Svatba v těhotenství: Jak ji zvládnout bez komplikací?

 • 21. srp 2020
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

V první řadě musíte vědět, že vdávat se s bříškem není žádná ostuda, ani celoživotní tragédie. Dítě je dar za každých okolností, a dokonce i vaše svatba v těhotenství může být přesně tak skvělá, jak jste si ji vždy představovala. Stačí se správně psychicky naladit a připravit se na možné nepříjemnosti spojené s těhotenstvím.

Šaty a svatba v těhotenství

Vybrat si ty správné šaty je alfou a omegou celého dne. Jednak kvůli vašemu komfortu a také estetice. Při volbě přihlížejte ke svému vkusu a fázi těhotenství, ve které se nacházíte. Pokud jste v druhém nebo třetím trimestru, je vhodné zvolit šaty empírového střihu (od prsou dolů rozšířené), který vám dodají eleganci a pohodlí. Jsou to tzv. těhotenské šaty, kterými dáte okolí najevo, že se za své těhotenství nestydíte. Zaručí vám pohodlí a krásně zvýrazní bříško.

Další možností jsou klasické svatební šaty (do prvního trimestru), které se dají povolit a přizpůsobit rostoucímu bříšku. Vyberte si je tehdy, pokud chcete bříško zakrýt. Jejich nevýhodou může být, že pokud budou velmi stažené, tlačí na plod.

Pokud nade vše milujete své těhotenské bříško, směle sáhněte po upnutých šatech. Právě tento typ šatů je v současnosti mezi nevěstami nejvíce oblíbený. Ideální je dát si ušít svatební šaty na míru. Ale ani šaty půjčené ze salonu nemusí zklamat, pokud personál hned v úvodu informujete, že jste těhotná. Díky tomu vám dokonale poradí a přizpůsobí šaty tak, abyste byla dokonalá. Vhodným doplňkem jsou podpůrné kalhotky a pás určené speciálně pro těhotné ženy. Jsou skvělými pomůckami během aktivní svatební zábavy.

Závoj, boty a prstýnek

Pokud navzdory všem varováním stále uvažujete o vyšších podpatcích, rychle na ně zapomeňte. Platí pravidlo, že čím vyšší stupeň těhotenství, tím nižší podpatky. V každém případě mějte připravenou i alternativu na přezutí. Je možné, že kvůli těhotenství budete mít oteklé nohy, proto svatební boty vybírejte těsně před termínem svatby. Do kufříku první pomoci si přibalte i gely na oteklé nohy a masážní váleček.

Stejně zvažte i délku závoje. Ujistěte se, zda jeho délku bez problémů zvládnete, ale i tak vyberte raději kratší variantu. Co se týče výběru prstenu, je lepší vybrat prsten, která vám padne ještě před otékáním prstů. K němu si pořiďte napodobeninu, trošku větší prsten, který použijete pouze na ceremonii, pokud váš skutečný prsten nezasunete na prsteníček. Další možností je dohodnout s klenotníkem zmenšení obroučky po porodu.

Těhotenská nevolnost

Nevěsty nejvíce odrazuje od svatby v těhotenství právě nevolnost. Pokud je váš první trimestr opravdu těžký a cítíte se často špatně a unaveně, bude opravdu lepší, když svatbu odložíte. Pamatujte, nejde o to, čím dříve svatbu „odbýt“, jen aby nějaká byla. Jistě si ji chcete co nejvíce užít, a to se bohužel ve špatném zdravotním stavu nedá. V případě, že ji i tak nechcete odkládat, pokuste se předejít nevolnostem alespoň takto:

 • Snažte se vyhýbat nepříjemným a těžkým vůním a vynechte i svatební parfém.
 • Pijte dostatek čisté vody a vyzkoušejte zázvorový čaj, vodu s citronem a cukrem či kolu (malé množství, protože kofeinové nápoje nejsou pro těhotné ženy vhodné).
 • Na trhu existují například zázvorové bonbóny na těhotenské nevolnosti. Určitě na ně nezapomeňte, když si budete balit kufřík první pomoci.
 • Snažte se nemít prázdný žaludek a jíst menší dávky a častěji.
 • Nejezte příliš kořeněná a kyselá jídla.
 • Nepřepínejte se během svatební zábavy a dopřejte si odpočinek.

Výhody svatby v těhotenství:

 • Dítě se narodí do manželského svazku.
 • Váš manžel bude automaticky považován za otce dítěte. Nesezdaní biologičtí rodiče mají možnost (ne povinnost) určit otcovství na matrice nebo soudu.
 • Od zaměstnavatele máte oba nárok na pracovní volno s náhradou mzdy na jeden den k účasti na vlastní svatbě.
Svatba v těhotenství

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?