Kategórie

Svatební plánovač (22): Poslední předsvatební přípravy – na co nezapomenout a jak si ušetřit stres?

S přibližující se svatbou by mělo úkolů ubývat, narůstat radost a opadat stres. Nebo je to právě naopak? Jak mohou vypadat poslední předsvatební přípravy, jak si ušetřit stres a na co nezapomenout?

Poslední dny před svatbou mohou probíhat různé. Každá nevěsta je jiná a také svatební přípravy vždy probíhají trochu jinak. Některé ženy si rády všechno zorganizují sami a mají přesně naplánováno, co se kdy stane, vše mají vyřízené v předstihu a poslední dny si už jen užívají. Některé naopak nevědí, co dříve, nechávají si pomáhat od všech kamarádek a rodiny, a pak se stane, že někdo na něco zapomene a řeší se to na poslední chvíli.

Některé nevěsty mají úkoly rozdělené s partnerem a průběžně je řeší, poslední dny tedy vyřizují už jen poslední maličkosti, a jiné se svěří do rukou profesionálů a nechají si celou svatbu naplánovat od svatební agentury. Poslední dny pouze dostávají informace o tom, co všechno je již připraveno, a těší se na svatbu.

Kontaktuje dodavatele

Pokud jste se rozhodli svatbu organizovat sami, poslední týden byste měli využít k obvolání nebo jiné kontaktování všech dodavatelů, se kterými spolupracujete – ať už floristy, cukrářky, dopravce, provozovatele prostor, kde se bude svatba konat, a podobně.

Ujistěte se, zda vše, co ještě nemáte doručeno doma, respektive to budou doručovat dodavatelé přímo na místo, je připraveno. Opakujte všem termín a časy, kdy věci potřebujete, ujistěte se, že každý ví, kam má přijít, a podobně.

Sestavte si harmonogram svatebního dne

Kromě toho byste se měla setkat s rodinou a každým, kdo má nějakou roli, ať už během obřadu nebo oslavy. Sestavte si podrobný harmonogram svatebního dne, pokud jej ještě nemáte, a projděte si ho se všemi zapojenými osobami.

Pokud se dá, vyzkoušejte si i průběh obřadu, případně program, pokud jste si nějaký nacvičili. Nemusíte zkoušet přímo na místě, postačí vám i váš obývací pokoj. Důležité je, abyste si ověřili, že všichni vědí, co mají dělat, a kdy.

Krabice s nápisem „Vzít na svatbu“

Abyste na nic nezapomněla, připravte si krabici s nápisem „vzít na svatbu“, kterou umístíte na viditelné místo v bytě. Do ní si naskládejte věci, které si potřebujete vzít s sebou. Může to být balíček první pomoci, podvazek, polštářek na prstýnky, prstýnky, pokud jste je nedala hlídat svědkovi, košíčky s okvětními lístky, které na vás po obřadu mohou házet hosté, nějaký alkohol na přípitek pro gratulanty a tak dále.

Je jen na vás, co všechno budete potřebovat. Krabici si však nachystejte už týden předem a vždy, když vás něco napadne, přidejte to tam.

Poslední kontrola šatů a obleku

Zkontrolujte šaty a oblek. Nezapomeňte si vyzkoušet ještě naposled svatební šaty a oblek, zda vám sedí. Pokud by něco nebylo v pořádku, můžete to dát ještě upravit.

Nezapomeňte „rozchodit“ boty

Abyste si byla jistá, že vás svatební boty nebudou tlačit, zkuste je (minimálně) poslední týden nosit alespoň doma. Trochu je rozchodíte a zvyknete si na ně, a pokud zjistíte, že potřebujete, aby byly ještě pohodlnější, stihnete do nich ještě dokoupit vhodné vložky.

Uklidněte se

Hlavně si však odpočiňte. Blíží se přece vaše svatba a měla byste se těšit, ne stresovat. Uvědomte si, že jste během příprav udělala maximum, a pokud i náhodou nějaké maličkosti nebudou stoprocentní, nebude to žádná tragédie. Strávíte přece nádherný den s rodinou a přáteli a určitě se všichni výborně pobavíte.

Zajděte si do salonu, na masáž, do sauny, zkrátka dopřejte si cokoliv, co vám pomůže zrelaxovat.

Pověřte někoho z rodiny vyřizováním, a všem dodavatelům dejte kontakt na tohoto člověka jako na kontaktní osobu, která bude od nynějška za vše zodpovědná. Zbavíte se tak starostí a můžete se více soustředit na sebe.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)