Novodobá svatební etiketa: Znáte všechny její pravidla?

 • 20. říj 2020
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Přijít na svatbu elegantně oblečený a vkusně učesaný je pro všechny svatebčany samozřejmostí již několik desetiletí. V souvislosti s technologickým rozmachem v posledních letech je však na místě upozornit novomanžele i svatební hosty na chyby, kterých se současní svatebčané častokrát dopouštějí. Novodobá svatební etiketa má svá jasná pravidla. Víte jaké?

Oznámení o svatbě prostřednictvím sociálních sítí

Přestože sdílení svatebního oznámení na sociální síti je jedním z nejrychlejších způsobů, jak sdělit radostnou novinu do celého virtuálního světa, většina vašich známých dozajista více ocení, když si najdete chvilku na to, abyste jim termín a místo konání sňatku oznámili osobně při odpolední kávičce či při slavnostní večeři.

svatební etiketa

V případě, že plánujete velkou svatbu a z časových či jiných důvodů není možné pozvat na svatbu každého hosta osobně, zaměňte alespoň elektronické pozvánky za tradiční, papírové pozvánky.

Pokud máte trochu času nazbyt a jste dostatečně kreativní a zručná, můžete si svatební pozvánky vyrobit i sama. Postačí vám barevný papír, provázek či sušené květiny a originální pozvánky jsou na světě. Vlastnoručně vyrobenou pozvánkou dáte všem hostům najevo, jak moc vám záleží na tom, aby slavnostní den prožili spolu s vámi. Všichni pozvaní takovou milou pozornost dozajista ocení.

Vyhněte se negativním svatebním příspěvkům na svém účtu

Stále více nevěst sdílí výběr svatebních šatů, výzdobu svatebního sálu či jiné předsvatební přípravy na facebooku, instagramu či na tweeteru. Tyto technologické vymoženosti přinášejí řadu výhod, například v podobě cenných rad od přátel, ale i mnoho úskalí.

Přestože svatební přípravy se pravděpodobně neobejdou bez stresu, chaosu a napjatých situací, doporučujeme vám vyhnout se negativním příspěvkům o nešikovné švadlence v svatebním salonu či snad o tchyni, která stůj co stůj trvá na svatební hostině v místním kulturním domě. Veřejné vylévání si zlosti váš problém nevyřeší, ba právě naopak, výrazně ho zhorší. Věřte nám, že po odeznění předsvatebního stresu vás budou roztříštěné vztahy mrzet.

Změna příjmení a rodinného stavu na sociální síti

Množství nevěst má po sňatku stres z toho, zda si na sociální síti změnit nebo nezměnit své druhé jméno, tedy příjmení. Čerstvé manželky se však nemusejí vůbec znepokojovat. Neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo, že ponechání si rodného příjmení je faux pas.

Novomanželkám, pro které je změna příjmení na internetových účtech důležitá, však nic nebrání v tom, aby si příjmení změnily hned poté, co si řeknou své ANO.

Svatební den bez WIFI a internetu

Nedávné statistiky dokazují, že průměrný dospělý člověk stráví surfováním po internetu několik hodin denně. Pokud i vy patříte do skupiny lidí, která si svůj den bez smartphonu či tabletu už nedokáže ani představit, pokuste se během vašeho velkého dne odložit telefon stranou.

Jedna, dvě fotografie dozajista potěší všechny vašich followery na sociální síti, avšak je na místě věnovat veškerou pozornost vaší milované „polovičce“ a hostům, kteří se rozhodli oslavit svatební den s vámi.

Přátelé by neměli gratulovat veřejně dříve, než novinku sdělí snoubenci

Určitá pravidla slušného chování by samozřejmě měli dodržovat i svatební hosté. Jedním z nich je, že přátelé by snoubencům neměli veřejně na sociální síti gratulovat dříve, než budoucí manželé sami oznámí radostnou novinku. V opačném případě by se ostatní přátelé a členové nejbližší rodiny mohli cítit dotčeni tím, že se o svatbě dozvídají z druhé ruky.

Snoubenci mají častokrát mezi přáteli i vzdálenější známé, které na svatební veselici nepozvali. Nezvaným přátelům by mohly být veřejné konzultace každého problému týkajícího se svatby nepříjemné. Pokud tedy již chcete snoubencům pogratulovat nebo diskutovat o svatebních tématech, doporučujeme vám učinit tak prostřednictvím soukromé zprávy nebo videohovoru.

Hosté by neměli veřejně sdílet fotografie ze svatby

Dalším pravidlem je, že svatební hosté by neměli veřejně sdílet fotografie novomanželů bez jejich souhlasu. Některé nevěsty totiž preferují jen veřejné sdílení vybraných fotografií od profesionálního fotografa.

Svatební hosté si samozřejmě mohou fotit selfie, avšak neměli by to s fotografováním a s natáčením přehánět. Místo pobíhání s telefonem v ruce si užívejte romantickou atmosféru a zábavu s přáteli. Téměř na každou svatbu je přizván profesionální kameraman nebo fotograf, takže se nemusíte obávat toho, že byste na svatební veselici neměli vzpomínku v podobě povedené fotografie.

Hosté by neměli překážet fotografovi

V souvislosti s fotografováním nesmíme zapomenout na další pravidlo – nezdržování profesionálního fotografa. Zkušený fotograf nejlépe ví, kdy je vhodné fotografovat novomanžele se svatebními hosty, kdy fotit hosty samotné a kdy má veškerou pozornost soustředit výhradně na novomanžele.

Toto pravidlo platí především během svatebního obřadu, kdy by měli všichni svatební hosté přenechat prostor výhradně profesionálnímu fotografovi a měli by se rozhodně vyhnout vstávání ze sedadel a pobíhání před objektivem kvůli tomu, aby si novomanžele sami fotili.

Zasílání svatebních darů on-line

Moderní technologie jsou pro mnohé z nás natolik samozřejmé, že někteří svatební hosté upřednostňují zaslání svatebního, ve většině případů finančního, daru „online“ prostřednictvím internetbankingu.

Přesto, že takový způsob obdarovávání je nepochybně pohodlný, doporučujeme vám odevzdat svatební dar osobně, buď předem nebo přímo během svatební hostiny.

Věříme, že vás náš článek inspiroval a pomůže vám vyhnout se drobným faux pas spojených s moderními technologiemi.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?