10 svatebních zvyků ze zahraničí, které zdomácnily i u nás

  • 27. lis 2017
  • Dana Račko
  • isifa / Shutterstock

Chcete tradiční českou svatbu? V tom případě zapomeňte na candy bar, házení rýže či rozbíjení talíře. Všechny tyto a jiné zvyky se totiž do našich tradic takříkajíc přikradly. Vnímáme je jako české zvyky, ale ve skutečnosti mají kořeny za našimi hranicemi.

1. Candy bar

Candy bar, nazývaný také „sladký stolek“, se stále častěji stává neodmyslitelnou součástí českých svateb. Je to samostatně stojící stolek plný sladkých dobrot a ozdob. „Sweet table“ se dá krásně sladit s barevnou a stylovou škálou na svatbě, ozdobit květinami, svíčkami, nápisy a jinými dekoracemi. Zřejmě proto si získal takovou oblibu i u nás.

2. Flower girls

I vy budete mít na svatbě malé roztomilé holčičky, které obsypou okvětními lístky květin svatební uličku? Nuže, tato rozkošná tradice pochází z Anglie. Malé družičky mají podobné šaty jako nevěsta, aby jí, podle tradice, nepokazily štěstí. Plátky květin symbolizují krásný a šťastný život novomanželů.

3. Barevné svatební šaty

Bílé svatební šaty jsou v současnosti pro mnohé nevěsty nuda. Sahají po odvážných barvách a vzorech. Příkladem jsou jim nevěsty v Indii. Jejich svatební oděv je totiž pestrobarevný a zdobený tak krásné, že po barvách touží i české nevěsty. Typickou barvou svatebních šatů pro indické nevěsty je červená se zlatými detaily.

4. Stejné šaty pro družičky

Viděla jste alespoň jeden americký film, ve kterém se konala svatba? Tak vám jistě neušlo, že právě v USA mají družičky šaty jedné barvy. Oblíbenou kombinací jsou také šaty ve stejném barevném odstínu nebo šaty podobného střihu. Obecně platí, že dámy pozvány na svatbu by na tuto slavnost neměly zvolit šaty bílé nebo černé barvy.

5. Ohňostroj

Stále častěji si české páry připravují pro hosty půlnoční ohňostroj. Díky tomuto nebeskému divadlu se dají vykouzlit krásné svatební fotky a zároveň je to způsob, jak dodat svatbě šmrnc a luxus. Pomyslnou královnou ohňostrojů je Čína. Právě tam je ohňostroj součástí každé svatby.

6. Házení rýže

Rýže neroste na našich polích. Dovážíme ji z dalekých zemí Asie. A právě odtud pochází i zvyk házet ji na novomanžele. Když ji svatební hosté házejí na pár, přejí jim tímto gestem plodnost a zdravé potomky.

7. Rozbíjení talíře

Řeknete si, takové typické, to snad nechybí na žádné české svatbě. Přesto je rozbíjení talíře před novomanželi zvyk z Izraele. Střepy jsou již od nepaměti symbolem štěstí, a to přece nesmí na svatbě chybět.

8. Únos nevěsty

Tento neoblíbený zvyk vymysleli Němci. Princip únosu je stejný jako u nás. Ženichovi kamarádi unesou nevěstu do nejbližšího podniku a on ji pak, chudák, hledá. A kdyby jen to. Kromě nalezené nevěsty ho čeká i účet za konzumaci, který musí zaplatit.

9. Několik šatů na svatbě

Svatební, taneční a popůlnoční. Tyto šaty si během svatební noci převlékne česká nevěsta. A co ta v Číně? Tam se nevěsta převléká na obřad, hostinu a party. Skoro jako u nás, co říkáte?

10. Něco modrého, něco starého, něco půjčeného…

… je typické pro americké nevěsty. A určitě i pro ty naše, české, vždyť přípravná alba našich nevěst jsou plná modrých podvazků či šperků po babičce.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?