6 položek, které můžete odstranit ze svatebního rozpočtu

 • 2. kvě 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Svatba je finančně náročná záležitost, a pokud máte omezený svatebního rozpočet, je velmi důležité uhlídat si, za co peníze utratíte. Pokud potřebujete někde ušetřit, těchto 6 položek můžete ze svého rozpočtu klidně odstranit.

1. Svatební oznámení a další tiskoviny

Pokud potřebujete na svatbě ušetřit, začít můžete od svatebních oznámení. Ty se cenově pohybují kolem 30 Kč za kus, k tomu třeba ale připočítat pozvánku ke svatebnímu stolu, obálku, poštovné a celé to vynásobit počtem hostů. Když pak k tomu přidáte jmenovky, svatební menu a programy na stoly, případně zasedací pořádek, najednou se dostanete na částku v tisících Kč.

Můžete to však vyřešit i jinak. Namísto klasických oznámení můžete kamarádům poslat elektronickou pozvánku a pro rodinné příslušníky vytisknout několik papírových pozvánek, které si navrhnete sama – může to být zcela jednoduchá kartička, na níž bude napsáno místo a čas konání svatby a pozvání ke svatebnímu stolu. Takové pozvánky si můžete vytisknout i doma na vlastní tiskárně, případně v práci, nebo, pokud nemáte tuto možnost, v kterékoli tiskárně.

Svatební menu, program a zasedací pořádek, můžete poslat hostům napřed e-mailem a pro jistotu nechat jednou vytisknout na větší papír a umístit k vchodu do sálu. Jmenovky si můžete vyrobit sama – jednoduše nastříháte nějaký tvrdší papír na obdélníky a do nich napíšete jména hostů. Takto vás papírové potřeby vyjdou zlomek z ceny, kterou byste zaplatila za originál svatební tiskoviny.

2. Květinová výzdoba

Květiny jsou samozřejmě velkou součástí svatby a málokdo si umí svatební výzdobu představit bez nich. Obvykle jsou však i největší položkou ve výzdobě, která se může vyšplhat od stovek až do tisíců korun, podle druhů a množství květů. Svatební výzdoba však může být pěkná i bez květů. Použít lze například drobné svícny, případně sklenice, do kterých umístíte čajové svíčky. Pod ně můžete položit zrcadla, která si můžete poměrně levně pronajmout. Ta budou odrážet světlo ze svíček a vytvářet tak romantickou atmosféru.

Na hlavní stůl můžete umístit velký nápis MR & MRS, který vás také vyjde velmi levně. Pokud přece jen toužíte alespoň po nějakých květech, můžete na stoly umístit úzké vázy s jedním květem. Jako vázy můžete použít vínové či pivní láhve, které nastříkáte nějakou metalickou barvou, aby výzdobu oživily. Popřípadě lze použít jako výzdobu papírové květiny, které si poskládáte z ubrousků – je to opravdu velmi jednoduché. V zimě můžete jako výzdobu použít jehličnaté větvičky nebo šišky, které nasbíráte v lese, případně vánoční ozdoby a podobně. Kreativitě se meze nekladou.

3. Svatební dort

Mnoho párů v dnešní době upouští od klasického svatebního dortu a zkouší modernější alternativy – například ozdobené šišky uspořádány do tvaru dortu, makronky či cupcakes. Proto se nemusíte bát upustit od něj i vy, pokud potřebujete někde ušetřit. Zákusků budete mít na svatbě tak či tak dost a svatební dort hostům ke štěstí chybět určitě nebude. Namísto něj můžete vaše svatební zákusky pěkně vystavit na samostatný stůl. Vaše svatba tak získá moderní a originální nádech a vy něco ušetříte.

4. Folklorní skupina na čepení a starosvati

Na čepení a moderování svatby nepotřebujete folklorní skupinu a starosvaty. Svatbu vám může moderovat DJ, případně svědek nebo někdo z rodiny či kamarádů a čepení si rovněž můžete nacvičit s vašimi blízkými. Na internetu najdete mnoho návodů, jak by mělo čepení probíhat. Můžete se jimi inspirovat a připravit si vlastní scénář.

Dodáte tak svatbě opravdu originální nádech a uděláte ji skutečně výjimečnou a vaší. Kromě toho zapojíte do této aktivity i některé z hostů a celé čepení pro vás bude osobnější a pro všechny zábavnější, protože to nebude stejný zažitý postup, který vidíte na každé svatbě v podání folklorních skupin.

5. Ubytování pro hosty

Je zcela běžné, že část hostů na svatbu dojíždí z jiného města, nebo dokonce jiného státu. Tito hosté určitě budou potřebovat ubytování, neznamená to však, že ho musíte platit vy. Samozřejmě, bylo by od vás vhodné, kdybyste pro hosty připravili nějaké možnosti ubytování – pokud lze u vaší rodiny a známých, pokud nelze, alespoň pro ně sestavte seznam cenově dostupných hotelů v okolí, abyste jim ušetřila práci.

Nikdo se určitě neurazí, pokud mu nezaplatíte ubytování, dejte to však hostům předem vědět, aby nedošlo k nedorozumění. Vysvětlete jim, že máte omezený rozpočet, který vám nedovolí zaplatit ubytování pro hosty, i když byste velmi ráda. Vaši blízcí to určitě pochopí a ubytování si zaplatí sami, aby s vámi mohli prožít váš výjimečný den.

6. Výslužky

Na svatbách hosté obvykle při odchodu dostávají takzvané výslužky v podobě krabice koláčů a vína. Nic se však nestane, pokud je nebudete rozdávat. Ušetříte si tím množství peněz za víno, krabice a koláče. Namísto toho můžete pro hosty připravit nějaké osobnější a cenově nenáročné odměny. Například si můžete s každým udělat fotku a pak je po svatbě hostům posílat s poděkováním za účast (posílat je můžete e-mailem, poštou nebo předat osobně, podle toho, co vám finance dovolí).

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?