Svatební plánovač (82): Největší překvapení při plánování svatby

  • 28. zář 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Co to znamená naplánovat svatbu, zjistíte až tehdy, když si tím samy projdete. Abyste se vyhnula některým překvapením, prostudujte si tento seznam věcí, které zaskočí nejvíce párů.

Ceny

Ceny všeho. Abyste nezůstala nepříjemně zaskočená nebo zklamaná dřív, než se pustíte do plánování svatby, zjistěte si, v jakých cenách se pohybují jednotlivé služby v oblasti, v níž plánujete mít svatbu. Na základě tohoto průzkumu si potom připravte realistický rozpočet, abyste věděla, do čeho jdete a nečekala vás nepříjemná překvapení.

Ceny se samozřejmě liší podle lokality, kterou zvolíte, a konkrétních požadavků, ale 100 000 není vůbec nerealistický odhad ceny za svatbu. Svatba se dá zorganizovat podstatně levněji, ale stejně tak i podstatně dráže, závisí to jen na vaší představě, možnostech a preferencích.

Detaily

Je zarážející, jak lehce se dá zamotat v nepodstatných drobnostech. Při plánování svatby je jednoduché nechat se strhnout maličkostmi, na kterých ve skutečnosti až tak nezáleží, a zapomenout přitom na to, co je podstatné. Připravte si proto hned na začátku seznam úkolů a jako první vyřešte ty, které jsou nezbytné, až potom řešte ty méně podstatné.

Samozřejmě, je důležité pohrát si s detaily, když máte chvilku, ale nedovolte, aby vám vybírání ubrousků zabralo drahocenný čas, když ještě nemáte svatební šaty, a podobně. Mezi nejdůležitější věci, které byste měla vyřešit, patří místo na obřad a hostinu, oddávající, pozvánky, občerstvení, svatební šaty, oblek pro ženicha, hudba, fotograf a kameraman, snubní prsteny, dort a zákusky, doprava a ubytování pro hosty, výzdoba sálu a květiny.

Když budete mít zabezpečeny tyto hlavní věci, můžete se pustit do řešení těch méně podstatných, či drobností, jako jsou jmenovky, vizáž, doplňky pro ženicha a nevěstu, šaty pro družičky, dárky pro hosty, manikúru a podobně.

Rodina

Byla byste překvapená, kolik tlaku na vás může vyvinout vaše rodina při plánování svatby. Mnohé maminky, babičky, či dokonce tety se chtějí zapojit do plánování svatby a mají pro vás množství více či méně užitečných rad a nápadů, jak byste co měla řešit. V některých případech si dokonce rodina vyžaduje rozhodovací právo téměř o všem – od seznamu hostů, přes výzdobu až po seznam písní, které se mohou na svatbě hrát.

Připravte se na to, že možná právě vaši nejbližší, kteří by vám měli se svatbou pomoci, vám způsobí nejvíce stresu. Nechcete-li, aby se do svatebních příprav zapojovali, jediné, co můžete udělat, je slušně je požádat, aby nechali plánování svatby na vás. Je to přeci vaše svatba, kterou máte (pravděpodobně) jen jednou za život, proto byste si ji měla udělat podle svých představ, a to i v případě, že vám rodina na svatbu přispívá.

To, že vám rodina přispěje, nebo ji dokonce celou zaplatí, neznamená, že si tím koupí právo udělat si ji podle sebe. Pokud vám opravdu chtějí pomoci, přispějí vám na svatbu podle vašich představ.

Svatební šaty

U svatebních šatů obvykle nevěsty zaskočí dvě věci – jak dopředu je třeba je shánět a že si nakonec si vyberou úplně jiné šaty, než si představovaly.

Je úplně běžné, že zákaznice přijde na zkoušku svatebních šatů s jistou představou a nakonec odchází s úplně jinými šaty. Ty, které si vy vysníte, totiž nemusejí být nakonec ty „pravé“, které vám padnou. Nejdůležitější je, aby vám sedly a abyste se v nich cítila opravdu příjemně. Proto se nebojte zkoušet i šaty, které vás na věšáku nezaujaly, nebo které se vám na první pohled nelíbí. Možná to budou nakonec ty pravé. Na každém člověku šaty vypadají jinak a úplně jinak vypadají šaty na věšáku, než když si je oblečete.

