Kategórie

10 kroků, jak připravit vašeho čtyřnohého miláčka na vaši svatbu

Velmi milou součástí svatby může být i přítomnost vašeho domácího mazlíčka. Vždyť ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka, tak proč by s vámi nemohl být i v tento velký den?

Jak se však na takový den s vaším pejskem připravit a na co nezapomenout, aby měl komfort jak on, tak i vy? Přinášíme vám 10 tipů, jak na to!

1. Popřemýšlejte, zda je pro něj vhodné zapojení do svatby

V první řadě si samozřejmě musíte vše dobře rozmyslet. Tak, jako pro vás, tak pro vašeho miláčka bude kolem svatby převládat vzrušení a možná i stres. Pokud vaše zvířátko vysloveně nemá v oblibě davy a cizí lidi, nebude pro něj vhodné zúčastnit se vaší svatby.

V tomto případě si raději naplánujte společné focení a zajistěte pro něj péči. Pokud však vašemu pejskovi nedělá velké množství lidí (a ani těch cizích) žádný problém, můžete spokojeně začít plánovat další kroky.

2. Vyberte si, do které části ceremonie a obřadu ho chcete zapojit

Určitě bude nejlépe vašeho miláčka zapojit do některé z klidnějších částí svatby jako například nesení prstýnků, focení nebo doprovázení vás svatební uličkou. Hostina pro něj nemusí být nejlepší nápad, vzhledem k hlasité hudbě, programu, a také kvůli tomu, že se mu nemůžete plnohodnotně věnovat. Vše však přizpůsobte i jeho schopnostem.

3. Zjistěte, zda je do vámi zvolených prostor možné vstupovat se zvířaty

Ujistěte se, že vám váš plán skutečně povolí. Mnohé prostory mají přísnou politiku ohledně vstupu se zvířaty. Všechna místa, kde chcete, aby vás doprovázel váš pejsek, dopředu obvolejte a seznamte je s vašimi plány.

4. Oznamte svým nejbližším vaše záměry

Ujistěte se, že před dnem D vědí všichni lidé, kteří s vaším pejskem přijdou do kontaktu, že tam bude a co bude jeho úkolem. Nechcete přece riskovat, že někdo z vašim blízkých či přátel trpí panickým strachem ze psů, případně má silnou alergii na jejich chlupy. Velmi rizikovou skupinou jsou v takovém případě děti, zeptejte se tedy jejich rodičů (v případě, že se děti budou svatby účastnit), zda s tím nebudou mít problém.

5. Začněte pejska připravovat na jeho roli

Kromě toho, že to bude pro něj velká věc, může být z tolika lidí vystresovaný, a tedy včasným tréninkem nic nezkazíte. Vyzkoušejte si ho, jestli svěřený úkol zvládne podle vašich představ, a zda se při tom cítí uvolněně. Před zraky více lidí to bude jistě ještě náročnější.

6. Určete osobu, která ho bude mít na starosti

Během vaší svatby určitě nebudete mít možnost věnovat se pejskovi naplno. Poproste někoho, aby se o něj postaral. Pravidelné drobné procházky, aby si mohl ulevit, ale i jeho hlídání a příprava na daný čas je klíčová. Výběru vhodné osoby však věnujte dostatek času. Měl by to být člověk, kterého váš pejsek dobře zná a nebude mít problém s ním zůstat a zároveň ho bude respektovat a poslouchat.

7. Trénujte a trénujte

Zkoušejte co nejvíce svého pejska před velkým dnem na jeho roli a zároveň si ponechte dostatek času na cvičení i s jeho „psovodem“, který ho bude mít během vaší svatby na starosti. Ověřte si, že i váš pejsek i jeho strážce vědí přesně to, co se od nich očekává.

8. Dopřejte mu odpočinek a zkrášlovací kúry

Stejně jako vy, i váš miláček by měl být v tento den velký fešák. Vydejte se tedy na výlet do salonu, nechte ho pořádně vykoupat a upravte mu frizúru. Určitě nezapomeňte i na patřičný oděv, například speciální zdobený obojek určený na tuto událost bude rozhodně dobrý nápad. Určitě ocení, když s ním tento čas strávíte vy, bude mít pocit, že i on je v tento den výjimečný :-).

9. Projděte si s ním základní povely

Ujistěte se, že váš pes je poslouchá na slovo a povely a zda ticho ovládá dokonale. Pejsek, který si dělá, co chce, a skáče po hostech, určitě nebude dobrou vizitkou.

Pokud některý z povelů neovládá, stále máte čas zkusit nacvičit alternativní chování, a tedy namísto skákání například bude čekat jednoduché pohlazení. Pokud je to nutné, vezměte ho na cvičiště, případně oslovte profesionály. Pokud však bude v tento den velmi neklidný a impulsů bude na něj příliš mnoho, musíte se ho snažit uklidnit včas a nenechat situaci zajít do krajností.

10. Vyfoťte se

Ať už se rozhodnete svého čtyřnohého miláčka do vaší svatby zapojit přímo nebo ho jen obklopíte láskou a během obřadu a zábavy ho necháte doma a jen poprosíte někoho o jeho vyvenčení, určitě ho zahrňte alespoň do svatebního focení. Vždyť je to přece člen vaší rodiny a svatební fotografie s chlupatými přáteli bývají překrásné.