15 základních tipů a triků na správné plánování svatby

  • 10. srp 2020
  • Silvia Blahovcová
  • iStock

Při plánování svatby je dobré se na některé věci dopředu připravit a jiné jednoduše zvládnout tak, jak přijdou. Jsou však věci, na které byste rozhodně neměla zapomínat, ani je podcenit. Přinášíme vám 15 tipů a triků, jak správné plánovaní svatby udělat tak, abyste zazářila.

správné plánování svatby

1. V první řadě hosté

Možná se vám to bude zdát přehnané, ale dříve, než se pustíte do jakéhokoli plánování, je vhodné mít alespoň přibližný přehled, kolik hostů plánujete pozvat. Platí, že na jednoho hosta byste měli počítat alespoň s 5 metry čtverečními prostoru. Na základě toho lze vybrat místo hostiny. Možná se vám to zdá hodně, ale když vezmete v úvahu stoly, personál či různé dekorace nebo parket, je to skutečně tak.

2. Stanovte si datum

Zjistěte si předem, zda se v den, který jste si zvolili na vaši svatbu, nebude konat v okolí nic, co by mohlo narušit její hladký průběh. Myslete na dopravu, ubytování či jiné poskytovatele služeb, kteří by mohli být v tento den úplně nezastihnutelní.

3. Poslouchejte matku přírodu

Víme, že v dnešní době je zřejmě náročnější počítat s nějakým počasím, avšak určitě vycházejte z toho, že v létě může být extrémně horko a v zimě naopak velmi chladno. Myslete na klimatizaci či dostatečné vytápění svatebních prostor. Stejně nezapomínejte na různé doprovodné jevy, jako například zvýšené množství komárů či větší pravděpodobnost deště. Mějte vždy připraven plán B.

4. Myslete na všechny výhody

Všude se ptejte na možné slevy a zvýhodněné nabídky, za zeptání rozhodně nic nedáte a můžete získat mnoho.

5. Dejte na doporučení

Pokud váš fotograf spolupracuje s konkrétním svatebním moderátorem (starosvatem) či kameramanem, a prostor, ve kterém se bude konat svatba, pravidelně zdobí konkrétní dodavatel, vsaďte na doporučení a zažitou spolupráci.

6. Sestavte si seznam

Finance jsou oblast, která vás nepustí. Dejte si tedy finanční strop a všechny položky si rozpočítejte na osobu. Pokud budou celkové náklady rozpočítány takto, neměl by pro vás být v případě zoufalství problém vyškrtnout několik hostů, což značně sníží váš rozpočet.

7. Informujte se, co všechno máte v ceně

Dopředu se všemi dodavateli a profesionály dohodněte, co všechno je v ceně, co je nad rámec a kolik to bude stát.

8. Myslete na rezervu

Váš svatební rozpočet by měl být složen na základě následujícího vzorce. Přibližně 50 % na hostinu, 10 % výzdoba, 10 % zábava – DJ, kapela, moderátor, doplňkový program, 10 % oděvy, 10 % video a kamera, 3 % tiskoviny, 2 % různé dárky, 5 % rezerva.

9. Počkejte na správný okamžik

Někdy plánování na poslední chvíli může hrát ve váš prospěch. Čím blíže se k vašemu termínu nacházíte, tím větší máte vyjednávací sílu. Jelikož většina párů vybírá svatební místo či dodavatele zhruba půl roku před svatbou (pokud ne dříve), oslovení dodavatelů na váš termín 2 měsíce před svatbou vám může ušetřit nemalé finance. Musíte ale myslet i na kvalitu a dostupnost služeb.

10. Připravte se na odmítnutí

Víte, že v průměru 10 až 20 % pozvaných hostů se vaší svatby pravděpodobně nezúčastní? Samozřejmě, záleží i na místě a charakteru svatby, toho, kolik zahraničních či daleko bydlících hostů zvete, či načasování vašeho oznámení. Připravte se na to dopředu.

11. Stanovte si pravidla ohledně dětí

Máte pouze čtyři možnosti. Přivítat děti s otevřenou náručí, rozhodnout se pro zábavu pro dospělé, umožnit účast dětí nejbližší rodině nebo zajistit pro děti hlídání. Abyste předešli ranění některých citů, je nejlepší vyhnout se tomu, že některé děti budou na vaší svatbě vítané a jiné ne.

12. Upřednostněte nejbližších lidí

Do seznamu hostí si doplňte prioritní skupiny. Nejbližší rodinu, přátele na začátek, následně postupujte tetami a strýci, bratranci a vzdálenějšími přáteli. Pak doplňte sousedy, kolegy a podobně. Pokud budete muset udělat nějaké škrty, postupujte jednoduše odzadu seznamu.

13. Dejte přesné pokyny k místům konání

Připravte pro své hosty malé mapky, přesné adresy místa konání, obřadu i hostiny, případně připojte možnosti dopravy na dané místo. Zjistěte, zda někdo nepotřebuje pomoc s dopravou. Připojte i všechny podstatné pokyny týkající se vaší svatby.

14. Seřaďte si náklady a jejich prioritu

Určete si priority i v oblasti jednotlivých prvků vaší svatby a určete prioritu i svým nákladům. Pokud jsou pro vás designové šaty na prvním místě, možná budete muset trošku ušetřit na výzdobě nebo oznámeních. Naopak, pokud jsou pro vás prioritní prostory a jídlo, můžete zkusit ušetřit na vašich oděvech.

15. Ujistěte se, že vaši hosté budou v obraze

Možná si řeknete, že toto by měl mít na starosti zvukař či moderátor v místě, kde se bude konat hostina, ale zasedací pořádek si sestavujete vy sami, ujistěte se tedy, že všichni hosté budou vidět na všechny podstatné části svatby. Jak na váš svatební stůl, tak i na parket, kde se bude odehrávat první tanec či jiný program. Stejně podstatné je zjistit, jaké nazvučení má místo, kde plánujete obřad, a zda opravdu všichni hosté uslyší vaše svatební sliby. Vždyť proto vlastně všichni přijdou. :-).


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?