I vy přemýšlíte nad snubními prsteny ze stříbra?

  • 31. kvě 2018
  • Michaela Forrová
  • isifa / Shutterstock

K svatebnímu obřadu donedávna neodmyslitelně patřily zlaté prsteny. Modernizace v klenotnictví však přinesla několik inovací a novinek. Dnešní novomanželé se častokrát snaží pokrýt všechny svatební výdaje z vlastní kapsy.

Jelikož koupě zlatých či platinových prstenů stáhne z finančního rozpočtu nemalou částku, stále více snoubenců odchází z klenotnictví s prsteny vyrobenými ze stříbra. Pokud koupi stříbrných prstenů zvažujete i vy, nedejte se odbýt konzervativními maminkami a zuřivými tchyněmi. U prstenů totiž neexistuje žádné pravidlo, které by předepisovalo, že by prsteny musely být bezvýhradně zlaté.

Po zlatě je stříbro nejpoužívanějším materiálem, ze kterého mohou být snubní prsteny vyrobeny. Vzhledem k tomu, že stříbro je samo o sobě příliš měkké, musí být smícháno s jinými kovy, které dodávají výrobkům ze stříbra pevnost, odolnost a lesk. Nejčastěji je stříbro dostupné v 92,5% čisté slitiny. Tato hodnota označuje ryzost stříbra.

Výhody stříbrných šperků

Snad největší výhodou stříbrných prstenů je fakt, že jsou podstatně levnější než snubní prsteny ze zlata nebo z platiny. Jednoduchý stříbrný prsten seženete i za 1 000 Kč za kus, což je v porovnání s prstenem z bílého nebo růžového zlata čtvrtinová cena. Podezřele levným stříbrným prstenům se však raději obloukem vyhněte.

I tak levný kov, jako je stříbro, bývá často nahrazen jiným, levnější variantou je například měď. V takovém případě je stříbro použito pouze na povrchu prstenu, čímž samozřejmě klesá kvalita, hodnota a životnost.

Stejně jako u zlatých či platinových šperků, můžete si vybrat prsteny různé tloušťky, barvy a také to, zda budou lesklé, matné nebo dokonce kombinované. Populární jsou zejména stříbrné prsteny měděné barvy, zdobené menšími zirkony. Pokud vás nabídka prstenů v klenotnictví nenadchla, můžete si je nechat vyrobit dle vlastního návrhu. Průměrná doba výroby prstenů na míru je přibližně tři týdny.

Výhodou je i fakt, že množství mladých lidí upřednostňuje stříbro před žlutým zlatem. Stříbrný prsten tak lze snadno sladit se stříbrnými náušnicemi, stříbrnými náhrdelníky nebo náramky. Na rozdíl od šperků z chirurgické oceli, které jsou stříbrným prstenům na první pohled podobné, je do nich možné bezpečně osadit i dražší kámen nebo zirkon.

Díky tomu, že jde o relativně měkký kov (na Mohsově stupnici tvrdosti minerálů, se stříbro nachází stupni 2,5), si můžete na prsten nechat vygravírovat své a partnerovy iniciály nebo nějaké krátké, romantické motto.

Nevýhody stříbrných prstenů

Měkkost stříbra s sebou přináší i nevýhody. Při každodenním nošení lze prsten snadno poškrábat a zničit. Pokud jste se již pro stříbrné prsteny definitivně rozhodla, doporučujeme vybrat širší, mohutnější prsteny, které odolají tlaku z vnějšího prostředí a ani po dlouhých měsících či letech nošení se nezdeformují.

Stříbrné šperky vyžadují pravidelné čištění a údržbu. Vlhký vzduch a kontakt s mastnou pokožkou způsobují, že časem zajdou a ztratí svůj lesk. Nejeden z nás už má zkušenost s tím, že stříbro po čase zčerná a je třeba ho vyčistit. V současnosti je na trhu množství výrobků určených k čištění. Zkušené hospodyňky navíc znají množství levných domácích receptů a triků, jak stříbrným šperkům vrátit jejich ztracený lesk. Údržba tak následně není velmi fyzicky ani finančně náročná. Někteří sběratelé však právě takový vintage vzhled preferují.

Pokud se chcete zoxidovanému stříbru vyhnout, doporučujeme sáhnout po prstenech, které jsou potaženy tenkou vrstvou rhodia. Rhodium je ušlechtilý kov, který patří do skupiny platinových prvků a vyznačuje se barevnou stálostí, tvrdostí a odolností vůči externím vlivům, jakými jsou například světlo, vlhkost nebo agresivní lidský pot. Stříbrné šperky s takovou povrchovou úpravou jsou navíc navlas stejné jako šperky z bílého zlata. Ty se totiž v konečné fázi výroby také potahují rhodiem.

Jelikož rhodium je odolnější než zlato či stříbro, jeho cena je podstatně vyšší. Aby nedošlo k nepřiměřenému nárůstu ceny šperků, rhodium je na stříbrné šperky nanášené v tloušťce přibližně 0,5 až 1,5 mikrometru. Jelikož jde o skutečně tenkou vrstvu, je třeba dbát na to, aby se rhodium z obroučky nesetřelo.

Rhodium se na povrch šperku nanáší elektrolytickou technologii. Důležité je dbát na to, aby byl šperk před takovou úpravou důkladně očištěn a odmaštěn. I zde totiž platí, že čím lépe je prsten očištěn, tím hezčí je po úpravě. Ale pozor! Pokud si zlatník nedá při přípravě dostatečně záležet, porhodiování jakékoliv nedokonalosti zvýrazní!

Rhodiovaný šperk můžete aplikovat do čističe kovů, leštit speciální hadříkem na stříbro nebo mýt pod vodou. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, je již výše zmíněné mechanické opotřebení.

V případě, že hledáte šperk za rozumnou cenu, který má určitou hodnotu i eleganci, je vhodný pro každou příležitost a nevadí vám, že se o něj budete muset pravidelně starat, je stříbrný prsten tou správnou volbou.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?