Živé, nebo umělé květiny na svatbu?

 • 22. srp 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Tak, jak si na svatbu vybíráte pozvánky, svatební šaty či její styl, budete si jednoho dne vybírat i květiny, které využijete do svatební výzdoby. Možná patříte mezi nevěsty, které podobná otázka ani nenapadne, ale další hned od začátku uvažují nad otázkou, zda si vybrat květiny živé, nebo umělé.

Obě varianty mají své plusy a minusy a vy se nyní můžete společně s námi na ně podívat a na základě toho se přiklonit na tu stranu, která bude pro vás ta pravá.

Živé květiny

Květy jsou přítomny téměř na každé svatbě. Počínaje nevěstinou kyticí, přes ženichův vývazek, až po výzdobu sálu a květinové aranžmá po stolech. V dnešní době platí určitě méně omezení, než to bývalo kdysi, a nevěsty si mohou vybrat živé květiny dle libosti. Občas jsou však limitovány různými omezeními.

Plusy

Překrásné, pestrobarevné, přinesené přímo od květináře. Jaké jsou nejhlavnější výhody živých květin na svatbě?

 • Vůně

Samozřejmě, nezaměnitelná pronikavá vůně je jednou z největších výhod živých řezaných květin. V závislosti na květech, které si vyberete, bude samozřejmě výrazná i intenzita jejich vůně. Představte si tu vůni sálu plného květinové výzdoby.

 • Tradice

I přesto, že bychom si neměli všímat toho, co si myslí jiní, je to stále faktor, který na nás výrazně ovlivňuje. A co by řekla teta ze Lhoty na umělé květiny na stolech? Vždyť je na svatbě, a ne na pohřbu… Pokud se tedy chcete zavděčit i zarytým tradicionalistům, živé květiny vám k tomu dopomohou.

Vždyť i v naší historii se používaly živé květiny. I když jejich původním smyslem bylo především překrýt některé pachy a odehnat zlé duchy, vždy šlo o květiny (či rostliny a bylinky) v živém provedení.

 • Blíže k přírodě

Tedy ano, pokud plánujete svatbu uprostřed léta někde v otevřeném prostoru pod širým nebem, asi by vypadalo značně podivuhodně, kdybyste na stolech měla aranžmá z umělých květin. V takovém případě můžete raději sáhnout po polních květech, či jiných typech výzdoby.

Minusy

Přestože živé květiny na svatbě patří k českým tradicím, překrásné voní a vypadají nádherně, mají i své nevýhody. V době, kdy téměř každý třetí člověk trpí nějakou alergií, může být nebezpečné vybrat si živé květiny. Co když se trefíte přesně tak, že někteří z vašich hostů celou svatbu prokýchají?

Samozřejmě, na jiné katastrofické scénáře vzpomínat nebudeme, ale pokud se rozhodnete pro živé květiny, zkuste nenápadně rozhodit sítě po kamarádech a známých, o kterých víte, že trpí alergiemi, a zjistěte, zda náhodou neplánujete výzdobu, která by je moc nepotěšila.

 • Cena

Nejvýraznější nevýhodou živých květů je jejich cena. Při takovém množství může jít často horentní částku a za takovou výzdobu si tedy řádně připlatíte. I když se rozhodnete květy nakoupit za velkoobchodní ceny a výzdobu si navázat a naaranžovat ve vlastní režii, z kapsy vám taková výzdoba vytáhne minimálně několik tisíc korun.

 • Krátká trvanlivost

Další výraznou nevýhodou živých květů je jejich krátká trvanlivost. Některé květiny v řezu sotva vydrží jeden den a vy je po svatbě můžete rovnou vyhodit. Výběr živých květů je často spojován se slovním spojením „peníze hozené do koše“.

 • Sezonnost

U květin se asi nejvýrazněji setkáváme s pojmem sezonnost. Platí, že seženete téměř každý květ v kterémkoliv ročním období, ovšem, pokud to není jeho doba výskytu, značně si za něj připlatíte.

Umělé květiny

Pro někoho květiny určené pro hřbitovy nebo mrtvá energie, pro jiného poklad a dokonalá dekorace na svatbu. Tak, jako živé květiny, mají i ty umělé své plusy a minusy.

Plusy

V kvalitním provedení nerozeznatelné od živých. Jaké jsou hlavní výhody umělých květin ve svatební výzdobě?

 • Cena

Tím, že umělé květiny vám vydrží takříkajíc navždy, máte možnost si je objednat ve značném předstihu. Řekněme si na rovinu, že internet se hemží obrovskou nabídkou umělých květin z Číny, které můžete mít za zlomkovou cenu těch živých.

 • Dlouhodobá trvanlivost

V případě umělých květin máte možnost ozdobit si sál v předstihu, nepodléhají zkáze, proto se nemusíte ohlížet na to, zda je v místnosti před vaším velkým dnem vysoká teplota, zda mají květiny dostatek vody, ani zda vydrží takto naaranžované do vaší svatby. Umělé květiny můžete po vaší svatbě zpeněžit a prodat je další nevěstě, která je využije pro svou svatbu, případně si je můžete uložit jako vzpomínku a některé části výzdoby darovat i svým blízkým.

 • Nepodléhají sezonnosti

Umělé květiny na rozdíl od těch živých nepodléhají sezonnosti a vy si tak můžete svobodně vybrat jakékoliv druhy v kterémkoliv ročním období. Jediným omezujícím faktorem může být kvalita jejich zpracování.

Minusy

Navzdory výhodné ceně, neomezené trvanlivosti a velkému výběru, mají i umělé květiny své nevýhody.

 • Plasty

Jak již ze slova umělé vyplývá, jsou většinou vyrobeny z plastů, což z environmentálního pohledu není příliš dobré řešení. Pokud jste zastáncem myšlenek důležitosti ochrany životního prostředí, umělé květiny nebudou pro vás nejvhodnějším řešením (samozřejmě otázkou zůstává, zda je využití řezaných květin šťastnějším řešením).

 • Reakce hostů

Využití umělých květin na svatbě není zrovna tradiční záležitostí, a tak se může stát, že se najdou i hosté, kteří budou takové rozhodnutí kritizovat. Samozřejmě i tato situace však závisí na kvalitě umělých květin, protože některá zpracování jsou opravdu k nerozeznání od těch živých.

 • Bez vůně

Samozřejmě, umělé květiny přesto, že se těm živým podobají, nenesou ani vlastnosti květů, a tedy na provoněnou svatbu v tomto případě zapomeňte.

 • Alternativa

Pokud se vám nelíbí představa ani řezaných květin, ani těch umělých, nezoufejte. Máte stále několik možností, jak si květinovou výzdobu vybrat tak, aby se vlk nažral, a koza zůstala celá.

Milým řešením je využití sušených květin, které spojují výhody živých i umělých květin. Určitě to stojí alespoň za myšlenku. Zajímavým řešením je využití květin zasazených v květináčích. Takto budete mít na svatbě zastoupeny i živé květiny, ale po skončení svatby je nemusíte vyhodit, ale můžete je přesadit do země, případně darovat svým blízkým jako hezkou vzpomínku.

Další možností je vyrobit si květiny z papíru. Ušetříte tak množství peněz a budete mít kreativní výzdobu. Samozřejmě, závisí to na stylu vaší svatby a vaší dovednosti. Zcela opačnou alternativou je připravit si svatební výzdobu zcela bez květů. Můžete je saturovat množstvím jiných dekorací, jako jsou zrcátka, sklíčka či svíčky.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?