Kdy posílat svatební oznámení?

 • 16. kvě 2016

Přípravy na svatbu jsou v plném proudu a vy stále nemáte svatební oznámení? Bez svatebních oznámení se vaše svatba rozhodně neobejde. Kdy posílat svatební oznámení a kdy si je objednat? Poradíme vám! Připravili jsme pro vás časovou osu, která vám bude pomáhat při plánování svatebních oznámení, abyste i tuto důležitou část plánování zvládli bez větších problémů.

Svatební oznámení ➸ 6–10 měsíců před svatebním dnem

Jednou z prvních nejdůležitějších informací týkajících se plánování svatby je naplánování jejího přesného termínu a místa. Rodina a známí, bez nichž si svůj svatební den neumíte představit, by se měli již 6–10 měsíců před svatebním dnem dozvědět o přesném termínu svatby.

Svatební hosté si tak mohou předem naplánovat své aktivity tak, aby se mohli zúčastnit vašeho velkého dne. Na objednávku svatebních oznámení byste měli myslet již 7–13 měsíců před svatbou, abyste následně měli k dispozici alespoň měsíc na jejich režim dokončení (vložení do obálek, napsání adres a jejich odeslání).

Pozvání ke svatebnímu stolu ➸ 6–8 týdnů před svatbou

Pozvání ke svatebnímu stolu byste si měli naplánovat někdy mezi šestým a osmým týdnem před svatebním dnem. V případě, že ho odešlete dříve, hosté mohou zapomenout odpovědět včas, protože mnozí z nich ještě nebudou vědět, zda určitě budou moci přijít. V případě, že pozvánky odešlete později, riskujete, že nebudete mít dostatek času na to, abyste uměli přesně stanovit potřebný počet obsluhujících a kuchařů.

Pokud plánujete svatbu na vzdálenějším místě, případně v exotické destinaci, doporučujeme vám svatební pozvánky odeslat o něco dříve, přibližně 10–12 týdnů před svatbou. Hosté tak budou mít dostatek času na zajištění všech potřebných náležitostí (pas, cestovní pojištění a jiné). Svatební pozvánky si tak jako u oznámení objednejte již 12–14 týdnů před svatbou, abyste všechno pěkně stíhali.

Získání odpovědí na svatební pozvánky ➸ 2–4 týdny před svatebním dnem

Optimální načasování na získání odpovědí hostů na vaše svatební pozvání je přibližně 2 až 4 týdny před svatebním dnem. Kromě telefonického kontaktu na vás mohou svatební pozvánky obsahovat i kartu na zpětnou odpověď o účasti na svatbě. Karta může obsahovat kromě jména hosta, který se zúčastní, např. i volbu jídla ve svatebním menu.

V případě, že se vám pozvaní neozvou a nedají vám vědět včas, nezapomeňte se jim ozvat vy. Dbejte na to, abyste měli na všechno dostatek času. Někdy záleží i na personálu, který budete mít na svatbě, někteří potřebují slyšet přesný počet svatebních hostů v předstihu, jiným stačí jen přibližný počet. Právě proto byste si měli se zainteresovanými osobami jasně stanovit termín, do kdy je potřeba nahlásit přesný počet svatebních hostů.

Svatební tiskoviny ➸ 1–3 měsíce před svatbou

Všechny svatební tiskoviny, jakými jsou programy svatby, svatební menu, jmenovky na stoly, jmenovky na dárky pro hosty a jiné, je třeba objednat ve společnosti specializující se na takový tisk v předstihu, přibližně 1 měsíc před datem svatby. V závislosti na počtu svatebních hostů a množství potřebných svatebních tiskovin se doba jejich výroby může vyšplhat i do několika týdnů. Proto je nutné zajištění tiskovin předem, abyste je v den chystání svatby, či např. svatebních dárků pro hosty, měli hned po ruce.

Děkovné svatební pozdravy ➸ 3 měsíce po svatbě

V případě plánování svatebních tiskovin nezapomeňte ani na děkovné svatební pozdravy, které je vhodné mít již připravené předem. Tato poděkování by se měla posílat maximálně do 3 měsíců po přijetí svatebního daru a tedy obvykle do 3 měsíců po svatbě. Stále častěji se setkáváme s mýtem, že by se měla poděkování poslat rok po svatbě, to však není pravda.

S otázkou, kdy posílat svatební oznámení, souvisí i jiné:

Jak máte vědět, kolik hostů máte pozvat, aby jich přišlo co nejvíce?

Standardním pravidlem je, že pokud se svatební pozvánky posílají 6–8 týdnů před svatebním dnem, svou účast potvrdí 80–85 % pozvaných svatebních hostů. V případě, že půjde o hosty, kteří se nacházejí dále od místa konání svatby, obvykle svou účast potvrdí zejména rodina a řady přátel klesnou o 40–50 %.

Máte si pro jistotu vytvořit i B-seznam svatebních hostů? Kdy máte poslat svatební pozvánky hostům z B-seznamu?

K vytvoření B-seznamu svatebních hostů se v případě, že je to možné, raději vyhněte. Tito hosté totiž obvykle zjistí, že jsou „až“ v B-seznamu, a nebudou mít z toho dobrý pocit. V případě, že si takový seznam hostů chcete vytvořit, řiďte se tím, že je třeba mít k dispozici dvě sady svatebních oznámení, které budete odesílat s různými daty, což zajistí, že svatební hosté z B-seznamu nedostanou hned pár dní po doručení svatebního oznámení i svatební pozvánku s výzvou na odpověď. Další radou je, že netřeba zveřejňovat vaše svatební oznámení na Facebooku či jiných sociálních sítích, kde by si ho mohli prohlédnout svatební hosté z B-seznamu.

Profesionálové
39
ZuzaDesign
Svatební oznámení a tiskoviny
Kompletní svatební grafika pro Váš den...od oznámení, jmenovky, menu, programy, knihy hostů atd vše v jednom stylu...
Brno
58
Svatební oznámení Mo...
Svatební oznámení a tiskoviny
www.mottak.cz - svatební oznámení, dobré ceny, 1500 vzorů www.levne-snubni-prsteny.cz - 2000 vzorů snubních prstenů, zlato 14 karátů Rychle i EXPRES
Celá ČR

Rozhodování o odeslání svatebních oznámení

Rozhodování o tom, kdy posílat svatební oznámení, by nemělo být zdlouhavé a zbytečně překombinované. Mělo by jít o jeden z procesů svatebního plánování, který je rychlý a jednoduchý. Doufáme, že vám v tom pomůžou i naše tipy.

Hledáte inspirace na svatební oznámení? Zkuste zde:

VÍCE INSPIRACÍ NA OZNÁMENÍ
Kompletní album

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: archív firem

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?