Jak oznámit, že někdo není pozván na svatbu?

  • 18. srp 2020
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Jednou z nejtěžších věcí při plánování svatby je rozhodnutí o počtu a složení pozvaných hostů. Zejména, pokud máte omezené finanční možnosti, případně místo konání má omezenou kapacitu, nebo prostě toužíte po komorní romantické atmosféře. Jak oznámit, že někdo není pozván na svatbu?

Nejtěžší to bývá v případě vzdálenějších přátel, kteří budou možná velmi překvapeni, když k oznámení o svatbě nedostanou i kartičku s onou magickou formulkou o pozvání na hostinu. Někteří přátelé se i přes delší dobu, kdy jste nebyli v kontaktu, cítí být vašimi nejbližšími, a právě proto je toto téma stále taková aktuální.

Druhou stranou mince jsou rodinní příslušníci, které jste možná od malička neviděla, ale vaše teta má pocit, že se to prostě musí… Určitě jste se s tím již setkala nebo o tom alespoň slyšela.

Jak tedy vyjít z této náročné situace s čistým štítem? Nejlepší odpovědí je pravda. Bylo by skutečně úžasné mít možnost pozvat úplně všechny naše blízké, ale protože všechno má svá omezení, jak rozpočet, tak i vybraný prostor, je třeba uvažovat v menším, než byl původní plán. Je to docela jednoduché, no ne? 🙂

Jak oznámit, že někdo není pozván na svatbu?

Jak oznámit, že někdo není pozván na svatbu?

Osoby: přátelé, s nimiž nejste dlouhodobě v kontaktu

  • Okolnosti: přátelé si uvědomují, že jste se odcizili, ale najednou se vám „zcela náhodou ozvou“ a mají zájem o opětovné navázání kontaktu
  • Jak na to: řekněte jim všechno na rovinu. Lidé se nezačnou hned sami od sebe zvát, ale budou to očekávat od vás. Začnou se ptát, jak se máte a co máte nové. Rovnou jim řekněte, že plánujete svatbu, ale máte těžkou hlavu, protože vám finanční možnosti nebo prostorová omezení neumožňují pozvat všechny své přátele a blízké. Rozhodně však pokračujte v tomto opětovném kontaktu. Domluvte si s nimi schůzku, abyste jim mohla představit svého životního partnera.
  • Co bude následovat: pokud jsou to vaši skuteční přátelé, můžete opět navázat na přátelství a pokračovat. Pokud byl jejich zájem upřímný, zůstanete v kontaktu. Pokud ne, jejich škoda.

Osoby: šéf nebo kolegové

  • Okolnosti: v práci jste v dennodenním kontaktu s mnoha kolegy, kteří se vás určitě budou ptát na přípravy svatby a mnohé věci okolo, někteří možná i naznačí, že by rádi přišli, ale povinnost pozvat je určitě nemáte. Pokud máte s někým ze zaměstnání blízký vztah, pozvěte ho, ale ani tento krok neznamená, že musíte zvát i ostatní. Ani svého šéfa.
  • Jak na to: jednoduše v rámci běžných otázek v práci řekněte kolegům, jaké máte starosti ohledně pozvaných, že vás brzdí rozpočet (případně kapacita), a tudíž nemůžete pozvat zdaleka všechny, které byste chtěli.
  • Co bude následovat: naplánujte pro své kolegy posezení, přineste jim koláčky, pár fotografií ze svatby, popište jim svůj den a nechejte prostor i pro jejich vzpomínání na jejich svatby. Určitě nikoho neurazíte a oni tak budou mít pocit zapojení.

Osoby: příbuzní, s kterými nejste v kontaktu

  • Okolnosti: v tomto případě jde o náročnější oříšek. Rodina je rodina a to, že vy si řeknete, že na pozvání sestřenice z třetího kolena opravdu kapacitu nemáte, může to hodně znamenat pro vaše rodiče, neboť i oni byli pozváni na jejich svatbu. V tomto případě tedy platí, že se musíte sladit s osobou, která si myslí, že by i tito lidé měli být na svatbu pozváni. A v neposlední řadě, že ten, kdo platí alespoň část vaší svatby, by měl mít možnost vyjádřit se k pozvaným, a případně si nějaké osoby dle vlastního uvážení doplnit.
  • Jak na to: v případě rodičů nemá smysl zmiňovat jim finanční či kapacitní omezení, tuto situaci mají jistě dávno zvládnutou. Jednoduše jim řekněte, proč danou osobu na svatbě nechcete. Dobrým trumfem je říci, koho jste ze seznamu museli vyškrtnout pro dané omezení, a že tyto nové osoby vám rozhodně nejsou blížší než ty vyškrtnuté. Pokud se vás však přímo zeptají zmínění příbuzní, univerzální odpověď platí nadále – finanční a kapacitní omezení vás nepustí.
  • Co bude následovat: nejhorší situace, která může nastat, je přímá otázka, proč je pozvána ta a ta část rodiny, a oni ne. V tomto případě požádejte rodiče o hašení problémů, vy jich asi v procesu plánování a organizování svatby budete mít více než dost. Zejména, pokud je vaši rodiče původně pozvat chtěli, mají zřejmě lepší vztahy a budou jim to umět lépe vysvětlit.

Můžete je však pozvat na nejbližší rodinnou oslavu a představit jim svého partnera. Pokud je jejich zájem upřímný a nejde jim jen o účast na události, jakou je svatba, pochopí to. Budou rádi i za podobné opětovné zahrnutí do kruhu rodinných blízkých.

Tak jak? Vyzkoušíte tuto magickou formulku i vy? Nebojte se lidem říkat věci přímo, vždyť se svět nezhroutí. A pokud na základě nepozvání na svatbu bude seznam vašich přátel a rodinných blízkých kratší, nezoufejte. Svatba vždy prověří vztahy a takto vm alespoň zůstanou ty skutečně smysluplné.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?