Jaké jsou výhody a nevýhody zimní svatby?

 • 21. zář 2020
 • Kateřina Pilařová
 • iStock

Se zvýšenou oblibou venkovních obřadů a svatebních hostin s grilováním a venkovním posezením stoupá počet manželství uzavřených v pozdním jaře, létě a brzkém podzimu. Zimní svatby však také mají svou kladnou stránku, mnohdy nedoceněnou. Pokud uvažujete o obřadu v zimě, ale stále si nejste jisti, zda je to dobrý nápad, seznamte se s výhodami a nevýhodami zimní svatby.

A co zaručeně potěší zimní nevěsty? Široký výběr svatebních šatů a volné koordinátorky.

nevýhody zimní svatby

Dodavatelé

Kapela, fotograf, catering, kadeřnice… Každý, koho jste si vyhlédla, už má váš termín obsazený. Nikdo samozřejmě nemůže říct, že by se vám to nemohlo stát i v zimě, ale přece jen je větší pravděpodobnost, že s tím nebudete mít takový problém. U někoho dokonce můžete získat zimní slevu. Jen pozor na plesovou sezónu, někteří dodavatelé mohou mít termíny obsazené právě kvůli ní.

Prostory

Problém, který zná každá nevěsta – sehnat prostor pro hostinu. Oblíbená místa bývají obsazena až dva roky dopředu a nejedna svatba se oddaluje právě kvůli tomu. V zimě budete mít určitě mnohem větší výběr volných míst, ale pozor! V létě můžete využít i nevytápěné prostory jako jsou stodoly a párty stany, u zimních svateb si na to musíte dát pozor a dopředu si zjistit, zda se určité místo dá dostatečně vytopit.

Obřad, obřad venku a noční obřad

Napadlo vás někdy, jak by vypadal zimní obřad venku? Poletující vločky, sněhové závěje a magická nálada. Nenechte se odradit chladem, civilní obřad je většinou celkem krátký a těch dvacet minut hosté venku vydrží. Nebojte se venkovního obřadu. Sníh, led, rampouchy. Zimní krajina vyčaruje atmosféru jako z pohádky.

Samozřejmě nikdo nezaručí, že nasněží, nebo že nebude foukat silný vítr, pršet nebo hustě sněžit. Pro tyto případy je lepší mít připravenou i vnitřní variantu. Každopádně počasí vám nikdo nezaručí ani v létě. A pokud toužíte po nočním obřadu plném světýlek, svíček a tajemna? V zimě nemusíte čekat až do deseti hodin než se setmí. Tma je už v šest hodin a pak vás čeká ještě dlouhý večer.

Mrznoucí hosté a jiné nevýhody zimní svatby

Ať jste se rozhodli pro zimní venkovní obřad nebo jen přejíždíte po obřadu na jiné místo s tím, že se někde chvíli čeká, hosté často podcení své oblečení a venku promrznou. Postarejte se o ně, dopředu je upozorněte, aby se teple oblékli. Zřiďte šatnu a umožněte jim přezutí zimní obuvi a odložení kabátů. Zajistěte deky a teplé pití, pro děti čaj a pro dospělé svařák, punč nebo grog.

Úžasná zimní atmosféra na svatebních fotkách vs. málo denního světla

Zasněžená zimní krajina, stromy obalené sněhem, rampouchy, padající vločky, saně tažené koňmi, dětské sáňky, sněhulák… Zima přináší nepřeberné množství nápadů na originální svatební fotografie a také jedinečnou kouzelnou pohádkovou atmosféru. Pamatujte ale, že zimních slunečních dnů bývá minimum, a že nemusí vyjít ani ten sníh. Pozor na nedostatek denního světla, které může fotografování stížit. Fotografování venku je vhodné naplánovat nejlépe mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou a mít připravený záložní plán pro špatné počasí.

Neokoukaná zimní výzdoba

Kolem vánoc můžete využít vánoční motivy jako soby, dárečky, sněhuláky, vločky a stromečky. Originální a neotřelá je výzdoba v ledovém stylu – umělý sníh, který se dá koupit ve spreji a vypadá jako opravdový, nebo umělá námraza. Výzdobu na stoly lze udělat velmi levně a krásně pomocí větví z jehličnatých stromů, šišek a jiných přírodních materiálů.

Originální rozlučka se svobodou

Zima přináší výhody i při aktivitách před svatbou, jako je rozlučka se svobodou. Originální rozlučku můžete připravit na chatě v horách a spojit ji s víkendovým lyžováním. Levnější verze, ale teké neotřelá, je rozlučka se svobodou na bruslích nebo třeba na kopci na bobech či sáňkách. Dají se připravit různé závody a soutěže, které zaručí skvělou zábavu. Jen buďte opatrné, ať neskončíte se zlomeninou nebo omrzlinami.

Pár bonusů na závěr

Trochu nečekaný klad je pro ty, kteří z nějakého důvodu spěchají a chtějí mít svatbu co nejdříve. V zimě ji lze naplánovat během měsíce díky větší dostupnosti služeb. A závěrem jedna ze zjevných výhod je ta, že nic neteče, ať už to jsou dorty a zákusky nebo make up. Tak jak jste se rozhodli? Láká vás zimní svatba?


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?