Jak vybrat hudbu, která lahodí všem věkovým kategoriím?

 • 22. kvě 2018
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Výběr svatební hudby, která lahodí mladým družičkám i dříve narozeným maminkám, je pro nejednu nevěstu tvrdým oříškem. V následujících řádcích vám proto přinášíme pár cenných rad, které vám snad výběr svatebních melodií usnadní.

Profesionálové
0
Duo DP
Hudební kapely
Jsme dvojice ostřílených muzikantů a rádi obohatíme Váš svatební den o živou hudební produkci k poslechu i tanci.
Celá ČR
7
Harfistka Simona Voř...
Hudební kapely
Živá hudba, která navodí jedinečnou atmosféru při příležitosti svatebního obřadu nebo hostiny . ♥ Velký výběr nástrojů ♥ Skladby na přání
Celá ČR

Výběr hudby na svatební obřad

Při výběru hudby, která bude znít během vašeho příjezdu k oltáři, je třeba zohlednit řadu parametrů. Prvním je místo konání svatebního obřadu.

V případě, že si své ANO plánujete říci na úřadě, bude hudební podklad pravděpodobně znít z reproduktorů erární aparatury. V tomto případě můžete využít hudební archiv příslušného úřadu nebo si přinést vlastní CD s oblíbenou romantickou skladbou. Pokud jste se rozhodli pro církevní sňatek, můžete si vybrat mezi pěveckým sborem, smyčcovým orchestrem, či sólovým varhaníkem. Kostel má mnohem lepší akustiku jako oddací síň v městském úřadě, takže vaše svatební písně vyzní mnohem lépe.

V případě církevního sňatku je na místě, pokud si v předstihu vyzkoušíte, zda je vybraná svatební píseň dost dlouhá na to, aby zněla po celou dobu, než půjdete k oltáři. Pokud je svatební ulička příliš dlouhá, můžete zkombinovat dvě písně.

Výběr hudby na svatební zábavu

Ať už se jakkoli snažíte, některé písničky se budou svatebním hostům líbit více, jiné méně. V tomto případě se opravdu nedá každému vyhovět na 100 %. Nemusíte však mít obavy. Důležité je, aby hudba byla příjemná a nebyla v jistých momentech rušivá.

Například během prvního tance nevěsty a ženicha jsou vhodné spíše pomalé romantické písně, během svatebního oběda můžete zvolit jen jemné jazzové melodie, a když už svatební zábava bude v plném proudu, můžete to roztočit s veselými, melodickými písněmi. Aby si všichni zúčastnění hosté přišli na své, doporučujeme při vymýšlení seznamu skladeb postupovat podle následujících kroků:

 • 1. shrňte věkovou strukturu svatebních hostů – při plánování svatebního playlistu si spočítejte, kolik svatebních hostů spadá do kategorie dětí, teenagerů, středního věku a starších hostů. Na malé dětičky se na svatbách častokrát zapomíná, výsledkem čehož jsou znudění a vymýšlející čertíci. Zařaďte do vašeho repertoáru i pár dětských skladeb a potěšíte tím nejen děťátka, ale určitě i jejich rodiče.

 • 2. Teenagerům se líbí především zahraniční party hity, které do víru taneční zábavy vtáhnou všechny mladé svatebčany.
 • 3. Svatební rodiče naopak ocení tradiční české a moravské lidové skladby – podle věkové struktury sestavte playlist tak, aby si na své přišly všechny věkové skupiny a aby mezi svatebními písněmi byly i vaše oblíbené skladby.
 • 4. Zařaďte do vašeho seznamu skladeb i typicky svatební písně – mezi ty patří například Straussův valčík, který na mnoha svatbách zní během prvního manželského tance, píseň Mnoga ljeta, živijó znějící během přípitku či jiné klasické melodie se svatebními motivy.
 • 5. Nezapomeňte na skupinové tance – pokud chcete, aby se na vaší svatbě spolu bavili všichni zúčastnění hosté, nezapomeňte do seznamu skladeb zahrnout i skupinové tance, jako například vrabčí tanec, vláček nebo kankán. Při skupinových tancích se sblíží hosté, kteří se neznají, uvolní se atmosféra a užijete si hromadu zábavy.

 • 6. Rozhodněte se, zda vás během svatební veselice bude bavit DJ, nebo živá kapela – podle toho, jaký styl hudby preferujete, se můžete rozhodnout pro živou kapelu, nebo zkušeného DJ. Pokud si neumíte vybrat, můžete si kapelu objednat jen na určitý čas, ne na celou svatební veselici. Oblíbenou volbou je i vystoupení folklorního souboru, zejména během obřadu čepení nevěsty.
 • 7. Do repertoáru zařaďte české i zahraniční písně – jelikož mladí svatebčané většinou upřednostňují zahraniční písně, je vhodné kombinovat cizojazyčné moderní písně s tradičními českými písničkami. V případě, že Vaše polovička nepochází z Česka, nezapomeňte do seznamu skladeb zařadit i písně v jazyce, kterým se cizokrajní svatební hosté dorozumívají. K některým typům skladeb se vážou specifické tance.

Pokud máte ráda orientální hudbu, neváhejte si na svatební zábavu pozvat břišní tanečnice, které svým tanečním číslem nepochybně potěší všechny zúčastněné hosty. Ti odvážnější se dokonce mohou zapojit do choreografie a naučit se pár tanečních kroků.

 • 8. Konzultujte svůj výběr s vybranými muzikanty – pokud již máte promyšlenou předběžnou představu hudebního doprovodu, doporučujeme konzultovat vybrané písně s DJem nebo kapelou. Zkušení muzikanti vám pomohou doladit hudební program a v mnoha věcech vám určitě ochotně poradí.
 • 9. S kapelou či s DJem se předem dohodněte na finanční odměně, kterou budou za poskytnuté služby požadovat a předem dohodněte i všechny technické detaily, například ozvučení sálu, pohoštění či odvoz muzikantů.
 • 10. V případě, že jste se rozhodla pro živou hudbu, doporučujeme předem se dohodnout s muzikanty, jaký hudební podklad bude znít během jejich přestávky. Ani ta nejtrénovanější kapela totiž nedokáže zpívat od odpoledních hodin až do časného rána. Obvykle muzikanti odehrají 45minutové hudební kolo, po kterém následuje 15minutová pauza.

Nejlepší svatební DJ a kapely mají své diáře nabité svatebními programy i na rok dopředu. Nenechávejte si proto výběr kapely na poslední chvíli. Přestože hudba je důležitou součástí každé svatby, více než na vybraných písních záleží na temperamentu svatebčanů a jejich chuti bavit se.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?