Kapela nebo DJ? Poznejte výhody a nevýhody, které s sebou přinášejí

 • 24. zář 2019
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

I vy stojíte před rozhodnutím, kterým směrem v oblasti hudby a zábavy se vydat? Z každé strany posloucháte doporučení na jedno nebo druhé, každý má svůj názor, a vy skutečně nevíte, co je pro vás lepší? Přinášíme vám nejhlavnější výhody a nevýhody jak DJe, tak i kapely na svatbě. Vy sami posuďte, co pro vás bude to pravé.

Profesionálové
0
Taneční orchestr Bla...
Hudební kapely
Kapela pro Vaši svatbu, firemní párty nebo oslavu ...
České Budějovice
4
Originální hudba na ...
Hudební kapely
Chcete, aby Vaše svatba byla netradiční, jiná než ...
Praha

Kapela

Pokud se rozhodnete oslovit na vaši svatbu kapelu, určitě dbejte na to, abyste ji alespoň jednou slyšeli někde hrát, případně vyhledejte recenze na podobné akce. Protože ne každá kapela je i dobrá a umí reagovat na náladu a potřeby hostů.

Výhody

Mezi nejvýraznější výhody patří hlavně to, jak to na svatbě vypadá. Kapela působí zajímavějším dojmem, zejména když má několik hudebníků hrajících na různé hudební nástroje. Pokud v ní zpívá zároveň muž i žena, bude jejich repertoár o to pestřejší.

 • Živá hudba je živá hudba – asi mnozí, zejména ze starší generace, vám řeknou, že živá hudba je prostě živá hudba. Je to nehynoucí klasika a v minulosti na zábavách bývaly výhradně kapely. A vaše svatba přece není diskotéka, abyste potřebovali pouze mixážní pult a pestrobarevné nasvícení.
 • Promptnější reakce na zábavu – hudebníci vidí, jak se hosté baví a na jaké rytmy se jim tančí v tu kterou chvíli lépe. Umějí tedy rychleji změnit plánované písně, případně některé natáhnout na delší a doplnit je ještě pár slokami navíc.
 • Osobnější charakter – kapela má jednoznačně osobnější charakter. Hudebníky, kteří taneční písně interpretují, vidíte před sebou, a umějí se s hosty i dobře pobavit. Zároveň umějí některé okamžiky na svatbě okořenit, doplnit a dodat jim emocionální kouzlo.

Nevýhody

Hlavními nevýhodami je kromě její vyšší ceny i omezené vystoupení, vždyť kdo může zpívat a hrát celou noc?

 • Reprodukované písně – mnoha lidem vadí, že písně, které na svatbě kapela zahraje, nejsou v originálním znění. Ne všechna reprodukovaná provedení jsou skutečně kvalitní, a tedy mohou působit i groteskně, avšak mohou tak získat i velmi zajímavou přidanou hodnotu.
 • Menší repertoár – nemůžete očekávat, že hudebníci budou znát každou píseň, kterou si usmyslíte, a budou vám ji umět dokonale zahrát. V případě kapely jsou omezené i okruhy, které by mohla hrát. Například, zahraje vám taneční písně, pomalé písně, lidové, ale rockové hity od nich očekávat nemusíte, případně naopak.
 • Potřeba přestávek – každá kapela potřebuje mezi jednotlivými okruhy přestávku. Ruce si potřebují odpočinout od hraní a ústa od zpívání. Může se však stát, že taková přestávka přijde ve chvíli, kdy budou mít všichni chuť tančit.

DJ

Pokud se rozhodnete pro reprodukovanou hudbu a DJ-e, stejně si ověřte jeho reference a jakou umí udělat zábavu. Neboť DJ není pouze na pouštění písní z playlistu, ale musí umět odhadnout situaci, kdy zařadit jaký typ hudby.

Výhody

DJ, i když kvalitní, vás vyjde na menší částku než kapela, a zároveň dokáže hrát bez přestávky. Připraví vám pořádnou zábavu a dokáže vyplnit každou chvíli svatebního programu.

 • Originální písně – jelikož jde o reprodukovanou hudbu, zahraje vám skladby tak, jak je znáte. V původním znění, původním rytmu.
 • Na co si jen vzpomenete – kvalitní DJ pro vás a vaše hosty dokáže připravit dobrou zábavu. Hraje bez nutnosti přestávek a na rozdíl od kapely umí hudbu reprodukovat i potichu, a tedy vyplnit každé místo, i například chvíle, kdy chcete nechat svým hostům prostor na rozhovor a odpočinek.
 • Pro každého něco – zahraje vám každou píseň, na kterou si vzpomenete, a vašim hostům připraví okruhy, ve kterých si ten svůj styl najde skutečně každý.

Nevýhody

Hlavními nevýhodami je zejména charakter takové služby. Pokud sníte o romantické svatbě v honosnějším stylu, využití DJe vám v tom nemusí být zcela nápomocné.

 • Neosobnější provedení – výhoda reprodukované hudby a originálního provedení nese v tomto případě i nevýhodu ve formě neosobnějšího přístupu.
 • Svatba není diskotéka – přestože po půlnoci se téměř každá svatba promění na řádnou party, není jen o taneční zábavě. Je třeba si uvědomit, že svatba není diskotéka, a zábavu přizpůsobit i tomu. Světelné show a lasery jsou sice jistě speciální, ale zejména staršímu osazenstvu mohou překážet.

Kombinace

Velmi zajímavou možností je kombinace těchto služeb. Neříkáme, že musíte nyní sjednávat i kapelu i DJ, ale úplně stačí, když kapela umí v mezerách a v potřebných chvílích saturovat i činnosti DJ-e, případně ho doplnit o jednu, dvě zpívané písně živě, například někým z hostů, pokud je pěvecký nadaný. Je jen na vás, jak si to poskládáte.

Pořadatel svatby

Je třeba zmínit i fakt, že množství jak DJ-ů, tak hudebníků nabízí zároveň i služby pořadatelů svatby, čímž se balíčky služeb značně rozšiřují a vy tak máte mnohem více možností, jak se zábavou a její hudebním doprovodem naložit.


Komentáře

  Přidej příspěvek