5 tipů, díky kterým budou vaše svatební fotografie prostě úžasné!

 • 29. srp 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Svatební fotografie jsou doživotní památkou vypovídající příběh zpečetění lásky dvou zamilovaných lidí. Protože vám zdařilé svatební fotografie budou i po letech připomínat váš velký den D, důkladná příprava je mimořádně důležitá. Přečtěte si našich 5 rad, které vám pomohou k tomu, aby vaše fotografie ze svatby byly opravdu dokonalé.

1. Důkladný výběr fotografa

Prvním a nejdůležitějším úkolem je výběr správného svatebního fotografa. Ještě předtím, než oslovíte nějakého profesionála, pozorně si přečtěte recenze na internetu a zobrazte si jeho práci. V žádném případě nechceme zpochybňovat kvality fotografů, avšak ne všichni se specializují na focení svateb. Přestože „cvaknout“ novomanžele by pravděpodobně zvládli všichni, nemusejí mít dostatek rekvizit a zkušenosti.

2. Ideální čas na fotografování

Většina novomanželů upřednostňuje focení v exteriéru. Protože kvalita fotografií pořízených u romantického jezera či na poli plném rozkvetlých slunečnic záleží nejen na šikovnosti fotografa, ale i na počasí, konkrétně na slunci, měli byste se se svým fotografem předem dohodnout na přesném místě a čase focení.

Přesto, že svatební den bude plný povinnosti, pokuste se na focení vyčlenit čas, kdy sluneční paprsky nebudou příliš silné a agresivní. V letních měsících jsou na focení nejideálnější podmínky v dopoledních hodinách, přibližně mezi 9. až 10. hodinou, nebo v odpoledních hodinách, přibližně kolem 19. hodiny. V této době dopadají sluneční paprsky na obličeje tak, že nevytvářejí žádné nežádoucí stíny či kruhy pod očima, a v odrazu slunečního svitu má pleť přirozený zlatavý nádech.

Problémem však je, že většina nevěst je v uvedeném čase buď u kadeřníka, nebo již na tanečním parketu. Řešením je fotografování v jiných hodinách (čímž potrápíte i ty zkušenější fotografy), nebo přesun svatebního focení na jiný den. V tomto případě je však třeba počítat s tím, že budete muset znovu absolvovat návštěvu kadeřnice a vizážistky, či dokonce znovu si zapůjčit svatební šaty, pokud to nestihnete den či dva po svatbě.

Pokud přece jen trváte na svatebním focení v den sňatku a upřednostňujete focení až po obřadu, měla byste počítat s tím, že váš make-up po dojemných slovech z obřadu už nebude takový jako dopoledne a že váš účes bude kromě sponek zdobit i rýže či lupeny květů, které nadšení svatebčané házeli u východu z kostela. Kromě toho se můžete setkat s nepochopením spojeným s vaší nepřítomností na svatební hostině. Pokud se rozhodnete pro svatební focení hned po skončení obřadu, riskujete hladové a nervózní hosty čekající na váš návrat. Takový stres a nervozita se přenesou i na vás a nefalšovaný úsměv a radost budete na svatebních fotografiích později hledat marně.

3. Výběr místa focení

V případě příznivého počasí se výběru místa vzniku svatebních fotografií meze nekladou. Ať už se rozhodnete fotit v rozkvetlé zahradě či v okolí starého zámku se starodávnými zdmi v pozadí, budou vaše fotografie dozajista hezčí než fotky, které vznikly za zdmi ateliéru.

Pokud však nemáte na výběr, a z různých důvodů jste se rozhodli pro focení v interiéru, vsaďte na zajímavé prostory, jakými jsou například hrady, zámky, zámečky či stodola. V tomto případě je však třeba předem získat od majitele nebo od správce budovy povolení k fotografování.

V některých prostorách je tato služba zpoplatněna, takže nebuďte zaskočená, když od vás budou správci požadovat nemalý poplatek. Cena se podle exkluzivity prostor pohybuje od 150 do 5 000 Kč.

Extravagantnější páry se dokonce mohou nechat vyfotit v lanovce, na horském štítu, v kabině letadla či v létajícím balonu.

A pokud vy nebo váš manžel milujete plachtění a vůni moře, vaše fotografie by měly být zaručeně na lodi nebo alespoň v přístavu.

4. Fotografování s rekvizitami

Mnohé nevěsty si k šatům ihned pořídí i bílý krajkový slunečník, rukavičky, kožíšek či korunku do vlasů. V případě svatebních fotografií platí, že méně je někdy více. Přesto, že jste si všechny zmíněné rekvizity pořídila, nemusíte se ve všech najednou i fotit.

Aby fotografie odrážely váš charakter, můžete se ve svatebních šatech nechat vyfotografovat na své motorce nebo na vlastním koni. Populární jsou i sportovní rekvizity, například fotbalový míč pod sexy nožkou nevěsty a kopačky na nohou ženicha.

Na svatebním focení dozajista nesmí chybět ani váš malý čtyřnohý miláček. V tomto případě si však přizvěte někoho, kdo po skončení focení odnese vašeho pejska či kočičku domů.

5. Vhodný make-up a vizáž

Svatební make-up by měl jen podtrhnout přirozenou krásu ženy. Vyhněte se příliš velké vrstvě make-upu a vulgárnímu líčení očí a rtů. Na fotografiích nevypadají hezky ani třpytky či glitry nad očima nebo ve vlasech.

Snažte se, aby vaše pleť, zuby, vlasy i nehty byly během svatebního focení upravené, ale zároveň přirozené a jemné. Čím méně bude muset váš fotograf retušovat (například zmiňované glitry vytvářející nad očima nehezké odrazy), tím více budou vaše fotografie přirozenější a hezčí.

Pozor si dávejte i na nadměrné slunění. Příliš tmavá, či dokonce spálená červená pokožka působí v kombinaci se sněhobílými šaty nepřirozeně, ba dokonce komicky. Velmi kontrastně vyzní zejména tehdy, pokud takto opálená nevěsta stojí vedle světlého ženicha od hlavy k patě oděného v tmavém oblečení.

Pokud máte více otázek ohledně přípravy na fotografování, neváhejte se obrátit na zkušeného fotografa, který vám určitě s radostí poradí vše, co potřebujete vědět.

Inspirace pro romantické svatební fotografie:

DALŠÍCH 160 INSPIRACÍ…
Kompletní album

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?