Zkouška šatů v svatebním salonu: 10 věcí, na které je třeba myslet

 • 19. dub 2021
 • Zuzana Grossmann
 • isifa / Shutterstock

Právě jste se zasnoubila, nebo už prstýnek nějaký čas nosíte, a ve svých představách se už přenášíte na místo, kde si společně řeknete své Ano. Kráčíte uličkou v krásných bílých šatech. Jaké jsou? Jednoduché se saténovou sukní a lehkým vrškem na ramínka nebo s nadýchanou tylovou sukní z více vrstev ve stylu princezen s bohatě zdobeným korzetem? Jsou krémové, ivory, smetanové či sněhobílé?

Profesionálové
0
Elody – šaty a prste...
Svatební salony a svatební šaty
www.elodyprsteny.cz
Praha
35
SVATBA SNŮ
Svatební salony a svatební šaty
SVATBA SNŮ. Svatební šaty dle posledních módních trendů. Osobní přístup ke každé nevěstě. Naše krásná práce je našim koníčkem. Přijďte se přesvědčit!
Praha

Právě zde se mnohé nevěsty zastaví a nad výběrem šatů dlouho přemýšlejí. Stále platí, že velká většina, i navzdory trendu šití na míru, upřednostní půjčení, či koupi ze salonu. Tato alternativa přináší mnoho výhod, jako odborné rady zkušených žen v salonu, přehled o široké nabídce modelů podle nejnovějších trendů, výprodejové kousky, či v některých případech možnost změnit výběr šatů po zaplacení zálohy do určitého termínu.

Půjčení a správný výběr šatů ze salonu je však zodpovědný úkol, na který je třeba se svědomitě připravit. Abyste tuto příjemnou záležitost zvládla co nejlehčeji, nachystali jsme pro vás seznam toho nejdůležitějšího, co je třeba mít při zkoušce na paměti.

1. Představa

To hlavní, co vás přivádí do konkrétního salonu, by měla být představa o tom, jaké šaty si vlastně chcete vyzkoušet. Podle ní si můžete předem prohlédnout nabídku jednotlivých provozů na jejich webových stránkách, či na facebooku, protože i ta je různá, a každý salon může nabízet osobitý styl šatů. Je dobré, pokud víte, zda vaše srdce touží po velkých honosných šatech, nebo by vaše postava spíše vynikala v krajkovém modelu.

Do popředí se aktuálně dostává tzv. boho styl. Na výběr máte samozřejmě kromě střihu i různé barvy. Klasikou zůstává sněhobílá a ivory. Dalšími alternativami může být smetanová, champagne, či dokonce pudrová růžová, která stále více dobývá salony. Pokud však vůbec představu nemáte, ani to není pro šikulky v salonech obvykle problém. Stačí, když vyzkoušíte pár modelů, a hned vám bude jasné, zda ten či onen model pozvedne vaši postavu a srdce při něm poskočí.

Tip: Pokud víte, co chcete, můžete s sebou donést fotografii vysněných šatů, aby vám mohli v salonu pomoci vybrat ty nejlepší.

2. Objednání termínu

Když už víte, který salon/y byste chtěla navštívit, musíte myslet na to, že nejste jediná nevěstinka, která touží vyzkoušet kousky z dané kolekce. Aby se vám mohli v salonu plně věnovat, určitě je dobré myslet na rezervaci termínu. Standardně postačí objednat se telefonicky (v případě, že nemáte vůbec představu o střihu a typu šatů, budete potřebovat více času, klidně i 2 hodiny). Mnohé salony poskytují možnost termín rezervovat on-line buď přes kontaktní formulář, nebo přes dotazník, případně přes svou facebookovou stránku.

Tip: Objednejte se nejprve jen do jednoho salonu (nerezervujte několik na různé termíny), abyste získala představu, jak to celé probíhá. Když už budete vědět, kolik času asi potřebujete a co vám vyhovuje, můžete podle toho na další zkoušky objednat termíny i v dalších salonech.

3. Cena

Svatební šaty jsou jednou z největších položek v seznamu, na kterou je třeba se stejně připravit a stanovit si, jaká částka je pro vás přijatelná. Platí, že čím vyšší částku vynaložíte, tím se výběr rozšiřuje. To však neznamená, že je nutné vydat několik tisíc, abyste našla to, co hledáte.

