Svatební zvyky, které by neměly chybět na žádné svatbě!

 • 6. čvc 2021

Říká se, že svatební den je jedním z nejkrásnějších dnů v životě ženy. Čekáme na něj dlouhou dobu, a když ten den nastane, máme hlavu plnou starostí. Příprava je dlouhá, trvá několik měsíců, aby celý svatební den byl opravdu tím nejkrásnějším dnem v našem životě. Ať už jde o malou, nebo velkou svatbu, příprava bývá důkladná, zároveň však stresující. Je třeba zajistit vše, od výběru místa, přes šaty, kadeřnici, prstýnky až po průběh celé svatební hostiny.

Jedním takovým důležitým prvkem jsou i svatební zvyky, které před sňatkem, ale i po něm nesmějí chybět. Každá země, ale také každý kraj mají své svatební zvyky. Nás především zajímají svatební zvyky, které jsou časté u nás, v Čechách a na Moravě.

Svatební zvyky v Čechách a na Moravě

Odebírka

Kdysi byla tradičním zvykem, dnes se s ní setkáme již zřídka, protože mladí lidé v dnešní době jsou zvyklí žít ve společné domácnosti už delší dobu před svatbou. Jde o jistý způsob poděkování rodičům za péči. Mladý ženich přijde do nevěstina domu požádat rodiče nevěsty o ruku jejich dcery a společně jim poděkují za lásku, péči a ochotu.

Přenášení přes práh

Ženich před vstupem do místnosti přenáší svou mladou nevěstu přes práh. Chce tak oklamat zlé duchy, kteří jsou pod prahem a hlídají dům. Je to jeho začátek v ochraňování své manželky a symbolizuje také začátek nového života.

Rozbíjení talířů

Tento zvyk se praktikuje hned po obřadu. Mladý novomanželský pár dostane na talíři přípitek a po společném připití se talíř rozbije hozením o zem. Novomanželé dostanou smetáček s lopatkou a společnými silami musejí rozházené střepy zamést.

Tato tradice má dva smysly. Jedním je, že střepy přinášejí štěstí, a druhým je spolupráce novomanželů, jejich zájem řešit problémy společně, a tak udržovat svůj vztah.

Společné jedení polévky

Novomanželé dostanou jen jeden talíř s polévkou a lžící, navzájem se musejí krmit. V této tradici se poukazuje na spolupráci a pomoc druhému a zároveň na společný majetek. Důležitou součástí šťastného manželství je i podělit se s druhým o vše, co máme.

První manželský tanec a rodičovský tanec

Začíná po prvním hlavním jídle a manžele při tanci doprovází obvykle slavnostní valčík. Po první polovině společného prvního manželského tance se ženich s nevěstou rozdělí, ženich dále tančí s nevěstinou matkou, nevěsta se ženichovým otcem. Tímto se svatební zábava otevře a přidají se i ostatní svatební hosté.

Společný tanec symbolizuje soudržnost a sehranost novomanželů.

Čepení nevěsty

Je vrcholem celé svatby v závěru svatebního dne o půlnoci. Nevěstě se sundá závoj, který obvykle sundává první družička, a připne čepec, ženichovi se dá na hlavu klobouk. Společně přísahají na vařečku, družbové je na židlích zvednou do výšky, kde si opět připijí na svou lásku a šťastné manželství. Čepení nevěsty znamená přechod ženy ze svobodného stavu do stavu manželského, čímž se její život výrazně změní.

Svatebních zvyků, které se v Čechách a na Moravě dodržují, je nepočítaně. My jsme vám nabídli ty nejčastější, které se praktikovaly v minulosti a praktikují se dodnes. V dnešní době se dělají i malé svatby, jen s rodiči, sourozenci a svědky, ale proč bychom si tento významný den nezkrášlili krásnými svatebními zvyky, které za dob mládí našich maminek, babiček i prababiček nesměly chybět na žádné svatbě?

Profesionálové
0
SVATBY A EVENTY S N...
Pořádání svateb (svatební agentury a koordinace)
Plánování, organizace, koordinace svateb. Svatby na klíč. Svatby bez starostí.
Celá ČR

Autor článku: Jana Alušicová / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?