Svatební plánovač (64): Nejčastější problémy čerstvě zasnoubený párů

  • 17. kvě 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Když začínáte s plánováním svatby, zřejmě nevíte, co dělat a jak postupovat. Nebojte se, nejste v tom sami. Toto jsou nejběžnější otázky, které páry řeší těsně po zásnubách, a odpovědi na ně.

Kolik stojí svatba?

To záleží na vašich možnostech a nárocích. V případě, že nechcete šetřit úplně na všem, počítejte minimálně 100 000 Kč. Samozřejmě, jde to i levněji, ale musíte se připravit na to, že budete dělat hodně kompromisů. Největší položkou svatebního rozpočtu je obvykle občerstvení a pronájem prostor, ostatní věci si často umíte vyřídit i po známostech a ušetřit tak nějaké penízky.

Jednotlivé položky při středně velké, nenáročné svatbě (cca 70 hostů) vycházejí orientačně asi takto: – Svatební menu a pronájem prostorů: 70 000 Kč – Svatební výzdoba a květiny: 10 000 – 15 000 Kč – DJ: 12 000 Kč – Fotograf: 10 000 – 13 00 Kč – Kameraman: 13 000 – 16 000 Kč – Svatební dort a zákusky: 20 000 Kč – Svatební šaty (pronájem): 7 000 – 12 000 Kč – Oblek pro ženicha: 2 000 – 15 000 Kč – Tiskoviny (pozvánky, jmenovky, zasedací pořádek, program): 3 000 – 6 000 Kč – Prstýnky: 4 000 – 15 000 Kč

Jak vybrat datum svatby?

Je několik možností, jak přistupovat k výběru data svatby. Můžete vybírat z dat, které pro vás něco znamenají, podle ročního období, podle toho, která data jsou volná ve vaší vysněné lokalitě a podobně.

Zvážit byste také měli dobu, kterou potřebujete na přípravu, svátky a významné události či rodinné oslavy, které by se mohly překrývat s vaší svatbou.

Kdy poslat svatební pozvánky?

Nejlepší je co nejdříve, aby si hosté mohli datum zarezervovat, a to zejména, pokud jde o svatbu v létě, kdy je většina lidí někde na dovolené. Nejpozději je nutné to udělat tři měsíce před svatbou, protože od počtu potvrzených hostů pak závisejí ostatní věci jako množství občerstvení, počet stolů, výzdoba, množství zákusků, velikost dortu a podobně.

Jak vybrat svatební šaty?

Pokud nevíte, kde začít s výběrem svatebních šatů, objednejte se na zkoušku do některého salonu a vyzkoušejte si různé střihy šatů a barevné provedení, abyste zjistila, co vám nejvíce sluší. Vezměte s sebou i nějaký poradce, aby vám pomohli s výběrem.

Pokud na první zkoušce nenajdete šaty, které byste chtěla, nezoufejte. Málokdo najde ty pravé hned napoprvé. Důležité je, abyste si udělala přehled o možnostech, a ujasnila si, co vlastně hledáte, pak se vám bude vybírat jednodušeji. Když už budete vědět, jaké šaty chcete, můžete si je objednat i z internetu a vybrat v pohodlí domova.

Koho máme pozvat na svatbu? Musíme zvát i partnery a děti našich blízkých?

Koho pozvete na svatbu, záleží jen na vás. Je to vaše svatba a měli byste ji prožít s lidmi, na kterých vám záleží a s nimiž se cítíte příjemně. Nedejte se proto ovlivnit rodinou a jejich názory na to, kdo by měl být na vaší svatbě a kdo ne.

Seznam hostů přizpůsobujte hlavně svým představám a rozpočtu. Chcete-li brát v úvahu i nějakou nepsanou etiketu, pak byste měli na svatbu pozvat lidi, kteří pozvali vás na svou svatbu. Naopak, nemusíte zvát lidi, kteří vás nepozvali na svou svatbu, se kterými již dlouho nejste v kontaktu, či partnery svých blízkých, které neznáte (výjimkou jsou manželské páry). Partnery, ani děti svých blízkých zvát nemusíte, pokud si to nepřejete.

Kolik stojí květiny na svatbu?

Ceny květin se liší podle jednotlivých druhů, ale také závisejí na ročním období. Když jsou květiny v sezoně, jsou obvykle levnější. Orientačně vycházejí ceny květin následovně:

Nižší cena květů (méně než 30 – 35 Kč za kus): tulipán, frézie, kosatec (Iris), karafiát, Alstromerie, gladioly, zlatobýl, narcis, konvalinka, gerbera, růže, Liatris, snědek, chryzantéma.

Střední cena květů (40 – 65 Kč za kus): ranunculus (pryskyřník), gerbera, Gypsophila (nevěstin závoj), delphinium, slunečnice, růže, chryzantéma, eustoma (lisianthus), Bouvardia, orchidej (dendrobium), Hypericum, calla, zvonek (campanula).

Vyšší cena květů (nad 65 Kč za kus): lilie, hortenzie, růže, Anthurium, orchidej (cimbidium), calla, pivoňka.

Co potřebujeme vyřídit, abychom se mohli oddat?

Abyste se mohli legálně oddat, potřebujete podepsat žádost o uzavření manželství na příslušném matričním úřadě.

K žádosti budete potřebovat následující dokumenty: – rodný list – doklad o státním občanství (může být nahrazen pasem nebo občanským průkazem) a doklad o rodném čísle – potvrzení o místě trvalého (přechodného) pobytu a rodinném stavu (svobodný, ovdovělý, rozvedený); pokud máte trvalý pobyt v cizině, musíte předložit doklad o pobytu a stavu vydaný příslušným orgánem této země – v případě, že je někdo z vás ovdovělý, potřebujete i úmrtní list bývalého partnera nebo úřední rozhodnutí o prohlášení za mrtvého, na kterém je doložka o právní moci – pokud je někdo z vás rozvedený, musíte předložit pravomocné rozhodnutí soudu

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?