Jak snížit počet hostů na svatbě během korony?

 • 7. pro 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Doba koronová nepřeje velkým svatbám, na které jsme byli v našich končinách donedávna zvyklí. Sesternice s rodinami, tety z druhého kolena i dobří sousedé před pandemií obvykle nechyběly na svatební hostině. Koronavirus vyhnal hosty od svatebního stolu a jejich počet je omezen. Proto si bohužel budete muset vybrat ze všech, které chcete mít na svatbě jen hrstku „vyvolených“. Jak snížit počet hostů na svatbě během korony?

svatba během pandemie

Nejbližší rodina nesmí chybět

Rodiče, sourozenci nebo kmotři zkrátka na vaši svatbu patří. Velmi intenzivně zvyknou svatby vnoučat prožívat prarodiče. Vzhledem na svatbu  během korony k tomu, že patří mezi rizikové skupiny v souvislosti s pandemií, prodiskutujte, zda se na účast na svatbě cítí. Strýci, tety, bratranci, sestřenice a vzdálenější příbuzní určitě pochopí, proč jste je na svatbu nepozvali.

Aby se nikdo ze jmenovaných necítil ukřivdění, hosty vybírejte stejnou linií. Tedy pokud jste na svatbu nepozvali jednu sestřenici, nepozvěte ani druhou. Jedině v případě, že jsou vaše vztahy výrazně blíže než se zbytkem vzdálenějších příbuzných. V opačném případě by se mohli vaši příbuzní urazit nebo by nepochopili, proč se pro jednu sestřenici místo za stolem našlo a pro další ne. Pokud jde o děti vzdálenějších příbuzných, ty ze seznamu hostů vynechejte. Pokud jim pozvaní nebudou mít možnost zajistit hlídání během svatby, „zbavíte“ se tak dalších hostů.

svatba a korona

Bez partnera

Je častým zvykem, že se na svatbu zvou i partneři kamarádů a kolegů, které občas ani neznáte. Nejčastějším argumentem na jejich pozvání je, aby se pozvaný necítil na svatbě sám a měl si s kým zatancovat a podobně. V době koronaviru je zcela samozřejmé, že se na svatbu nezvou. Ruku na srdce, i bez pandemie nevěsty polemizují, jestli tuto kategorii vůbec zvát. Většinou jim řeknete ano jen proto, aby se nenarušily vztahy mezi vámi a přáteli. Obzvlášť za okolností, kdy partnera vaší kamarádky ani neznáte, nemusíte mít žádné výčitky.

koho pozvat na svatbu

Ti, které jste léta neviděli

Spolužačka ze střední školy, se kterou jste dřeli lavice celé čtyři roky. Tolikrát jste si povídali o tom, že si jednou přijdete na svatbu. Jenže tehdy jste netušili, že jednou přijde virus, který zničí vaše plány. Staré kontakty, se kterými nejste v pravidelném ústním ani písemném kontaktu na svatbu v době pandemie nezvejte. Pouto mezi vámi není obvykle tak silné, jde spíše o sentiment, ale kvůli pandemii se budete muset řídit ráciem. Stejný metr platí i o bývalých kolezích a sousedech.

kamarádky ze školy

„Ale my jsme vás na svatbu pozvali.“

A narazila kosa na kámen… Další kategorií hostů, u kterých cítíte morální povinnost pozvat je na svatbu, jsou ti, na jejichž svatbě jste byli vy. Princip takzvané oplatky během pandemie neplatí. Nikdo se na vás nemůže zlobit jen proto, že jste mu nevrátili pozvání na svatbu. A už vůbec ne během pandemie. Při oznámení této kategorii, že je nezvete na svatbu, opravdu nemějte výčitky a nemohou je mít ani oni. Za jiných okolností byste je určitě za svatební stůl pozvali. Svatba během korony je zkrátka jiná.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?