta a ženich zažít. Přesně podle plánu proběhl obřad, následovalo krátké focení s rodiči, prarodiči a dalšími hosty. Poté jsme zasedli k polévce, která byla jediným společným jídlem, a následoval raut. V 17:00 proběhl první novomanželský tanec a v 18:00 jsme odjížděli na focení. Mezitím probíhala nijak i nikým neřízená zábava a hostina, a to vlastně až do brzkých ranních hodin. Naše svatba a celý svatební den byl v podstatě dnem velmi klidným.

Jaký styl svateb se ti vždycky líbil a pro který ses nakonec rozhodla?
Musím říct, že já jsem si asi nikdy nijak do detailu svůj den D nijak neplánovala a nevysnívala. Obecně se mi líbily svatby uvolněné a bez pravidel, které nikoho neškrtí. S oblibou jsem koukala na svatební videa od Jany Buškové, DiB production, Hořejšových a dalších, které vyhledávají páry, jejichž svatby se od těch klasických svateb a svatebních zvyklostí trošku liší.

Stejně jako mnoho nastávajících nevěst mě uchvátily Boho svatby, svatby pořádané v industriálních prostorách – starých továrnách, halách, v lese, na louce, v horách a svatby minimalistické. Naše svatba byla v pojetí greenery wedding, když jsem ale začala plánovat co a jak, ani jsem netušila, že tento styl svateb je svatebním stylem roku 2017 :-D.

Když jsem si přečetla, že výzdobu sis dělala sama, tak mi teda padla brada. Je to nádhera! Kolik ti to zabralo času? A co bylo nejtěžší/nejlehčí?
Jé, moc děkuju!! Výzdobu jsem si v hlavě sumírovala cca od února/března a začala vše, co se dalo postupně nakupovat. V podstatě jsem s nákupy byla hotová až týden před svatbou. Ukazatele, tabule, plakáty do rámů, visačky na dárky, popisky, menu, polepky, pokyny pro svatebčany, atp. mi trvaly cca odhadem měsíc. Nejtěžší na všem bylo všechno uskladnit a následně dopravit na místo. :-D Jinak mě tato fáze příprav velmi bavila a moje kreativní utlačovaná duše se mohla pořádně vyřádit. Všechno tohle mě tak nadchlo, že bych se tomu v blízké budoucnosti ráda věnovala i profesně.

Měla jsi něco nového, starého, půjčeného a modrého?
Tuhle tradici jsem splnila jen tak na půl – nové jsem měla náušnice, které jsem dostala od maminky v den obřadu a starou a vlastně i půjčenou, jsem měla brož po prababičce, kterou jsem měla připevněnou na svatební kytici.

Který moment ze svatby je pro tebe ten nejkrásnější?
Musím říct, že celá svatba je pro mě nejkrásnějším dnem mého života a kdyby to šlo, chtěla bych všechny ty okamžiky prožívat znovu a znovu. Ale jak jsem už zmínila – pro mě bylo nejkrásnější první setkání s manželem před obřadem – kouzlo toho okamžiku, atmosféru a tu vzájemnou blízkost a lásku si budu pamatovat do konce života.

Asi každého by zajímalo, kde je to krásné místo, na kterém jste si navěky slíbili svou lásku?
Slib jsme si dali na statku Kloubek u Českého Krumlova

Kdo je autorem tvých dechberoucích svatebních šatů? A jak jsi je dávala dohromady? Co prostě musely mít?
Moc děkuju za pochvalu! Šaty mi navrhla a šila Petra Balvínová. Už od začátku jsem věděla, co rozhodně nechci a co naopak musím mít. Chtěla jsem šaty, které mi sednou, budou tak lehounké, že je na sobě neucítím, budou jemné a cudné.

Věděla jsem, že musí mít dlouhé rukávy a naopak jsem netoužila po výstřihu a široké sukni. Petřinu tvorbu jsem sledovala už několik let a věděla jsem, že šaty od ní budou pro mě to pravé ořechové. Stačila jedna návštěva a Petra přesně věděla, co mi sedne, v čem se cítím dobře a co mě vyjadřuje.

Šaty jsou tedy tvoje. Co se s nimi chystáš udělat? Necháš si je?
Šaty si plánuji nechat. Je to originál, třeba je jednou podědí dcera anebo si je nechám zkrátit pro jiné příležitosti.

Kdybys mohla svatbu naplánovat znova, udělala bys něco jinak? Případně třeba změnila styl?
Samozřejmě se mi hned po svatbě, a dokonce i teď, honí občas hlavou myšlenky, že bych některé věci udělala jinak. Kdybych plánovala znovu a třeba za jiných okolností, asi bych svatbu udělala v menším počtu lidí, o něco intimnější, třeba jen za přítomnosti svědků, rodičů, sourozenců a prarodičů. Ale v tu dobu jsme to cítili takto a svatba a její podoba nás odrážela.

Bylas velkému množství nevěst obrovskou inspirací, chtěla bys jim ještě něco vzkázat? Ať už je to nějaká rada, vychytávka, cokoliv...
Milé nevěsty, vykašlete se na nevyžádané rady všech ostatní, rýpance a posměšky okolí. Stres, že něco nestihnete, že vám něco chybí (stejně to nikdo nepozná). Je to den především váš a vašeho nastávajícího manžela. Užijte si to a prožívejte celým svým já každý okamžik. Už nikdy se nic z toho nebude opakovat.

Víc fotografií ze svatby Mirky a Otta:

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!