7 položek rozpočtu, o kterých byste neřekli, že jsou tak nákladné

 • 24. bře 2020
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Víte co? Svatby jsou drahou záležitostí. Že jste to věděla? To je dobře, jistě vám to při plánování svatby pomůže, ale ve vašem rozpočtu se určitě ocitnou položky, o kterých jste ani netušila, že mohou být tak nákladné.

Připravte se tedy společně s námi na některé náklady, se kterými byste za jiných okolností možná ani předem nepočítala, případně si na ně vyčlenila mnohem nižší částku. Je tedy jen a jen na vás, zda se vydáte touto dražší cestou, nebo budete hledat levnější alternativy a kompromisy. Přinášíme vám 7 položek rozpočtu a pokusíme se přidat také tipy, jak na některých uvedených částech svatebního rozpočtu ušetřit.

Vlastní pozvánky

Chtěla byste své zásnuby a blížící se termín vaší svatby svým blízkým, rodině a přátelům oznámit stylově pozvánkami, které by vystihly váš vztah a vás dva? Budete se divit, ale právě vizuály, různé grafické prvky, speciální písmo, fotografie, případně zajímavý papír, či potisk, výřezy, výseky a mnohé ozdoby nebo handmade prvky, ukrojí z vašeho rozpočtu mnohem větší kus, než jste plánovala.

Zajímavou alternativou je vyrobit si pozvánky ve vlastní režii. Pokud jste počítačově zdatní a mnohé grafické programy zvládáte levou zadní, máte vyhráno. Stačí si už jen koupit kvalitní papír, případně drobné dekorace, které na vaše pozvánky a oznámení ručně dolepíte. Pokud se však s počítači příliš nekamarádíte, ještě vždy si můžete vybrat z nabízených jednoduchých materiálů a zbytek si dotvořit doma.

Všude samé květiny

Dokonalá květinová aranžmá nevzniknou jen tak a rozhodně nejsou zadarmo. Budete zřejmě překvapena, do jakých cifer se květinová výzdoba dokáže vyšplhat. Vždyť přece třeba vyzdobit dům nevěsty, dům ženicha, svatební auta, obřadní místnost, či místo konání hostiny. Samozřejmě nelze zapomínat na svatební kytici, vývazky, případně kytice pro maminky.

Základním trikem je vybírat květiny podle sezóny, tehdy se jejich ceny pohybují v přijatelnějších částkách. Další možností je nahradit některé květiny jinými dekoračními prvky, případně si je vyrobit z papíru nebo použít na výzdobu květiny v květináčích nebo luční květiny.

Pronájem místnosti na hostinu a personál

Zřejmě budete překvapena, ale nejen krásné prostory různých zámků, zahrad, muzeí, galerií, či společenských místností si za pronájem prostor účtují nemalé částky. Velmi obvyklé je, že na podobné položky přistoupily i restaurace, které mají i přes vaši svatbu zavedený svůj provoz.

Kromě pronájmu si ještě připlatíte i za personál, tedy kuchaře a číšníky, a často se tyto náklady přímo úměrně zvyšují s večerní hodinou. Nuže, v tomto případě existuje pouze jedna možnost. Vyjednávejte. Dohodněte se s majiteli na nižších částkách, v případě, že vaše útrata přesáhne nějakou stanovenou hladinu.

Osvětlení

Na tento bod rozpočtu mnohé páry zapomínají zejména z důvodu, že nic podobného často ani neřeší. V případě zajímavých prostor, zejména těch, které původně na podobné události nebyly uzpůsobeny, však nejde o obyčejné vyhazování financí do vzduchu. Určitě budou i vaše fotografie působit hezčí, pokud vsadíte na kvalitní světlo.

Jak však tuto položku zahrnout do svého plánu a neutratit za ni nic? Zeptejte se vašeho fotografa, či DJ nebo kapely, zda podobnou službu neumějí doplňkově zastřešit oni. Budete překvapena, ale mnoho profesionálů z jiných oblastí se specializuje i na svícení.

Dorty, koláče, výslužky

Mouka, cukr, máslo, vajíčka… Vždyť to není žádná věda. Opak je však pravdou. Množství cukráren trvá na vysoké kvalitě svých produktů, a to se samozřejmě odráží i na ceně. Kromě toho samozřejmě platíte i za provedení, vizuál a tedy některé kousky opravdu berou dech.

Nejlepší radou v tomto je dohodnout si množstevní slevu, důkladně si napočítejte počet zákusků na hosta, samostatně výslužky a co se týče svatebního dortu – pokud si namísto 3D dortu ve tvaru stromu, kde jste se seznámili, vyberete jednoduchý polonahý dort, určitě ušetříte nemalou částku.

Hudební složka

Často se setkáváme s tím, že novomanželé mají na své svatbě známé hudebníky, či kapely, které mají i pět, šest členů. Pokud se na to podíváte takhle, musíte si stanovit své priority. Samozřejmě pro všechny svatební páry je kvalitní hudba zásadní, protože od ní se odráží i zábava, ale určitě existuje i levnější varianta.

Pokud tedy patříte k lidem, pro něž živá kapela není prioritní, hudební složku vám může zajistit i profesionální DJ (ale pozor, i ten může být dražší než kapela). Případně sáhněte po méně známé, ale určitě neméně kvalitní jiné kapele.

Různé dárky

V dnešní době je velmi populární na svatbě obdarovávat. Nemáme však na mysli klasické dary pro novomanžele, ale naopak – dárky od novomanželů. Začíná to dárky pro vaše rodiče, přechází dárky, které si mezi sebou posílají ženich s nevěstou, a končí to u dárků pro svatebčany.

Je jen na vás, zda podobné dárky chcete během vaší svatby rozdávat. Rodičům je určitě třeba poděkovat, ale maminky možná potěší i speciální kytice a otce například netradiční láhev, kterou by si mohli odložit jako upomínkový předmět. Nevěsta s ženichem si ve svatební den dávají své srdce, takže pokud to tak cítíte, nic dalšího si darovat nemusíte.

Pokud však chcete obdarovat vaše hosty, můžete dárky vyrobit ve vlastní režii, ať už sáhnete po malých lahvičkách domácího džemu, medu nebo pálenky.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?