Dalším překvapením bývá, jak brzy je nutné šaty vybírat. Některé nevěsty to nechávají na poslední chvíli a svatební šaty vybírají až 3 měsíce před svatbou. Potom však mohou být už mnohé zarezervované pro jiné zákaznice a nový model se už nemusí stihnout ušít. Riskujete tak zbytečný stres z toho, že budete obcházet mnohé salony, než najdete šaty, které se vám budou líbit a budou na váš termín k dispozici.

Nenechávejte si proto výběr šatů na poslední chvíli, pokud nemusíte, a s výběrem začněte co nejdříve. Svatební šaty si můžete klidně rezervovat nebo koupit i půl roku dopředu, abyste měla jistotu, že se budete vdávat v šatech, které se vám opravdu líbí.

Stres

Víte, kolik stresu přináší plánování svatby? Samozřejmě, je to individuální a najdou se i nevěsty, které celou svatbu naplánují s úplným klidem. Většinou se však objeví stres v těch nejméně očekávaných chvílích. Abyste se mu vyhnula nejvíce, jak se dá, snažte se mít od začátku ve všem pořádek a přehled.

Připravte si podrobný seznam úloh, které musíte vyřídit, a věci, které je třeba zajistit, vypracujte realistický rozpočet a všechny záležitosti týkající se svatby mějte uložené na jednom místě, ať už je to papírový plánovač nebo složka v počítači. Mělo by to ale být místo, které vám bude přístupné vždy a odevšad.

Rovněž pomáhá určit si hned na začátku priority a nejdůležitější věci zařídit / rezervovat co nejdříve. Pokud je to možné, nechejte si na plánování svatby dost času, abyste nemusela zbytečně pospíchat s rozhodováním, nebo dělat kompromisy. Velmi důležité rovněž je mít stále na paměti, proč to celé děláte, a užívat si každou jednu chvíli plánování.

Dobré je i dělat si přestávky, abyste se nepřepracovala a zbytečně nezamotala v nepodstatných maličkostech. Když začnete mít pocit, že toho už je na vás příliš, nebo si nevíte s něčím rady, jednoduše všechno nechejte tak a rozptylte se něčím – vydejte se na výlet, navštivte rodinu, zajděte si ven s kamarádkami a svatbě se chvíli vůbec nevěnujte. Pomůže vám to vyčistit si hlavu a získat odstup a nadhled.

Čas

Mnoho párů zůstane zaskočených tím, kolik času zabere naplánovat svatbu. Některé z nich určitě i mile. Je skutečně velmi individuální, jak dlouho trvá naplánovat svatbu. Všechno závisí na vaší představě, zkušenostech s plánováním událostí a řešením problémů a také na tom, zda máte ve svém okolí lidi, kteří vám mohou pomoci. Já osobně považuji za nejproblematičtější část rozhodnout se, jakou svatbu chcete mít.

Možností je mnoho a inspirace na internetu ještě více. Rovněž může nějaký čas zabrat ve všem se zorientovat, pokud vůbec nevíte, kde a jak začít. Samotné přípravy svatby potom už nemusejí trvat dlouho, pokud se umíte rychle rozhodovat a narazíte na šikovné dodavatele. Když nevíte, jak začít, začněte tím, že si sesbíráte na internetu inspiraci, a rozhodnete se, jakou svatbu chcete mít, a na základě této představy vypracujte seznam úloh / položek, které musíte zajistit.

Potom si dělejte průzkum cen, například na fórech, případně zkuste vyhledat ceníky dodavatelů i na jejich webových stránkách a na základě toho si sestavte rozpočet a potom se pusťte do hledání místa na svatbu. Když budete mít rezervované místo na obřad a hostinu, máte to nejdůležitější za sebou.

Potom postupně oslovujte jednotlivé dodavatele a postupně řešte úlohy ve vašem seznamu podle toho, jakou prioritu jste jim přidělila. Můžete také začít s hledáním svatebních šatů. Ohledně dodavatelů si popovídejte se svými kamarády, rodinou či známými, možná vám budou umět někoho poradit nebo vám něco vyřídí „ze známosti“ za výhodnější cenu, případně zdarma.

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?