S cenovou hladinou, kterou máte jasně stanovenu, se mnohem snadněji hledají ty správné šaty. Pokud tedy víte, jakou částku jste ochotná vynaložit za půjčovné, případně koupi šatů, ušetříte tím mnoho času a vyvarujete se i nepříjemných překvapení (pokud náhodou natrefíte na krásné šaty, které vám mimo jiné i skvěle padnou, ale cenovka bude nést mnohem vyšší částku, jak jste plánovala vynaložit).

Tip: Na zkoušku šatů je dobré mít připravenu i určitou finanční hotovost v případě, že byste natrefila na ty správné šaty a chtěla byste si je zarezervovat (Pozor! Ne všude je možné platit kartou).

4. Datum svatby

Termín konání svatby už byste v době zkoušky šatů měla mít pevně stanovený. Je to důležité hlavně proto, aby vám v salonu uměli zaručit, zda budou šaty na tento den k dispozici na zapůjčení. I když mnoho nevěst přijde do salonu bez přesného data a chce se jen zorientovat v aktuální nabídce, případně vyzkoušet, co na jejich postavu sedí nejvíce.

Samozřejmě by vám v salonu i toto měli umožnit, ale pokud byste přece našla ty své vysněné šaty, nebudete si je bez data moci zarezervovat a mít jistotu, že budou pro vás volné.

Tip: Vědět termín je dobré i proto, že v případě svatby v zimních či chladnějších měsících vám v salonu nabídnou i doplňky jako kabátek či pelerínku, která se šaty bude ladit a poskytne vám teplo.

5. Povinná výbava na zkoušku

Pokud jste ještě ve svatebním salonu nikdy nebyla, tento bod bude pro vás obzvlášť zajímavý. Na zkoušku jste se již objednala, víte, jaké typy šatů si chcete zkusit, a termín svatby už vám svítí v kalendáři. Přišel den, kdy jste se dohodla na vaší první návštěvě salonu a vy se natěšená chystáte zhostit své velké úlohy. Co si však musíte vzít s sebou?

V první řadě boty. Možná to zní banálně, ale mnoho nevěst si své šaty zkouší v provizorních botách na podpatku ze salonu, které jsou většinou k dispozici, ale ještě lepší je mít s sebou své svatební střevíčky, pokud je již máte zakoupené. Proč? Jednoduše proto, abyste věděla, zda vám bude sedět délka šatů, zda budou ladit, nebo zda se vám nebude případná ozdůbka zatrhávat do spodničky šatů nebo do sukně jako takové.

Pokud ještě nevíte, jaké si ve svatební den obujete, je dobré vzít si s sebou alespoň pohodlné boty s podpatkem, který bude v takové výši, jakou si představujete i na svých svatebních.

Tip: Pro ještě lepší výběr šatů doporučujeme vzít si s sebou i svatební podprsenku, pokud ji už máte. Mnoho šatů je více vykrojených a prádlo by mohla prosvítat či vyčuhovat, což jistě nechcete. Mnoho nevěst si na svou finální zkoušku obléká i svatební spodní prádlo, aby měli jistotu, že vše bude perfektní.

6. Doplňky

Nezbytnou součástí ve svatební den jsou samozřejmě doplňky, které budou nevěstu zdobit a dotvářet tak její celkové image. Mezi takové drobnosti lze zařadit závoj, náhrdelník, náušnice, hřebínek nebo věneček či korunku, různé náramky a šperky, bez kterých si svůj den neumíte představit.

Pokud už tedy máte něco zakoupené, dříve, než si jdete vybrat šaty, vezměte si to s sebou, abyste ve finále mohla vše sladit do krásného celku. Mnohé nevěsty nechávají koupi těchto drobností na později, ale některé už je mají nakoupené. V každém případě vám s výběrem a sladěním v salonu ochotně rádi pomohou.

Tip: Mnoho salonů umí zajistit kompletní doplňky bez nutnosti shánět z různých zdrojů, což vám může ušetřit spoustu času. Několik ve svém sortimentu nabízejí kromě výše zmíněných i svatební vývazky, či doplňky pro ženicha.

7. Dobrá rada nad zlato

Kromě zkušených pracovnic salonu, které vám poskytnou cenné rady a tipy, určitě oceníte i názory od své dobré kamarádky, či maminky. Mnoho nevěst cítí během zkoušení šatů nejistotu a neumějí samy sebe ohodnotit. Ačkoliv s výběrem modelu pomohou dámy v salonu, určitě bude pro vás příjemné a nápomocné, když vám vaše kamarádka na rovinu řekne, které šaty vaši postavu zvýrazní tam, kde chcete, a který střih vám zkrátka sluší nejvíce.

