Svatební plánovač (86): 6 věcí, které byste neměla dělat hned po zasnoubení

 • 22. lis 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Abyste si období zasnoubení a plánování svatby nepokazila hned v začátcích, dejte si pozor, jak budete postupovat hned po zásnubách. Těchto šesti věcí se určitě vyvarujte.

1. Nikomu nic neslibujte

Nejhorší, co můžete hned po zasnoubení udělat, je začít slibovat věci, které možná nebudete moci dodržet. Ať už jde o zvaní lidí na svatbu nebo schvalování něčích nápadů či nabídek, rozhodně to nedělejte.

Vyjádření typu: „Samozřejmě, že jsi pozván na svatbu.“ / „Ano, můžeš přijít i s přítelem.“ / „Budeme rádi, když nám přijedete hrát na svatbu.“ / „Určitě můžeš pomáhat s výzdobou“ a podobná si nechte na období, kdy věci skutečně promyslíte, dohodnete se na rozpočtu a postupu a budete moci své přísliby opravdu dodržet.

2. Nezařizujte se bez přemýšlení

Po zásnubách si ponechte dost času na rozmyšlenou dalšího postupu a detailů ohledně svatby, abyste pak nelitovala některého svého předčasného rozhodnutí. Nepouštějte se do obcházení dodavatelů, když nemáte ujasněno, jak vlastně by měla svatba vypadat, respektive, kde nebo kdy se bude konat.

A za žádných okolností nic nenakupujte! Pokud ještě nemáte ujasněnou představu o svatbě (a tím myslím nejen ve vaší hlavě, ale i ujasněnou s partnerem), dejte si pozor na ukvapené nákupy. Ty krásné botičky, které jste viděla ve výkladu, vám možná vůbec nebudou ladit s šaty, ty drobné ozdůbky, které sice ještě nevíte, jak použijete, ale musíte je mít, pravděpodobně nakonec vůbec nepoužijete, a ubrousky, které jste koupila za tak výhodnou cenu, nemusejí ladit k výzdobě.

3. Nerozhodujte o ničem bez partnera

Vybírat něco bez toho, abyste si to prošla s partnerem, je jedna z nejhorších věcí, kterou můžete při plánování svatby udělat. Nezapomínejte, že svatba je o vás obou, a proto byste oba měli mít stejné právo rozhodovat o jejím plánování.

Pokud vám partner neřekne, že můžete rozhodovat i za něj, nedělejte to. Bude se cítit vynechaný, a pokud náhodou vyberete něco, co se mu nelíbí, nebo něco, o čem chtěl rozhodovat s vámi, může to vyvolat zbytečnou hádku a celé plánování vám to jen zkomplikuje a znepříjemní.

4. Neprozrazujte detaily

Pokud máte již nějakou představu o svatbě, nebo dokonce velmi konkrétní představu, jak by měl váš velký den vypadat, nechte si ji zatím pro sebe. Když hostům hned prozradíte všechny detaily, nebudete je mít čím překvapit. Kromě toho, čím více toho řeknete, tím více názorů vyslechnete.

Říká se – 100 lidí = 100 chutí a každý, komu budete o svatbě vyprávět, bude mít vlastní názor, nebo dokonce nápady, jak to dělat lépe. V začátcích to může být pro vás zbytečně matoucí a stresující, proto raději sdílejte informace postupně, po částech, a nezacházejte do přílišných detailů, pokud to není nutné.

5. Nechoďte hned kupovat svatební šaty

Přiznejme si to, každá žena si při slově svatba představí nádherné svatební šaty. A vybírat šaty na svatbu je pro většinu nevěst tím nejlepším zážitkem a „úkolem“, na který se těší nejvíce. To však neznamená, že byste hned po zásnubách měla začít obíhat svatební salony. Nejdříve vyberte datum a místo, zamyslete se na stylem, ve kterém chcete svatbu mít, a podle toho potom začněte hledat svatební šaty.

Občas se totiž stává, že se nevěsty uspěchají a zarezervují si svatební šaty hned po zásnubách a pak s odstupem času zjistí, že se jim dané šaty až tak nehodí k lokalitě nebo stylu svatby, případně později objeví podobné šaty někde levnější a pak je mrzí, že se s nákupem unáhlily. Nebojte se, nemáte kam spěchat. Vše ve správném čase.

6. Neplánujte

Poslední věcí, které byste se měla vyhnout hned po zasnoubení, je začít okamžitě s plánováním svatby. Období zasnoubení byste si měla užít, stejně jako svatební přípravy. Zbytečně nespěchejte, vychutnejte si čerstvé zasnoubení, oslavte to se všemi přáteli, známými a rodinou a až potom, když prvotní nadšení opadne, se pusťte do svatebních příprav.

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?