Výhodou kamarádky jako rádkyně na zkoušce je, že vás dobře zná a řekne vám podle toho svůj názor přímo. Můžete samozřejmě přizvat několik kamarádek, ne však příliš mnoho, a budete si tak moci poslechnout několik názorů. V případě, že půjdete zkoušet šaty s maminkou, určitě vám také poradí nejlépe, jak umí, ale pro mámu je její dcera v každých šatech krásná a obvykle je to pro ni emotivní zážitek. Mnohé nevěsty chodí do salonů v doprovodu svých poloviček, kterým chtějí výběrem lahodit a mít jistotu, že se jim v ten den budou líbit.

Tip: Milé nevěsty, váš snoubenec vás miluje takovou, jaká jste, a pro něj budete vždy nádherná, byť s faldem pod krkem (jak říká můj manžel), proto neváhejte, vyberte si to, co se vám líbí a cítíte se výjimečně, a ponechejte si šaty až na svatební den, kdy je váš snoubenec uvidí poprvé. Určitě to bude stát za to.

8. Musí to ladit

Stejně jako sladíte šaty s botami a šperky, je vhodné dbát i na kombinaci s vybranou či plánovanou výzdobou svatebního místa, stejně jako i s vaší kytičkou. Honosné šaty se na zahradní svatbu prostě nehodí. Při výběru šatů tedy třeba myslet i na místo obřadu, styl výzdoby, kytici a hlavně na to, jak bude oblečený ženich. Pokud máte celkovou představu o jednotlivých položkách, můžete ji v podobě fotografií předložit v salonu a požádat o pomoc s výběrem vhodné róby pro váš výjimečný den.

Tip: Pokud máte vyhlédnuté šaty, zkuste vzít snoubence s sebou, aby si prohlédl, jaké obleky nabízí salon pro ženichy (pokud je zde ta možnost), a poproste paní v salonu, která je s výběrem vašich šatů obeznámena, aby poradila vašemu snoubenci s výběrem obleku v souladu k vašim šatům.

9. Dobrá nálada je základ

Všechno jde snadněji s dobrou náladou 😊. To samozřejmě platí i o zkoušce šatů a možná ještě dvojnásobně. Pokud se v den zkoušení vyzbrojíte optimismem a pozitivním přístupem, určitě vás nezaskočí, když nenajdete hned v prvním salonu své vysněné šaty nebo pokud vůbec napoprvé nenatrefíte na váš styl.

To přece vůbec nevadí, vždyť je tolik dalších salonů, kde mohou čekat právě ty vaše šaty, ve kterých se budete cítit nádherně a výjimečně. Když budete trpělivé, prozkoumáte několik kolekcí a vyzkoušíte různé modely, zaručeně jste blíže k vašim šatům, ve kterých zažijete ten pohádkový WOW efekt. Tak šup na to a vzhůru do salonů 😊.

10. Bonusový tip přímo ze svatebního salonu

Rady od paní Čopjanové ze Svatebního salonu SOIRÉE v Nitře:

Kdy je nejvyšší čas hledat šaty? Podle našich zkušeností je nejvhodnější období pro intenzivní absolvování cesty za vysněným šaty půl roku před svatbou. Pokud byste si šaty našla řekněme rok, nebo až rok a půl dopředu, mohlo by se vám klidně stát, že šaty, které jste si definitivně vybrala, se vám přestanou líbit, změníte vkus, nebo se může stát i to, že budou po tak dlouhé době nést známky obnošení a přestanou vám lichotit. Proto je doba 6 měsíců ideální volbou.

Je to doba, kdy začínáte řešit nejen sebe, ale na řadu se dostává i ženich a jeho celkový outfit, a vy přece spolu musíte krásně ladit 😊 Je to čas, kdy je třeba vybrat také všechny svatební doplňky k šatům, jako jsou svatební boty, šperky, dořešit svatební účes, kytici… Prostě všechno!

 • Potěšte nás

Víte, že nás ve svatebních salonech nesmírně těší, když vidíme nevěstu jemně nalíčenou, upravenou, voňavou a hlavně usměvavou?


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?